Co nyní řešíš?
Teď se dost lidí zajímá o energie a formy, jakými stát pomáhá slabším, třeba jak vyplnit příspěvek na bydlení. Tak se i já snažím našim občanům poradit a odkázat je na správná místa nebo mohu pomoci i s vyplněním potřebného dotazníku především seniorům, kteří nemají možnost elektronického vyplnění.
Co se ti povedlo udělat pro Ostravici v uplynulém období?
Jako starostka se snažím aktivně starat o všestranný rozvoj Ostravice. Za mé funkční období jsme investovali na 40 milionů Kč do infrastruktury, jako je výstavba nové páteřní sítě vodovodu a kanalizace, rozvoj a oprav školy i školky, včetně vybudování nových herních prvků. Vybudovali jsme nové chodníky, investovali do počítačového vybavení ve školách.
Moravskoslezské Beskydy jsou tradiční oblastí Česka. Staráš se dost i o komunitní život.
Hodně jsem se zaměřila na rozvoj a podporu komunitního života, aby to v Ostravici žilo i mimo turismus. Snažíme se totiž spravovat obec tak, aby se tu žilo dobře především místním, aby se obec rozvíjela. V obci máme 17 spolků, které tady vyvíj
ejí činnost a my jako obec se je snažíme hodně podporovat. Nejsou to „jen“ obvyklí hasiči, rybáři, včelaři nebo myslivci, ale velmi aktivní jsou také klub seniorů, klub rodičů, máme tady jezdecký oddíl, výtvarnou skupinu nebo spolek Obnova řemesel. A samozřejmě nesmím zapomenout na skautský oddíl, který jsem založila a kde dodnes pomáhám jako oddílová vedoucí.
Teď třeba budeme s Klubem rodičů organizovat výstup na Smrk, kde znovu umístíme opravenou pamětní desku Jana Palacha, která byla na jaře poničena vandaly. Nedávno se u nás díky spolupráci s Moravskoslezským krajem konal 3. ročník festivalu jídla Pojez fest. Ukazujeme tam potraviny, jídla a skvělé gastropodniky z různých koutů Moravskoslezského kraje, součástí akce je bohatý doprovodný program, včetně atrakcí pro děti. Lidé si to hodně chválili.
Ale přeci jen, předpokládám, že jste rádi i za turisty, když přijedou.
Určitě, povedlo se například zrealizovat náš nápad na BUS TUBUS. Je to autobus zdarma pro pěší i cyklisty, aby nejezdili do hor auty a nechali je dole, protože v Beskydech je problém s parkováním. Spolu s Malenovicemi a Starými Hamry jsme to vyjednali s krajem a podporujeme ho i finančně.
Máme také projekt Po medvědích tlapkách, což je síť naučných tras pro rodiny s dětmi, kterou
podporujeme také finančně nemalou částkou. Děti na trasách sbírají razítka na kartičky a pak dostanou odměnu, velmi se to osvědčilo.
Jak bys představila Ostravici? Na co bys pozvala lidi z Česka?
Jsme srdcem Beskyd, ležíme mezi 2 nejvyššími vrcholy Moravskoslezských Beskyd – Lysou Horou a Smrkem. Vždyť i v logu obce máme srdce. V Ostravici máme i známé umělce – Luděk Vančura je tvůrce velkých dřevěných soch, které si návštěvníci mohou prohlédnout, Dalibor Valášek zase maluje obrazy a Jan Satina zpracovává mimo jiné dřevoryty.
Máme tu Beskydský pivovárek. Organizujeme s ním akci Heligonka. Letos jsme oslavili jubilejní 20. ročník, opět se sjeli umělci, kteří hrají na tento specifický hudební nástroj a bylo to krásné.
S jakými problémy se potýká tvá obec?
Naše obec je specifická tím, že v našem katastru máme obrovské množství chat, čili trvale neobydlených domů. Je jich 1300 a troufnu si říci, že je to nejvyšší počet chat v Česku na počet obyvatel, kterých máme zhruba 2 500. V létě u nás dočasně žije až o 6 000 lidí více, s čímž je spojena řada problémů. Od odpadů až po nedostatek míst na parkování. I proto nyní chceme zpoplatnit parkování v obci. Dlouho nám chyběl zubař, ale to už se podařilo vyřešit, sehnali jsme dokonce 2 zubní lékařky a už máme i projekt na novou zubní ordinaci. Jinak nás ta
doprava trápí i z jiného pohledu. Jezdí přes nás na Slovensko těžké kamiony a motorkáři si klikatou silnici u přehrady Šance pletou se závodní dráhou.
U vás v obci tedy není problém s pracovními příležitostmi?
Teď je úplně jiný trend – všude se hledají lidí. Kdo chce pracuje, je u nás dost příležitosti. A od nás je skvělá dostupnost do Frýdku-Místku i do Ostravy, kam se jde dostat za 30 minut.
Co plánuješ v obci do budoucna?
I nadále chci pokračovat v opravách chodníků, intenzifikovat čističku odpadních vod, rekonstruovat mosty a také rozšířit a rekonstruovat obecní úřad, který sídlí v opravdu nevyhovujících podmínkách. Chceme také vybudovat nové dětské hřiště a přesunout obecní knihovnu ideálně do obecních prostor.
Teď z jiného soudku. Co to jsou pro tebe lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Slušnost. Poctivost. Znamená to, že práci dělám poctivě, dělám jí pro lidi. Snažím se být
otevřená vůči lidem, slyším jejich problémy. Upřímnost, co řeknu tak to platí. Slušnost. Ta se vytrácí ze společnosti, my to musíme držet. Odmítáme úplatky. Práce starostky je práce jako každá jiná. Sice velmi odpovědná, ale je to práce, není to diktatura.
Proč ty konkrétně jsi lidovkyní?
Maminka dělala dlouho okresní tajemnici v Ostravě a jednoho dne mi řekla - vstup a já jako poslušná holka jsem vstoupila :-) Pak jsem odešla do Prahy a dělala jsem v neziskové organizace- a tam byly šéfky v KDU-ČSL, pak jsem se vrátila zpátky vlastně kvůli dětem, abychom byli blízko rodičům. A chtěli jsme také do hor. A pak jsem dostala úkol postavit kandidátku a stát se starostkou, takže jsem to taky splnila.
A co lidovci u vás v obci? Jak si vedete?
Snažili jsme se omladit místní organizaci, respektive přivést nové mladé lidi, což se myslím podařilo. Přesvědčili jsme třeba pár lidí ze skauta i kostela.
Nedávno jsi získala ocenění Naše politička roku 2022, jsi i krajská koordinátorka žen interní komunikace. Co pro tebe znamená toto ocenění a vnímáš nějaký posun v posledních letech co se týká angažmá žen v české politice?
Znamená to pro mě ocenění mé dlouholeté práce nejen pro Sdružení žen, ale také pro KDU-ČSL. Aktivních žen v politice je hodně, ale především na těch „nižších“ pozicích, např. předsedkyně místních organizací, starostky, místostarostky menších obcí apod. Ale myslím si, že pomalu se situace mění a vidíme ženy i v Senátu a Poslanecké sněmovně. a to je moc dobře. Ženský pohled na politiku je trochu jiný než mužský a je ho potřeba úplně stejně jako toho mužského.
Jak během starostování komunikuješ s občany? Máš nějaké tipy?
Začali jsme vydávat Ostravický zpravodaj, kde je souhrn kulturního i společenského dění v naší obci. Přeci jen, lidé si chtějí počíst. Už jsme zmiňovali velké množství akcí, které pořádáme. Samozřejmě snažíme se maximálně využívat webové stránky, Facebook. Nedávno jsme zřídili i mobilní rozhlas – je to alternativa k místnímu rozhlasu, dostupná i pro seniory, kteří nemají chytrý telefon.
Na čem jste postavili vaši volební kampaň?
Je to o neustálé a průběžné komunikaci s lidmi. Nedávno jsme například měli sousedskou snídani, která dopadla výborně. Člověk pořád musí komunikovat, telefon je lepší než e-mail nebo sociální sítě a vůbec nejlepší je osobní kontakt.
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Otevřenost, laskavost, že s lidmi sdílíš jejich problémy. Také je důležité dodržovat sliby.
Co ti dodává sílu?
Zpětná vazba od lidí, když mi někdo za něco třeba i poděkuje, ocení, to člověka nabíjí, nebo podařené dodělané věci. K odreagování mně pomáhá i sport.
Za rozhovor děkuje Petr Kopáček
Profil Pavlíny Stankayové:
Až do svých 20 let žila v Ostravě, poté se přestěhovala za prací do Prahy a nyní žije a pracuje v Ostravici. Je vdaná a má dvě děti. Vystudovala pedagogickou fakultu Ostravské univerzity. Působila několik let jako učitelka, lektorka a pracovnice v sociálních službách.
V roce 2000 se stala členkou KDU-ČSL a od roku 2018 působí jako starostka obce Ostravice. Aktivně podporuje komunitní život v obci, např. v r. 2018 založila v Ostravici skautský oddíl, kde působí jako oddílová vedoucí a vedoucí chlapeckého oddílu Skautů, je místopředsedkyní Klubu rodičů Ostravice, kde se podílí na akcích jako je Den Země, Den dětí, Vánoční jarmark, soutěž Heligonka atp. Je spoluorganizátorkou akcí MO např. Smažení vaječiny, Zájezdy, Snídaně s občany. Ve farnosti Ostravice vede Scholu a organizuje mše svaté pro děti. V rámci KDU-ČSL je předsedkyně MO Ostravice, místopředsedkyně okresního výboru Frýdek-Místek, členka krajského výboru MSK, členka CV KDU-ČSL, členka Výboru pro dopravu MSK, předsedkyně Sdružení žen MSK a místopředsedkyně celostátního výboru Sdružení žen.
Má ráda běh, jízdu na kole, aktivně se věnuje turistice, skialpům a již 5x běžela Beskydskou sedmičku.