KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - starosta Dačic Karel Macků: V Dačicích najdete všechno, co potřebujete k životu
Zpět

Lidovecké hovory - starosta Dačic Karel Macků: V Dačicích najdete všechno, co potřebujete k životu

Přidáno 23. 9. 2022
Ilustrační foto

Lidovci mají v komunální politice krásných Dačic dlouhodobě vedoucí pozici. Za největší úspěch starosta Karel Macků považuje výstavbu nového domu dětí a mládeže a přístavbu základní školy. V současné době také probíhá výstavba infrastruktury pro téměř třicet rodinných domů.

Co je pro Dačice charakteristické? Vaše obec je známa mj. kostkou a výrobou cukru. Na co jiného byste do Dačic pozval turisty?

Vynález kostky cukru je naše světové prvenství, ale představuje minulost, na kterou se snažíme navazovat. V současnosti jsou Dačice průmyslovým a administrativním centrem jihozápadní Moravy, chcete-li východního okraje Jižních Čech. Největším turistickým lákadlem je náš nový zámek, ve kterém sídlí i muzeum kostky cukru (Dačice se pyšní dvěma zámky), krásná příroda a koupaliště, které je daleko široko nejkvalitnější. Kromě toho můžete navštívit i kostel sv. Vavřince, nebo letecké muzeum.

50560289_1226526304151901_201968221459316736_n.jpg

Jakou máte v obci infrastrukturu?
Dá se říct, že v Dačicích najdete všechno, co potřebujete k životu. Máme mateřskou školu, tři základní školy a tři školy střední. Mimo to je u nás Základní umělecká škola, dům dětí a mládeže a svoji činnost u nás rozvíjí spousta spolků. Ve městě je dům s pečovatelskou službou a domov pro seniory. Je u nás i velká nabídka stavebních parcel a kromě autobusů k nám vede i železnice. Samozřejmostí jsou i obchody a průmyslové podniky. Jinak jsou Dačice malé, bezpečné město, ve kterém se daří rodinám s dětmi a seniorům.

Co se vám za poslední volební období povedlo?
Je toho poměrně dost. Za všechno bych uvedl výstavbu nového domu dětí a mládeže, přístavbu základní školy s vybavením pro výuku robotiky a cizích jazyků (především angličtiny), přístavbu knihovny a nové kluziště. Zahájili jsme výstavbu infrastruktury pro téměř třicet rodinných domů a rekonstrukci další čtvrti.

Jaké problémy trápí Vaši obec? Jak zvládáte energetickou krizi?
Největším problémem je chybějící obchvat města, protože tranzitní a především nákladní doprava obrovsky zatěžuje centrum města. Ale v této oblasti už se blýská na lepší časy. Energetická krize se nás samozřejmě dotýká stejně jako všech. V této chvíli pracujeme na úsporných opatřeních a podporujeme ty, co energetická krize nejvíce zasáhne.

Máte u vás v obci problém s nedostatkem míst na školách a školkách?
Díky tomu, že jsme v předchozím volebním období zrekonstruovali jedno z šesti pracovišť mateřské školy a tím navýšili její kapacitu problém s nedostatkem míst ve školce nemáme. I naše základní školy zatím mají rezervu.

Netrápí Vaši obec nezaměstnanost?
Nezaměstnanost u nás dosahuje 2,2%, problém s nezaměstnaností mají u nás spíše příhraniční obce. Díky poměrně velkému počtu průmyslových podniků se nezaměstnanost drží na normální úrovni.

Co lidovci u vás v obci? A co pro vás znamenají lidovecké hodnoty?
Lidovci u nás jsou dlouhodobě vedoucí silou komunální politiky. Základní lidoveckou hodnotou je pro mě solidarita a myšlenka, že pomáhat se má jenom tomu, kdo si nedokáže pomoci sám.
72551740_1433784673426062_7708257567968854016_n.jpg

Jak trávite volný čas? Co jsou vaše koníčky?
Volný čas je téměř neznámý pojem, ale když už se nějaký najde rád ho trávím četbou, modelařením, nebo střelbou.

Co Vám dodává sílu a motivaci do další práce?
Motivací pro mě je to když se něco povede a podaří se nám společnou prací posunout město zase o kousek dál.

Jaké jsou vaše priority na další volební období?
I letos kandiduji. Moji největší prioritou je aby Dačice v roce 2026 poskytovaly kvalitní vzdělání, péči o ty co to skutečně potřebují, podporu spolkům a tím zajistily spokojený a příjemný život pro své občany.

Profil

Narodil jsem se roku 1967 v Dačicích, jsem ženatý a mám dvě dcery. Osm let jsem starostou města a před tím jsem 16 let pracoval jako tajemník městského úřadu v Dačicích. Mými koníčky je četba, modelářství, potápění a střelba.