KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Ludmila Sucháčková, starostka Spálova: Naplnit školu nám pomohl program Montessor
Zpět

Lidovecké hovory - Ludmila Sucháčková, starostka Spálova: Naplnit školu nám pomohl program Montessori

Přidáno 21. 7. 2023
Ilustrační foto
Nemohu si stěžovat, máme fajn občany. Když je problém tak si to vyříkáme a pokusíme se najít řešení říká Ludmila Sucháčková, starostka městysu Spálov za KDU-ČSL. V této menší obci na Novojičínsku to i díky její více než osmileté práci opravdu žije, akce střídá akci, spolky, i díky podpoře obce, jsou velmi aktivní a utěšeně roste počet místních obyvatel. A pomáhá tomu i spolupráce v rámci Mikroregionu Odersko. 
 

Když se ohlédnete za posledními roky, jaké povedené projekty u vás v obci byste zmínila?

Povedla se nám přístavba naší devítileté základní školy, i díky dotacím z IROP. Od září budou moci děti využívat čtyři nové učebny. Kapacita škola totiž již nestačila, přestože ještě před 8 nebo 9 lety jsme měli školu poloprázdnou. Co nám zásadně pomPokusy-ve-v∞uce06.jpgohlo? Otevřeli jsme totiž třídu Montessori. V okolí nic takového není, takže o to byl a stále je velký zájem a pomohlo to i celkově zvednout zájem o naši školu. Najednou začaly děti přibývat i z okolních obcí. Z dalších našich projektů mohu zmínit vybudování ČOV, multifunkčního hřiště, kamenné zdi kolem zámeckého parku, dopravní a technické infrastruktury pro výstavbu rodinných domů. Nyní probíhá snížení energetické náročnosti části staré budovy školy, vybudovali jsme novou kotelnu na peletky, která vytápí stávající školu (bývalý zámek).    

 
A jaké máte v obci priority do budoucna?

V centru obce máme nevyužitý objekt bývalé restaurace. Chceme jej rekonstruovat a zřídit tam obecní úřad a vývařovnu pro školu a školku, včetně vývařovny pro občany a menší restauraci či kavárnu.
Aktuálně spolu se sousední obcí Luboměří chystáme velký projekt likvidace jmelí. Tento parazit nás totiž velmi trápí, poničil mnoho našich stromů. Pokud získáme dotaci SFŽP, budeme již v příštím roce jmelí z napadených stromů správně ořezávat a ošetřovat.  Dále budeme řešit dokončení nástavby šaten TJ, energetiku, opravy komunikací a jiné aktivity, v závislosti na dotačních titulech.  
 

Vaše obec na Novojičínsku leží v severovýchodní části naší země. Na co byste k vám pozvala lidi z Česka případně zahraničí do vaší obce?

317616039_594682245991873_2960350705532336816_n.jpgJsme v Oderských vrších, máme tu krásnou přírodu, jsme obklopeni lesy a pohorkami. Je zde poutní místo Panna Maria ve Skále. Můžeme se pochlubit i nejmenším větrným mlýnem holandského typu v Česku. Balerův větný mlýn má hlavy zdi průměr 2,47m a výšku 3,6m.  V naší obce se děje i mnoho kulturních aktivit – jako jsou, plesy,  tradiční pochovávání basy, pouť k Panně Marii ve Skále, vynášení smrtek, taneční zábavy, divadlo, letní kino, koncerty, rozsvěcování  vánočního stromu s Mikulášem aj.  Vždy v červenci, kolem sv. Jakuba zase pořádáme Spálovské hody. Jinak v okolí máme i nás i síť cyklostezek a turisté přitom mohou využít i solární dobíjecí stanici na elektrokola, které pořídila sousední obec Luboměři ve spolupráci s Mikroregionem Odersko.
 

Zmiňovala jste spolky u vás v obci. Jaké ve Spálově fungují?

Bez spolků bychom nemohli nic dělat, veškeré akce pořádají samy nebo s pomocí obce. Máme tady Tělovýchovnou jednotu, která se věnuje fotbalu a trénuje kromě mužů, také čtyři mládežnické spolky. V žádné „dědině“ nesmí chybět hasiči, myslivciSpalovske-hody.jpg, včelaři. Při různých příležitostech se prezentuje dechovka, chrámový sbor a folkový Kokeš. Funguje nám zde i velký oddíl skatů – mají na 80 členů. Spolky jako obec podporujeme finančně i např. prostorem v rekonstruované sokolovně, kde mají dvě klubovny skauti. Ti jsou i na faře. Nové zázemí pro sportovce plánujeme také nad současnými šatnami TJ.
Spolek SRPŠ svou činností aktivně podporuje žáky. Je třeba zmínit, že veškerá činnost členů spolků je na bázi dobrovolnosti a na úkor osobního volna.

 
Vám dlouhodobě přibývá počet obyvatel. Proč tomu tak je?

Ano, počet stálých obyvatel nám roste, sice relativně pomalu, ale zato stabilně. Lidem se tady snad dobře žije.   Máme také celkem dobré dopravní spojení do okolních měst a disponujeme i slušnou občanskou vybaveností.
 

U té vybavenosti se zastavme. Co všechno u vás v obci lidé najdou?

Máme školu, školku, obchod, restaSpalov-_kostel_sv-Jakuba_Starsiho.jpguraci, kadeřnictví, dětské hřiště, park, mladého lékaře pro dospělé, kterého se nám podařilo nalákat, byť na jeden den v týdnu. V obci máme pekárnu, kde se peče vyhlášený „Spálovký chleba“, ale také rohlíky, koláče aj., v téměř 100leté parní peci.  Jinak v obci funguje i zemědělské družstvo, stolárna a jiní drobní živnostníci.


Co plánujete v oblasti energetiky?

Chceme energetiku řešit přes místní akční skupinu jako komunitní energetiku. Budeme postupovat společně, v rámci celého mikroregionu Odersko.  
 

A co by podle vás měl zlepšit stát ve vztahu k obcím?

Například, že když si stát s něčím neví rady, snaží se to hodit na obce. Třeba s Českou poštou. My zatím máme stále pobočku České pošty, ale tlačí nás do programu Partner, tedy abychom se podíleli na chodu naší pošty.  Taky mám určitě otazníky ohledně plánů Ministerstva životního prostředí v oblasti zavedení zálohového systému PET lahví. V třídění jsme jako Česko dobří, tak přemýšlím, zda je toto nutné dělat.
 

Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?

Je to ta rodina, společenství, aby fungovalo zemědělství, tradice, obce a udržitelné životní prostředí.maskarni.jpg
 

A co lidovci u vás v obci? Jak fungují?

Myslím, že členstvo je u nás celkem aktivní, lidovci v čele s paní Cyrilou Balážovou. Strana je spjata s místní farností, udržuje Poutní místo Panna Maria ve Skále, spoluorganizuje církevní slavnosti, Noc kostelů aj.   Každý rok v září ve Spálově pořádají tzv. Zemňákovou neděli, kdy vaří a nabízí pokrmy z brambor – od slaných až po sladké. Má to obrovský úspěch a je to milá tradice, kterou si hýčkáme.  
 

Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?

Mít rád lidi, mít rád svou obec, mít to v srdci.

 
Co vám osobně dodává sílu?

Když se něco podaří a získáme pochvalu. Když někdo přijde a řekne: tohle se povedlo. To dobije.
 
Děkuji za rozhovor Petr Kopáček
 

Profil Ludmily Sucháčkové:

Ludmila Sucháčková (55) je starostkou obce Spálov již od roku 2014. Má 3 dospělé děti, 3 vnoučata, 36 let jednoho manžela. Ráda jezdí na kole a v rámci možností se věnuje vnoučatům a zahrádce.