Co aktuálně řešíte?
Řešíme několik projektů v oblasti životního prostředí. Snažíme se starat o krajinu, zadržovat v ní vodu, vysazujeme stromy. Dokončili jsme biocentrum, což je systém vodních tůní, který souvisí s protipovodňovými opatřeními, jež jsme realizovali. Dlouhodobě nás totiž trápil problém s přívalovými dešti. Takže jsme spojili dva projekty – do biocentra jsme přivedli vodu z našeho potoka tak, aby při velkých průtocích šlo jen minimum vody do obce a zbytek jsme odklonili
mimo obec do tůní.
Když se vrátíme k vašemu uplynulému funkčnímu období, co byste ještě vyzdvihla, co se hodně povedlo?
Po dokončení splaškové kanalizace jsme opravili povrchy v celé obce, kompletně rekonstruovali náves, kde jsme také obnovili původní rybníček. V této části obce se nám podařilo umístit elektrické vedení do země a v tomto chceme pokračovat. Náves je místo pro komunitní setkávání, dalším místem bude nově založený obecní sad. Chceme lidem nabídnout stromy do péče. Vysázeli jsme také kilometr dlouhou alej podél polní cesty. Přestavěli jsme starou samoobsluhu na nový Obecní dům, kde sídlí obecní úřad, který je konečně bezbariérový. Zůstala zde prodejna potravin a vznikly prostory pro služby (kadeřnice, fyzioterapeut). Objekt je zčásti krytý zelenou střechou. Z dalších projektů bych zmínila opravu kulturního domu, vybudování dětských hřišť a skladu ve sportovním areálu.
Co otázka bydlení, stěhují se k vám lidé?
Ano, jsme blízko Brna. Průběžně zasíťováváme stavební pozemky pro individuální výstavbu rodinných domů. Nechceme, aby tady vznikaly satelity, snažíme se budovat inženýrské sítě i k soukromým pozemkům tak, aby pro stavebníky bylo dostupnější stavět rodinné domy.
S jakými největšími problémy se potýká vaše obec?
Máme malý prostor pro mateřskou školu. Počet obyvatel pozvolně roste a rodí se u nás hodně dětí. Školka kapacitně nestačí, proto teď uvažujeme, že bychom ji rozšířili. Snažíme se budovat chodníky pro pěší, aby byla obec více prostupná. Řešíme i parkovací místa, kterých je málo. Jinak co se týká energetiky, ta trápí všechny. Chceme se vydat cestou úspor energií, instalovat fotovoltaiku na obecní budovy, měnit okna, zateplovat… S nezaměstnaností problém nemáme, máme tu menší průmyslovou zónu a hodně lidí dojíždí za prací do Brna.
Jak se vám jako obci daří finančně vycházet?
Původním povoláním jsem ekonomka, takže si umím spočítat, na co máme a co musí počkat. Přednost mají projekty, na které se podaří zajistit spolufinancování z dotací. Před časem jsme zvedli koeficient daně z nemovitostí na 3, když jsme potřebovali udělat nové vozovky a chodníky po výstavbě splaškové kanalizace. To nám výrazně pomohlo. Vyšší daň z nemovitostí občanům kompenzujeme snížením jiných poplatků.
Jsem také předsedkyní svazku pro vodovody a kanalizace, který zajišťuje zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění splaškových vod. Mimo to pomáhá členským obcím budovat vodárenskou infrastrukturu. Svazek má svého vlastního provozovatele, před časem se podařilo vykoupit akcie od zahraničního vlastníka.
Co ještě plánujete, když uspějete znovu ve volbách?
Již jsem zmiňovala, že jsme vysadili obecní sad. Přišla by vhod moštárna, aby se dalo ovoce zpracovat. S okolními obcemi chystáme stavbu cyklostezky. Chceme také udělat studii využití dvora u kulturního domu, například postavit pódium pro kulturní akce v proluce mezi budovami. A zřídit bezbariérový přístup ke škole na kopci. Vede tam schodiště a maminky s kočárky se ke škole nemohou pohodlně dostat. Nedávno jsme blízko školy koupili dům, ten bychom chtěli rekonstruovat a umístit sem třídu mateřské školy, klubovnu apod.
Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Zcela upřímně, rozčilují mě genderové filosofie. Cítím to tak, že bychom měli chránit tradiční rodinu. Jinak je to i péče o ty, kteří nemají tolik štěstí, aby se dokázali sami o sebe postarat.
Třeba u nás v obci navrhujeme, abychom na příští rok vyčlenili v rozpočtu část peněz, které by byly určeny pro lidi v nouzi v této těžké době. Nebo na příspěvek na kroužky, aby kvůli nedostatku peněz nemuseli rodiče omezovat aktivity dětí.
Jak během vašeho starostování komunikujete s občany?
Nejdůležitější je vždy osobní kontakt, protože jsme relativně malá obec. Čtvrtletně vydáváme zpravodaj, který je hodně čtený, a komunikujeme i přes Facebook. Krom toho se potkáváme na společenských akcích.
Volby jsou za dveřmi. Na čem jste postavili kampaň?
Starostkou jsem již 24 let. Čili již 6 volebních období. Letáček k volbám jsme vydali, ale
nemyslím si, že se lidé rozhodují jen na základě volební kampaně. Jsme menší obec, kde se všichni znají 😊
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Je to trpělivost, protože lidé za vámi chodí s různými starostmi, je potřeba umět komunikovat. Pak taky vytrvalost – nepodaří se vše hned. A hlavně vás ta práce musí bavit.
Co vás osobně nabíjí?
Když se povede něco, v co jsem ani nedoufala. Například odklonit potok a nečekat sirény při každém větším dešti. Přestavět nefunkční samoobsluhu, nebo ze zanedbané krajiny vytvořit pěkný kus přírody.
Děkuji za rozhovor. Petr Kopáček
PROFIL Marie Kousalové:
Starostkou Sivice je od roku 1998. Je předsedkyní Svazku pro vodovody a kanalizace Šlapanicko a členkou Zastupitelstva JMK. Má 4 děti a 12 vnoučat. Má ráda pohyb – chůzi, cyklistiku, plavání, ve volných chvílích pracuje na zahrádce, čte, vaří, peče. Víkendy tráví s vnoučaty.