KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Prezident Asociace hospiců Robert Huneš - Hospic je mé čtvrté dítě
Zpět

Lidovecké hovory - Prezident Asociace hospiců Robert Huneš - Hospic je mé čtvrté dítě

Přidáno 24. 8. 2022
Ilustrační foto

Péče o druhé v závěrečné fázi života, zkvalitnění péče a zakotvení hospicové péče do legislativy o sociálních službách. To jsou věci, za které již dlouhodobě bojuje ředitel hospice, člen KDU-ČSL a kandidát do Senátu v obvodu Český Krumlov Robert Huneš. 

 

Jak byste sám sebe představil voličům? 
Jsem obyčejný člověk, který je šťastně ženatý, mám tři děti a pracuji jako ředitel hospice, který někdy označuji za své čtvrté dítě. Většinu života jsem členem KDU-ČSL, baví mě svět, mám ho rád. Když mám možnost měnit ho k lepšímu, tak se o to snažím. I to je jedna z motivací, proč kandiduji do Senátu. 

 

Co je ten důvod, proč kandidujete do Senátu? 
Takřka dvacet let pomáhám v hospicu a pohybuji se v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. Tyto obory jsem celkem důkladně poznal z různých stránek. Vidím, že to je systém zvnějšku fungující, ale zevnitř ohrožený na životě. Moc mě trápí to, že tyto služby jsou odlidštěné a vytratila se z nich něha, laskavost, úcta k životu, úsměv a čas na nemocného. Vidíme také složitou operativu, statistické výkazy a úspěchy managementu, ale to vše by mělo sloužit pacientům a klientům sociálních služeb, nikoliv oni těmto technikáliím, protože jednou je budeme potřebovat všichni, včetně mě. 

298037082_3364401177126006_784029988245206746_n.jpg

Pokud se do Senátu dostanete, jaké budou vaše priority? 
Nebudu nikomu tvrdit, že jsem mesiáš, který rozumí všemu. Jsem odborník na oblast zdravotnictví a sociální věci, nikoli obranu či zahraniční věci. Proto se držím rčení  "ševče drž se svého kopyta." Tam bych ale chtěl zařadit vysoký rychlostní stupeň a těmto věcem se intenzivně věnovat. Zejména na venkově a v menších městech je dnes obrovský nedostatek lékařů všech oborů. Když jste stará babička na vsi, nemáte auto a chcete jet s horečkou k lékaři, je to pro vás mnohdy celodenní martyrium. Je odpovědností politiků a parlamentní půdy toto zlepšit a nastavit legislativu tak, aby se měli dobře obyvatelé v celé zemi, nejen ve městech. 

Jste ředitelem hospice a šéfem asociace hospicové péče. Na co jste se v poslední době v tomto zaměřovali?  
V rámci asociace hospiců se snažíme zejména zlepšit jejich kulhající pozici v zákoně 372 o Zdravotních službách. V zákoně o sociálních službách hospice dosud zaneseny nejsou a proto také strádají. Tomuto se chci věnovat na této půdě Senátu, dále chci zlepšit a humanizovat tyto služby. To je časovaná bomba společnosti. 

Jakou roli má Senát jako instituce v české politice? 
Vícerou a vnímám, že se ty role daří naplňovat. Přes posměch některých nepřejícníků se v době nedávné ukázalo, jak skvělou pojistkou proti extremismu Senát je. Je to zkrátka vyvažovací prvek. Dalším aspektem je obměna každé dva roky. Ukázalo se, že to jasně funguje a má místo na politickém poli v Česku, jako v ostatních zemích v Evropě. Podívejte se na Maďarsko, jak mu dnes horní komora schází. 
DSC_8620-Copy.jpg
Jste zastupitelem Jihočeského kraje a města Vodňany. Pokud uspějete, jak skloubíte tyto role? 
V zastupitelstvech je spousta zákonodárců. Je to obtížně slučitelné a člověk bude muset začít přemýšlet, co omezit. Výhoda Senátu je, že je klidnější než Sněmovna. Většina senátorů má své civilní zaměstnání, které nepřerušuje. Na kraji jsem předseda sociálního výboru, tak je otázka, zda to nepředat v případě zvolení někomu jinému. 

Jak vidíte roli lidovců ve společnosti a naši budoucnost? 
Budoucnost vnímám tak, že KDU-ČSL má velký potenciál být svědomím české politiky a je důležité, aby byla zastoupena v Parlamentu. K tomu jsou potřeba dvě podmínky od každého našeho člena. Musí být odborník v dané oblasti a musí to být charakter. 

Bavíme se o hospicích. Jak byste někomu, kdo s tím nemá zkušenost, vysvětlil, o co jde? 
Staráme se o pacienty v závěrečné fázi života. Přicházejí pacienti, kterým dáváme tři sliby. Nebudou trpět nesnesitelnou bolestí, za každých okolností zůstane zachována jejich důstojnost a v posledních chvílích nezůstanou sami. 

O koho se můžete v životě opřít? 
O skvělou a jedinečnou manželku, dále o skvělé tři děti, které jsou rovněž zapojeny do mé kampaně. Také sem patří dar víry, který jsem dostal od pána Boha. Toto když se podtrhne a sečte, tak je to celkem silná zbraň do boje. VB10.jpg

Jaké vlastnosti si u lidí ceníte nejvíc? 
Upřímnost, bezelstnost a obětavost. 

Jaké máte koníčky? 
Jako dobrý Jihočech se věnuji turistice, dále mám rád hrady, zámky a kopečky. Kromě toho mám rád zahrádky a když přijdu z práce domů, jsem právě tam. 

Profil Roberta Huneše
Je prezidentem Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče, členem Rady poskytovatelů zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví ČR, členem Akademického výboru České křesťanské akademie v Praze. Od roku 2005 je ředitelem Hospice sv. Jana N. Neumanna, o.p.s. v Prachaticích. Je držitelem ocenění „Osobnost roku 2015“ v sociálních službách a Ceny hejtmanky Jihočeského kraje „Zlatá šupina“ za r. 2020. Od roku 2010 je zastupitelem města Vodňany za KDSC_8804-Copy.jpgDU-ČSL, od r. 2020 Zastupitelem Jihočeského kraje.

Má skvělou ženu a 3 děti, ve volném čase se věnuje zahradničení a turistice.

KONTAKTY: