KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Lidovecké rozhovory - Božena Kudláčková, starostka Dubné u Českých Budějovic: Nový dům pro seniory s
Zpět

Lidovecké rozhovory - Božena Kudláčková, starostka Dubné u Českých Budějovic: Nový dům pro seniory se nám povedlo vybudovat během necelých 2 let

Přidáno 3. 2. 2023
Ilustrační foto
Lidovecké rozhovory

Božena Kudláčková je rázná žena. Od roku 2006 stojí jako starostka v čele obce Dubné u Českých Budějovic a energie i po těch letech má na rozdávání. Proč? Protože ji ta práce prostě pořád baví. A její práci oceňují i občané.

Paní starostko, vloni jste byla zvolena na páté funkční období a již předtím jste byla v radě obce. A jak sama s nadsázkou říkáte, podařilo se vám zcela „zlikvidovat“ konkurenci. Jak se vám to povedlo?
Je pravda, že když jsem před lety ještě v 90. letech začínala a šli jsme do prvních voleb, tak v naší obci kandidovalo více uskupení. Postupně ale odpadávaly a teď již 3. volby po sobě v obci kandidovala jedna kandidátka. A mě velmi těší, že to je ta naše, pod značkou KDU-ČSL. Konkurence je zdravá, ale beru to tak, že lidé jsou prostě spokojeni s tím, co pro ně na obci děláme a nemají, zatím, potřebu změny.
 
Když se ohlédnete za tím, co se v minulém období v obci podařilo, co byste zmínila?
Poslední dva roky se nám toho povedlo opravdu hodně. Udělali jsme třeba přístavbu pavilonu v naší základní škole, postavili novou tělocvičnu, provedli zateplení pláště stávající budovy, instalaci rekuperačních jednotek do tříd a před školou zařídili větší parkoviště. Ale na prvním místě zmínit i to, že se nám povedlo vybudovat nový bytový dům pro seniory, kde je 22 bytů pro 25 obyvatel. To naši obec zase posouvá trochu výše a jsem na to pyšná. A hrdá jsem i na to, jak rychle jsme to zvládli. Projektová příprava i celá stavba trvala necelé dva roky, navíc v době covidu. Spokojené seniory tak již nyní ubytováváme.

Jak se vám podařilo vybudovat nový bytový dům pro seniory tak rychle?
Vše je o dobře fungujícím zastupitelstvu. Když jsme se dozvěděli o možnosti čerpat dotace z dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj na výstavbu podporovaných bytů pro seniory ve věkové skupině 65+, tak jsme okamžitě reagovali a schválili  jsme postupový rámec prací. Zadání p827f1994-ce5b-486d-a22c-f78cc436d6a6.jpgrojektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení a podání žádosti o dotaci včetně žádosti o poskytnutí úvěru na Státní fond podpory investic a samozřejmě schválení rozpočtového opatření, kde jsme z finanční rezervy poskytly 11 mil. Nebylo to úplně jednoduché, ale nakonec výsledek je věřím ke spokojenosti všech, především nových uživatelů bytů.
Jinak za těch 16 let, kdy zastávám tuto funkci, se toho zde vybudovalo opravdu mnoho. Všechny obecní budovy jsou zateplené a plynofikované, ve všech čtyřech částech naší obce jsou vybudována sportoviště a dětská hřiště. Průběžně opravujeme místní komunikace, budujeme chodníky a provádíme rekonstrukci kanalizace. V místní části Třebín jsme také např. postavili novou centrální ČOV atd.

A vaše plány na další období?
Zkrášlíme i okolí domu pro seniory, kde bychom chtěli udělat takovou oázu klidu. Zasadíme zeleň, osadíme lavičky. Na dům navazuje procházková část. Díky dotacím Ministerstva zemědělství na obnovu nádrží jsme opravili 2 rybníčky a chceme vybudovat ještě jeden rybníček. V další fázi se zaměříme na obnovu lesních cest za pomocí dotací, protože máme nádhernou krajinu a je zde velký turistický potenciál. I proto chceme vybudovat cyklostezku z blízkých Holašovic přes nás až do Českých Budějovic.
 
Máte dostatečnou kapacitu ve škole?
Ještě to zvládáme, ale do budoucna se uvidí. Nám dlouhodobě roste počet obyvatel v obci, už jsme přesáhli 1600 obyvatel. Je to určitý doklad, že se u nás dobře žije. Přeci jen máme jen pár kilometrů do Českých Budějovic, kam se dá snadno dojíždět za prací, takže se k nám stěhuje hodně rodin s malými dětmi. Jako spádová obec obsluhujeme i okolní vesnice, odkud chodí děti do naší školy i školky. Máme uzavřený školský obvod s dalšími devíti obcemi.
 
Jak byste představila vaší obec těm, kdo ji třeba sami neznají?
Před pár roky naše obec získala i ocenění Bílá stuha v rámci soutěže o Vesnice roku právě za naši dlouhodobou práci s mládeží. Postavili jsme nové sportoviště i se zázemím, máme tady hodně žáků-63e0ad69-dd65-4319-8a1b-fbf4c1d9e43f.jpgfotbalistů. Taková perlička, naše žáky pomáhá trénovat i známý fotbalista David Lafata, který v naší obci s rodinou bydlí. Jeho manželka odsud pochází. U nás to hodně společensky žije. Trochu to narušila pandemie, ale snažíme se dodržovat tradice – organizujeme velikonoční řehtačky na velikonoce, pořádáme Masopust, maškarní, plesy, rozsvěcujeme vánoční stromeček – letos jsme poprvé při této příležitosti zorganizovali i Punčobraní. Nezapomínáme ani na seniory, se kterými pořádáme setkání minimálně jednou ročně. A pak charita. Letos 13. května nás čeká 7. ročník charitativní akce Dubenský běh pro dobrou věc. Je to sportovně kulturní akce pro děti i celé rodiny, jejíž výtěžek jde vždy pro nějakou rodinu s hendikepovaným dítětem z okolí. Letos vybíráme pro děvčátko z Čakova. Každý rok se nám podaří vybrat a vyběhat 300 000-500 000 Kč.
Máme tu všechny spolky, tělovýchovnou jednotu, hasiče, myslivce, včelaře, jen Orel nemáme. Při našem kostele funguje chrámový sbor a náš pan farář organizuje rytmické mše, pro věřící i laiky. A lidi bych k nám nalákala i třeba na nádhernou přírodu. Jsme obklopeni rybníky ze všech stran. Nedaleko jsou pak známé Holašovice. Můžeme se pochlubit i krásným kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde každý rok vždy po 15. srpnu slavíme tradiční pouť. To je opravdu pouť se vším všudy, máme tam stan s dechovkou, je to akce i pro starší i pro mladší.
 
Takto to zní jako idylka. Ale jistě se najde i něco, co vaši obec trápí.  
Nevím, jestli trápí, ale spíš takový povzdech nad nastavením celého systému. My jsme spádová obec, zodpovídáme třeba za celý matriční obvod. A já jsem na úřadě jako uvolněná sama ještě s jednou paní na pomoc. Někdy s nadsázkou říkám, že bychom jistě museli vyhrát soutěž o nejúspornější úřad. No a teď si vezměte, že se jakákoliv byť sebemenší odměna třeba členovi rady nebo zastupitelstva musí projednávat veřejně na zastupitelstvu. Jaký je výsledek? Nikomu se do toho samozřejmě nechce, nechat se takto veřejně vláčet v takto citlivé věci. Dříve měla možnost udělit odměny samotná rada. Ale to není v celkovém kontextu asi žádná tragédie.
 
Jak řešíte problematiku nárustu cen energií? To je nyní velké téma.
Snažíme se chovat úsporně, jak to jen jde. Náš dům pro seniory byl původně naplánován na plyn, který v obci máme zaveden, ale vloni jsme to změnili na tepelná čerpadla. Teď plánujeme umístit fotovoltaické panely, především na škole, která je zateplená, máme tam i rekuperaci. Letos také chceme obměnit část veřejného osvětlení za úspornější LED svítilny, využijeme pro to dotační titul Ministerstva průmyslu a obchodu. Ale nejde jen o energetické úspory. Budeme také obnovovat stromořadí a sázet novou zeleň v naší obci.IMG_7951.jpg
 
Občanská vybavenost vás netrápí?
Naše občanská vybavenost je skvělá, i proto se k nám tolik lidí stěhuje. Máme lékaře, máme poštu, máme lékárnu, obchod, pěknou obecní knihovnu. Problém trochu je, že nám chybí městská hromadná doprava, nejhůře je ta tom naše část Třebín. Naštěstí ležíme na rovině, takže se u nás hodně jezdí i na kole a do Českých Budějovic je to jen pár kilometrů.
 
Jak komunikujete s občany? Máte nějaké doporučení třeba pro začínající starosty? 
Je to o povaze. Já jsem výmluvná, snažím se vysvětlovat, ale ne vše a všemu nevysvětlíte. Zájem o obecní dění není bohužel moc velký. Je mně vlastně líto, že i když na zastupitelstvu schvalujeme tak zásadní věc jako je rozpočet na celý rok, tak i tehdy je zájem veřejnosti v podstatě nulový. Ale tak tomu bylo vždy. Vydáváme obecní tištěný zpravodaj, který po obci i osobně roznáším, abych šetřila poštovné.

Teď trochu k naší straně. Co to jsou pro vás ty pravé lidovecké hodnoty?
Jsem křesťanka. Proto mi KDU-ČSL byla vždy jako strana velmi blízká. V roce 2006 jsem ještě kandidovala jako nezávislá na lidovecké kandidátce. Když jsme vyhráli a byla jsem zvolená, tak mně pak přišlo celkem přirozené, že bych měla udělat další krok a vstoupit do lidové strany, kterou jsem už stejně reprezentovala. A pravé lidovecké hodnoty? Morálka, pravdomluvnost, být přímý, otevřený -to jsou ty naše klíčové hodnoty. Přeci lidovci nemusí být spojení jen s věřícími.
 
V KDU-ČSL bude letos probíhat ideová a programová debata. Napadá vás už teď nějaký podnět pro naši stranu, co prosazovat případně co změnit?
Děláme spoustu věcí dobře. Ale jsou přeci jen věci, které si musíme kriticky říci a budu ráda, když se toho letos debaty dotknou. Mně například přijde, že jsme až moc štědří v sociální oblasti. Mám informace z první ruky, protože dcera pracuje na úřadu práce, a určitě je  prostor pro to, aby pomoc byla ještě více cílená, Dubne-_kostel_03.jpgdostala se opravdu těm, kdo to potřebují, a ještě více se kontrolovalo případné zneužívání systému. Také bych byla ráda, kdyby náš stát byl co nejšetřivější. No a co mě trápí a vidím jako problém je souběh více funkcí, což je v naší zemi bohužel až příliš časté. Přeci není v lidských silách dělat naplno starostu, poslance a ještě k tomu něco jiného.
 
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Pravdomluvnost. A snažím se nerozdělovat lidi podle jejich společenského statutu. Moje heslo je, před nikým se neponižovat a nad nikoho se nepovyšovat.
 
Co vám v péči o obec dodává motivaci?
Možná to zní banálně, ale já ráda sloužím lidem a ráda pomáhám. Obec by měla sloužit občanům. Už odmalička jsem se ráda zapojovala do veřejného dění, komunikace s lidmi mně nabijí a hodně mě to baví.  
 

Děkuji srdečně za rozhovor

Petr Kopáček
 
Profil Boženy Kudláčkové, starostky Dubné u Českých Budějovic:
Starostkou obce je již od roku 2006, tedy 5. volební období. Je zároveň místopředsedkyní Okresního výboru KDU ČSL České Budějovice a členka Krajského výboru. Má 3 děti, 5 vnoučat. Mezi její koníčky patří kromě obce také sport,  ráda hraje volejbal, peče sladké a prochází se v přírodě.