KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - místostarosta Vyškova Roman Celý: Na zvelebování města se jako lidovci podílíme j
Zpět

Lidovecké hovory - místostarosta Vyškova Roman Celý: Na zvelebování města se jako lidovci podílíme již od Sametové revoluce

Přidáno 22. 9. 2022
Ilustrační foto

Místostarosta města Vyškov Roman Celý působí v zastupitelstvu města již od roku 2004. Za toto období se podařilo dokončit několik významných projektů za více než 600 milionů korun. Například modernizace kina, venkovní část aquaparku a mnohé další.

Vyškov je známý nádherným DinoParkem. Co ještě je pro Vyškov charakteristické? Na co byste pozval turisty?Vyškov byl před pár desetiletími vnímán jako vojenské město, ale také město ragby. S tím byly spojené i pocity šedi, vlhkosti a oprýskaných domů na náměstí. Vše je minulost. K tomu přispěl i jeden z prvních aquaparků na Moravě, později i Dinopark a ZOO. Takže turisticky jsme atraktivní zejména pro rodiny s dětmi. 

Jak se Vám ve vašem městě daří zvládat problematika bydlení? Pokud se nemýlím, chystáte se vystavit byty pro mladé a seniory. 
Seniorskému bydlení se věnuji už od roku 2004, kdy jsem se stal místostarostou. V následujících letech jsme vystavěli nový Dům s pečovatelskou službou, dojednal jsem převod „penziónu“ z JmK na město. S bydlením pro mladé je to o poznání složitější. Byty, které by potřebovali, jsou vzácným zbožím. Nyní však zpracováváme studie na výstavbu bydlení pro mladé rodiny, tak i pro seniory.

Co se vám za poslední volební období povedlo? 
Ač nás trochu přibrzdilo několik krizí, ostatně jako všechny, dokončili jsme celou řadu projektů za více než 600 mil. Kč. Mohu jmenovat modernizaci kina, venkovní část aquaparku, výrazně jsme pomohli skautům s výstavbou nové klubovny, zrekonstruovali sokolský areál, stavěli nové cyklostezky, vysázeli spoustu zeleně, vystavěli mokřady, investovali do květinové výzdoby. Je toho ještě celá řada. Ještě více toho máme připraveného.
288850691_1070298623863059_6291178944924154746_n.jpg

Jaké problémy trápí Vaše město. Jak zvládáte energetickou krizi? 
Jsme na ni připraveni, v rezervě máme dostatečné prostředky na její zvládnutí.

Jste lídr kandidátky do letošních komunálních voleb. Jak se vám daří v kampani?
Mohu jen děkovat za skvělé lidi, kteří jsou na kandidátce KDU-ČSL. Všichni jsou veřejně činní, většina z nich působí v pomáhajících profesích.

Co bude vaše priorita pro nadcházející volební období?
Především rozumně zvládnou období energetické krize. Máme v plánu velké projekty, např. výstavbu kulturního sálu, opravu zámku a zámecké zahrady, ale i plán získat areál pivovaru, který patří MZE.

Jste také úspěšným krajským politikem, předsedou výboru dopravy a majetku. Co vidíte jako dopravní prioritu v tomto volebním období pro kraj?
Strategických věcí je řada, ty dopravní stavby začínají písmeny D a spadají do kompetence ŘSD. Pokračují přípravy výstavby železnic na Přerov, železniční uzel Brno, vysokorychlostních tratí i elektrifikace významných krajských tras. Nemůžeme zapomenout na obchvaty měst a opravu krajských silnic.

Co lidovci u vás v obci? A co pro vás znamenají lidovecké hodnoty? 
Na zvelebování města se podílíme od sametové revoluce. S výjimkou 1,5 roku jsme měli ve vedení města starostu nebo místostarostu. Myslím, že lidé mají lidovce zaškatulkované jako lidi chodící do kostela. Stejně, jako si mnoho jinostraníků myslí, že lidé z kostela volí lidovce. Je to trochu úsměvné, ale těžko se tyto předsudky vyvrací. Hodnotou je především úcta k člověku, ať už je to vol305273830_5656321811084910_3302195962877591515_n.jpgič kohokoliv.

Jak trávíte volný čas? Co jsou vaše koníčky?
Volný čas vyplňuji téměř do vyčerpání starostmi o děti a vše kolem domácnosti. Ale jeden koníček jsem si přece jen ponechal – rybaření. Dokonce i moji dva kluci mají rybářský lístek, takže občas vyrazíme spolu.

Co Vám dodává sílu a motivaci do další práce? 
Přemýšlím, zda mi politika více dala než vzala. Sílu mi dávají zkušenosti, že kdyby ve správný čas nezazněl jasný názor, mnoho věcí by se nestalo. Má smysl být u toho a podílet se na dobrých věcech. A to i přesto, že smetanu možná slízne někdo jiný.

Profil
Roman Celý se narodil ve Vyškově. Vystudoval střední odbornou školu strojírenského směru, dále si rozšířil vzdělání o vysokoškolské studium zaměřené na management a ekonomiku. Od roku 2004 je zastupitel města, nyní je místostarosta. Od roku 2012 působí také v krajském zastupitelstvu. Mezi jeho koníčky patří rybaření.