KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory- Senátor Lumír Kantor: Kromě zdravotnictví jsou pro mě prioritou také kamiony, kte
Zpět

Lidovecké hovory- Senátor Lumír Kantor: Kromě zdravotnictví jsou pro mě prioritou také kamiony, které projíždějí bezohledně kolem škol a školek a nejezdí po dálnici

Přidáno 22. 9. 2022
Ilustrační foto

Lumír Kantor v těchto volbách obhajuje mandát senátora za KDU-ČSL v obvodě Olomouc. Tomuto renomovanému dětskému lékaři a primáři novorozeneckého oddělení ve fakultní nemocnici Olomouc prošlo oddělením pod jeho vedením přes 50 000 dětí, zdravých i nemocných. A se stejnou moudrostí, rozvahou a pečlivostí přistupuje i ke své misi v Senátu, kde Olomouci i celé zemi pomáhal po celých uplynulých 6 let. Lumír prostě umí.  Vždyť je to skaut.

 
 

Jak bys sám sebe představil?
Počítám se mezi lidi, kteří mají štěstí. Protože jsem v životě štěstí našel, beru to jako velký vklad. Nebylo to jednoduché, dělám nejhezčí práci pod sluncem, starám se o malé děti. Takže jsem životu vděčný že mi uchystal, co mám. To že mohu předávat své znalosti a zkušenosti, to277778831_474285250872831_5981628615180254133_n_portret.jpg další bonus.
 
Ty jsi se rozhodl jít do voleb znovu a obhajovat mandát. Proč?   
Protože mi to dává smysl. Teď vím již po 6 letech to pravdu stojí za to. Mám co vracet společnosti, jsem už také mnohem zkušenější.
 
Proč by ti měli voliči dát ve volbách svůj hlas?
Myslím, že 6 let zkušeností je hrozně důležitá věc. Ještě se cítím dostatečně silný na to, abych zvládl dalších 6 let. Velkou výhodu cítím v tom, že jsem naprosto ztotožněn s hodnotami KDU-ČSL. Vždy jsem k tomu měl blízko, ale ani teď, když jsem v politice, necítím jako hendikep, že je to strana a nesvazuje mě to. A v jiné politické straně bych se ani nechtěl angažovat. Mohu spojit odbornost s politikou, protože vím, že je to užitečné. Mám dojem, že jsem dokázal proměnit mandát v mnoha užitečných věcech. Vedl jsem v Senátu dva roky výbor pro zdravotnictví a sociální politiku. Zasloužil jsem se o zavedení včasného záchytu těžkých genetických nemocí u novorozenců. Povedlo se nám dojednat zvýšení příspěvku na péči v domácím prostředí pro osoby v 3. a 4. stupni závislosti (plus 4000, 6000 Kč).
Zjednodušilo se také dlouhodobé ošetřovné, aby ti, kdo potřebují paliativní péči, mohli zemřít v rodinném kruhu. Také jsme prosadili náhr31505_4949e81c97f9405e47a93130acfb32a1_big.jpgadu újmy v důsledku povinného očkování (došlo-li k závažnému ublížení na zdraví). A v neposlední řadě díky mému návrhu si Česko připomíná dva nové významné dny: Den národního vzdoru (27. 5., smrt Heydricha) a Den odchodu okupačních vojsk (25. 6.).
Snažím se pracovat do poslední chvíle mandátu. Momentálně intenzivně pracuji na doladění zákona o předčasných důchodech pro záchranáře, tak, aby hladce prošel jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. Nebo jsem jednal o zavedení léku na achondroplazii – pro poruchy růstu určitého typu, aby získaly podporu a hrazení od zdravotních pojišťoven.  
 
Jaké oblasti se chceš po případném znovuzvolení věnovat? Jaké budou tvé cíle?
Chci zakotvit postavení dobrovolníků v nemocnicích a domácích zdravotních službách, aby se směli podílet na základních úkonech zdravotní péče. Dále budu usilovat o spravedlivou nemocenskou pro handicapované.  Budu navrhovat povinnost sledovat znečištění životního prostředí při užití mobilních spalovacích zařízení pro odpad. A hodlám se zasadit o to, aby byly kamiony navedeny zpátky na dálnice, aby si nezkracovaly cestu přes obydlené oblasti.
 
Jaké problémy trápí tvůj volební obvod a co s tím můžeš dělat ty?
Jsou věci, které jsou užitečné pro všechny regiony a obvody, to je kupříkladu zavedení povinného screeningu pro novorozence, což je velmi užitečné. Kromě zdravotnictví jsou pro mě prioritou také kamiony, které projíždějí bezohledně kolem škol a školek a nDSC03572.jpgejezdí po dálnici. Musíme hledat zákonnou úpravu, aby to měly zakázané, aby zodpovědnost nešla za řidičem, ale za provozovatelem. Musíme také zvýšit pokuty.
 
Jak vidíš roli Senátu, proč je podle tebe důležitý?
Je hluboká pravda, že chrání demokracii. Senát je nápravnou složkou vůči zákonům a už se to mnohokrát ukázalo např. v minulém období vlády Andreje Babiše. Opravili jsme mnoho zákonů.
 
Ještě se vraťme k tvé lékařské profesi. Máš představu, kolik tobě a tvému týmu prošlo za život malých dětí?  
Šlo by to pěkně sečíst, ale mám pochybnosti o užitečnosti přesného čísla. V Olomouci narodí asi 2500 dětí za rok, nejnižší počet byl v devadesátých letech, to bylo 1600. Já to odhaduji minimálně na 55 000.
 
S jakými problémy, respektive nemocemi, se u dětí nejčastěji setkáváš?
Je to široká škála. Novorozenci, pokud jsou už nemocní, pak mají vážné nemoci, vždy je to pro ně nebezpečné. Mají nízkou imunitu, jsou i m306504073_584423186525703_1335304413692878998_n.jpgalí velikostí, oslabení. Nemoc se šíří daleko rychleji než u dospělého. Infekce většinou zachvátí celé tělíčko. Mimo infekce to jsou porodní asfyxie, tedy nedostatek kyslíku nebo nezralost, prostě předčasný příchod na svět.  
 
Co pro tebe znamenají či symbolizují lidovci? Jinými slovy, jaká by měla být naše role ve společnosti a držíme ji?
Konvenují mně křesťanské hodnoty obecně, láska k bližnímu. Líbí se mi pojetí lidovecké pojetí jako to měl Msgr. Šrámek v době začátků, politika sociálně a křesťansky zaměřená.
 
Co rád děláš ve volném čase?
Mám relativně malé děti, tak čas nejvíce trávím s nimi. Je to pro mě důležité, protože to je čas, který se nebude opakovat. Jednou bych chtěl mít včely a naučit se vyřezávat ze dřeva. Už mám nádobíčko, jen ten čas zatím chybí.
 
Byl jsi a byl jsi Skaut – jakou má přezdívku?
Bison. Vzniklo to, protože jsem byl velký obézní kluk a můj tát296542813_553612466273442_4729187172936749649_n_skaut.jpga to vymyslel proto, aby mně nezačali říkat ještě jinak hůře. Byl velký pedagog :-)
 
O koho se můžeš v životě opřít?
Rodina. Hrozně rád čtu o významných lidech, inspirují, Václav Havel. I na medicínu jsem šel kvůli Albert Schweitzerovi, což byl lékař v Africe. Imponuje mi Václav Havel svým přístupem k životu i politice. Hodně často přemýšlím, co by na dané situace říkal a dělal on. Velmi uznávám i disidenty, což byli lidé neústupní, jako Petr Pithart, nebo Josef Jařab.
 
Jaké vlastnosti si u lidí ceníš nejvíce?
Pravdomluvnosti a také odvahy.
 
Za rozhovor děkuje Petr Kopáček
 
16-foto-Kantor-(1).jpgPROFIL Lumíra Kantora:
Lumír Kantor je český dětský lékař, soudní znalec a vysokoškolský pedagog, od roku 2016 senátor za obvod č. 61 – Olomouc, od roku 1997 primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, dlouholetý předseda České neonatologické společnosti.

Přečtěte si životní příběh Lumíra Kantora

 KONTAKTY