KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Lidovecké hovory - Miroslava VAŇKOVÁ, starostka Měrotína: V covidu se celá naše obec semkla a dohrom
Zpět

Lidovecké hovory - Miroslava VAŇKOVÁ, starostka Měrotína: V covidu se celá naše obec semkla a dohromady jsme šili roušky nejen pro nás, ale i další obce a charity

Přidáno 23. 9. 2022
Ilustrační foto
Svou malou obec u Olomouce za posledních 8 let jako starostka výrazně zvelebila. To, jak svou obec dokázala stmelit a dát dohromady se ukázalo během pandemie, kdy spolu se sousedy v obci šili a distribuovali roušky pro celé široké okolí. Pečlivá žena, která svou práci bere vážně a za svou obec dýchá. Miroslavě Vaňkové přejeme, aby ji to vše vydrželo a držíme ji z celého srdce pěsti.
 
Co aktuálně řešíte?
Řešíme projektovou dokumentaci na rekonstrukci kulturního sálu, v letošním roce zahajujeme stavební práce na rekonstrukci obecního úřadu – sanace podlah, výměna nevyhovující elektroinstalace.  A do budoucna bychom se rádi věnovali energetické soběstačnosti obce. To bude priorita čísla jedna.
 
Starostkou jste už dvě volební období. Když se ohlédnete zpět, co byste vypíchla, co sestavba-kanalizace.JPG v obci opravu povedlo?
Před 8 lety jsme šli do voleb s vizí vybudovat v obci kanalizaci, vodovod a opravit komunikace nacházející se v žalostném technickém stavu. Byl to velmi ambiciózní cíl, neboť jsme malinká obec a rozpočet není velký. Ale věděla jsem, že mám kolem sebe velmi schopné kolegy a to mi dodávalo odvahu k realizaci těchto velkých projektů. Nakonec se nám společnými silami a díky skvělé týmové práci podařilo vybudovat v prvním volebním období vodovod, kanalizaci, čistírnu odpadních vod a kompletně opravit komunikace. Bylo to velmi náročné období a práce mých zastupitelů si velmi vážím. V druhém volebním období jsme revitalizovali intravilán obce včetně rekonstrukce autobusové zastávky, vybudování chodníků, parkovacích míst a výsadby zeleně.

Jak byste představila vaší obec?
Obec Měrotín malá malebná vesnička s 264 obyvateli s krásnými výhledy do okolí. Dominantou MerotinObec.jpgnaší obce je kostel sv. Martina a barokní fara, které jsou zapsány na seznamu kulturních památek. Žijí zde převážně starší občané, ale začínají se sem stěhovat i mladí s rodinami, kteří opravují starší domy, což je dobře. Bohužel obec nevlastní pozemky, na kterých bychom mohli vybudovat stavební parcely a tím docílit větší příliv mladých rodin.
Jelikož jsem pedagog, chybí mi v naší obci vzdělávací systém pro děti. V naší obci měla škola dlouholetou tradici, ale bohužel byla k nelibosti občanů v roce 1982 zrušena. Je mým velkým přáním postupnými kroky vrátit proces kvalitního vzdělávání do naší obce.
 
S jakými problémy největšími se potýká vaše obec?
Náš rozpočet je velmi omezený a musíme řádně zvažovat každou investici. Abychom co nejvíce ušetřili, zastupitelé dělají zdarma v rámci svých funkcí mnoho práce pro obec – starají se o čistírnu, o vodovod, sečou trávu a spoustu dalších činností. Teď jsme budovali nový obchod v obecní budově, kde bylo nutné kompletně vykopat podlahy, vyvozit suť a hlínu a provést sanaci. Tyto práce provedli zastupitelé a další dobrovolníci formou brigády. A v tom sibrigada-rekultivace-brehu-u-COV.jpg myslím, že jsme v dnešní době výjimeční!
 
Neuvažovali jste o spojení se sousedními obcemi?
Určitě ne. Za minulého režimu jsme byli násilně spojeni s obcí Mladeč a ta křivda v lidech zůstala dodnes.
 
V době pandemie jste šili roušky, jak to vzniklo?
Když v březnu uzavřeli Litovel, uzavřeli nedopatřením i naši obec. Nastal docela velký zmatek, občané nemohli odjet do práce, děti do škol a až ve večerních hodinách došlo k vysvětlení situace. Vlivem tohoto dění, jsme si začínali uvědomovat, že situace je opravdu vážná a nemůžeme jen tak sedět, ale musíme něco dělat a být nápomocní. Hned druhý den se zasedací místnost na obecním úřadě proměnila v šicí dílnu a začali jsme šít roušky pro naše občany. Požádali jsme o spolupráci místní obyvatele. Naši lidé se zapojili velmi rychle, pomáhalo několik desítek místních. Spousta žen šila roušky ze svých domovů, jiní zase poskytli potřebný materiál, jiní pomáhali s distribucí roušek. Spoustu roušek jsme věnovali také do okolních obcí, FN Olomouc a charitě. Osobně jsem měla obrovskou radost, jak jsme se dokázali semknout a pomoci potřebným a svým sousedům.

P1110187.jpgByla jste nedávno oceněna jako Naše politička pro rok 2022. jak to vnímáte?
Není to ocenění jen pro mě, ale i pro mé kolegy. Bez jejich podpory a podpory mých nejbližších bych spoustu věcí nedokázala.
 
Chybí ženy v politice?
Ženy mají své místo v politice. Ideální by byla vyváženost poměru zastoupení mužů a žen. Muži jsou více pragmatičtější, ženy zase více empatičtější. V politice je potřeba obojí.
 
Jak to vidíte s volbami? Všiml jsem si, že do voleb jdete s jednou kandidátkou.
Naše místní organizace KDU-ČSL má 13 členů, což si myslím je opravdu hodně na počet obyvatel. Nevím, zda to znamená, že občané nemají zájem podílet se na vedení obce anebo jsou se současným stavem spokojeni. Musím říci, že mě potěšilo, když jeden z místních, který byl aktivním funkcionářem za minulého režimu, řekl, že mu nevadí volit lidovce, protože je vidět za námi kus práce.
 
Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Měla by to být politika pro lidi, ne od lidí. Měli bychom pokračovat v podpoře rodin, vnášet do politiky slušnost, lidskost a snažit se lidem pomáhat.ucast-v-soutezi-Hry-bez-hranic-v-Hanovicich.jpg
 
Jak jste se dostala vy k lidovcům a co pro vás lidovci představují?
Můj příběh začal na jaře 2014. Byla jsem na mateřské dovolené a tehdy mě oslovil kamarád, jestli bych nechtěla kandidovat do zastupitelstva. Nejdříve jsem jeho nabídku odmítla, ale nakonec jsem po několika diskusích uznala, že má ve spoustě věcí pravdu. Navíc můj dědeček byl v 90. letech 2 volební období starostou a vždy jsem ho obdivovala, s jakou houževnatostí a oddaností vesničku zveleboval. A také dědeček mého kamaráda byl dlouholetým a uznávaným starostou v období meziválečném a poválečném a velký lidovec. Musela jsem si přiznat, že je potřeba dodat si odvahu a místo kritiky se pokusit společnými silami rozběhnout rozvoj obce tím správným směrem, jak se o to zasadili naši dědové.  A tímto rozhodnutím jsem vstoupila i do lidové strany jejíž hodnoty jsou mi blízké.
 
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Odvaha, přístup k lidem. Chovat se a pracovat s čistým úmyslem.
Funkci starostky vnímám jako poslání. Práce mne baví a naplňuje, neboť to, co dělám, nedělám jen pro sebe, ale i pro druhé – pro každého občana naší obce. Je to různorodá činnost, která člověka postupně posouvá na základě získaných zkušeností, sebevzdělávání a kontaktu s lidmi vpřed.
Přeji si, aby se lidé žijící v naší obci cítili dobře a byli spokojeni. Svým příkladem a prací pro obec se  já i moji zastupitelé snažíme o to, aby občané nebyli lhostejní ke svému okolí  a měli pred-cistirnou.JPGzájem o dění kolem sebe. Aby se nebáli přiložit ruku k dílu a pochopili, že to, co společnými silami vybudujeme, nás bude více těšit, více si toho budeme vážit, a hlavně vykonaná práce bude odkazem pro naše děti a budoucí generace.
 
Co vám dodává motivaci?
Velkou motivací je pro mě úspěšná realizace projektů, které následně slouží ku prospěchu občanů a posouvají rozvoj naší vesničky.
 
 
Děkuji za rozhovor Petr Kopáček
 

PROFIL Miroslavy Vaňkové:  
Vystudovala pedagogiku, pět let učila. Mezi její koníčky patří práce na zahradě, miluje květiny, práci  s dětmi. Má dvě děti a hodného manžela.