KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Lidovecké hovory - Ludmila Šimková - místostarostka Milovic: Když jsem se před více než 20ti lety př
Zpět

Lidovecké hovory - Ludmila Šimková - místostarostka Milovic: Když jsem se před více než 20ti lety přistěhovala, koukali jsme z okna, jak odstřelují nalezenou munici. A dnes již máme zhruba 16 000 obyvatel

Přidáno 11. 9. 2022
Ilustrační foto

Ludmila Šimková se s ničím moc nepáře, co na srdci to na jazyku. A to je dobře. Vždyť se jako zastupitelka a poté místostarostka snaží přeměnit Milovice, bývalé centrum sovětské moci v Československu, na prosperující dobré místo pro život ve středních Čechách. Držíme ji palce, aby se to dařilo, nejlépe již jako starostce po volbách, do nichž jde jako lídryně samostatné kandidátky KDU-ČSL.

 

Začneme ohlédnutím za uplynulými 4 lety, kdy jste byla v Milovicích místostarostkou. Jaký projekt byste zejména vyzdvihla, čemu jste se především věnovali?
Jako místostarostka mám agendu školství a sociální věci. Velký posun jsme udělali v zázemí našich školek. Revitalizovali jsme dvě zahrady, vylepšili jejich zázemí, udělali tam terénní úpravy, umístili v nich nové hrací prvky. Teď to samé chceme udělat u naší zbývající třetí školky. Jinak v Milovicích máme hned 2 základní školy, ty mají zatím kapacitu dostatečnou, ale připravujeme u jedné z nich stavbu jídelny, která tam chybí. Hodně jsem se věnovala i rozjezdu milovické Základní umělecké školy, která již funguje 4. rok. Je plně obsazená, takže nyní budeme žádat o navýšení její kapacity. V oblasti sociálních služeb, které jsou pro naši specifickou oblast důležité, se nám podařilo udělat nový dotační program, který podporuje sociální služby v Milovicích. Vše jsme elektronizovali, takže žadatelé mohou vše dělat na dálku, rychleji a pohodlněji.  Jednou ročně pořádáme setkání poskytovatelů sociálních služeb, aby se znali a vzájemně mezi sebou spolupracovali. Jinak poprvé v historii Milovic nyní máme sociálního pracovníka, který řeší všechny typy žádostí, nejčastěji bydlení, tíživé sociální situace, výpomoci, žádostí lidí o poskytnutí pečovatelské služby, která nám velmi dobře funguje a chodí přímo do rodin. Přibývá lidí, kteří u nás vyhledávají pomoc, i kvůli nárůstu cen bydlení. V minulosti se k nám kvůli nízkým cenám bydlení přestěhovalo dost sociálně slabších z okolních obcí.
 

A jaké máte plány do budoucna? Co byste chtěla prosadit?

Určitě navázat na to, co se podařilo, pokračovat v revitalizaci celého města a z bývalého vojenského prostoru udělat standardní město. Plánujeme vybudovat důstojné centrum města, i s novou školou. Usilujeme také o revitalizaci centrálního parku ve městě a dále zkrášlovat Milovice. Tedy rekonstrukce chodníků, výstavba parkovacích stání, protože jak se město zahušťuje, začíná být problém s parkováním.
Chybí nám stále sportovní hala a další sportoviště. V čerstvě opraveném kult281577214_171231325283802_329319433394845336_n.jpgurním domě pak na podzim otevíráme nové muzeum. To nabídne průřez historií celého vojenského prostoru, od svého vzniku za Rakouska-Uherska až do konce sovětských dob. Rozvoj kultury v našem městě je vůbec naše lidovecká priorita. Výše uvedené projekty by ale nebyly možné bez dobré spolupráce s koaličními partnery z ODS, TOP 09 a dalšími. 
 
Milovice je město přistěhovalců, starousedlíci zde logicky nejsou. Za jakých okolností jste se dostala do Milovic vy osobně?
Já jsem se do Milovic vdala. Můj manžel původem z Prahy zde zakoupil před 25 lety byt, a tak jsem se ocitla v Milovicích. V té době to bylo ještě velmi divoké město. Z okna jsme koukali na to, jak odstřelují nalezenou munici, ve městě byl jeden obchod, nesvítili lampy, bylo zde mnoho rozbořených budov. Ale jak se říká, láska hory přenáší, a tak mi to ani moc nevadilo do jakého prostředí jsem přišla.
 
DSC_0188.JPGVy jste se třemi dětmi v roce 2003 spoluzaložila spolek Maminky dětem, z.s., jehož cílem je podpora a rozvoj aktivního komunitního života. Jak vás to napadlo?
Spolek funguje dodnes, je v něm sdružení zhruba 200 místních rodin. Chtěli jsme, aby si maminky s dětmi měly kde popovídat, protože do té doby v Milovicích ani okolí nic podobného nebylo. Probíhají tam programy pro menší děti, vzdělávací přednášky pro rodiče a volnočasové aktivity pro starší děti, například tvůrčí kroužky, jako je keramika.
 
Jak byste představila Milovice? Na co byste pozvala třeba návštěvníky z jiných krajů?
Možná někoho překvapí, že tanky u nás jezdí dodnes, máme tu totiž tankodrom :-)
Snažíme se městu dávat novou tvář, budovat moderní, hezké město, s dostatkem zeleně. U nás se myslím žije dobře. Máme tu obří rodinný park Mirákulum, který je soukromý, ale s majitelem spolupracujeme. Podílí se finančně na našich kulturních akcí a Milovičtí mají několikrát ročně vstup zdarma, protože jsme mu dříve prodali potřebné pozemky, a je tam i výrazná celoroční sleva pro děti milovických občanů. Máme tu i ohradu s divokými koni, pomáhají revitalizovat bývalý vojenský prostor, spásáním kopytníků dochází k obnově krajiny. Nové vojenské muzeum už jsem zmiňovala. A jako nadšená turistka mohu jen doporučit krásnou vycházku od nás kolem Labe směrem k Poděbradům.IMG_20210911_164446-Copy.jpg
 
S jakými problémy největšími se potýká vaše obec? Přece jen máte dost specifickou historii.
Lidé od nás dojíždí za prací do Prahy nebo do Boleslavi, obě města jsou od nás dobře dopravně dostupné. Ale přímo v Milovicích je slabší nabídka pracovních míst. Pak řešíme dopravu po železnici. Protože odhadem ¾ práceschopných obyvatel od nás dojíždí mimo město, a navíc je u nás čím dále více studentů vysokých a středních škol, tak jsou vlaky celkem plné. Teď je navíc na železnici hodně výluk, a tedy i zpoždění.  Stát plánuje železniční propojení přes Milovice na Mladou Boleslav, ale to je ještě hudba budoucnosti.  
 
Vaše město je charakteristické i tím, že je jedním z nejrychleji rostoucích sídel v zemi.
Ano, nárůst počtu obyvatel pokračuje, ale už není tak strmý jako dříve. Aktuálně evidujeme 12 400 obyvatel, ale odhadujeme, že ve skutečnosti je u nás již zhruba 16 000 lidí.  K tomu musíme připočítat přes 2000 cizinců, z toho 1200 Ukrajinců se statusem strpění, kteří v bytech našich obyvatel našli azyl. V Milovicích je totiž velká komunita Volyňských Čechů z 90. let, a tito nově příchozí na ně mají vazby.
 
Všechny teď trápí rostoucí ceny energií, vaši obec předpokládám taky. Jak to řešíte?
Naše budovy jsou ve velmi dobré kondici, domácí úkoly jsme si udělali. Již v roce 2020 jsme si nechali zpracovat energetický audit pro všechny naše městské budovy, udělali jsme soutěž a máme ceny zafixované do konce letoška. Všechny naše budovy jsou zauditovány. Zefektivnili jsme využití energií i vody, vyměnili svítidla, regulujeme topení, snažíme se odstranit úniky tepla, samozřejmě jsme zateplili. Nyní jsme zřídili pracovní skupinu pro energetiku, která řeší využití fotovoltaiky, vyměňujeme i plynové kotle. Bohužel, jako město jsme hodně závislí na plynu, jen budova radnice má tepelné čerpadlo. Ceny za plyn a elektřinu narostly 10x, takže je to opravdu velký problém. Snad vláda a EU najdou co nejrychleji dlouhodobé řešení.
 
Teď k volbám. Vy v Milovicích opět vedete kandidátku KDU-ČSL. Jaké aktivity v rámci kampaně se vám osvědčily?
Kampaň už jsme začali.  Připravujeme například akci S Lídou na pivo, samozřejmě i letáky, bannery, nebo předvolební Lídoviny.

banner-KDU-1080x1080-2-(002).jpgCo to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
My lidovci prosazujeme vyvážený rozvoj, nejen chodníky a silnice – nejen beton a ocel, ale i potřeby lidí. Myslet na měkkou část chodu města, kulturu, volnočasové aktivity, komunitu. 
 
Proč vy konkrétně jste lidovkyní?

Asi to mám trochu v rodině. Moje maminka byla zastupitelkou v mé rodné obci za lidovce. Takže jsem už jako dospívající vnímala jaké hodnoty lidovci přináší a co to vše obnáší být zastupitelem. Členkou KDU-ČSL jsem se stala až v Milovicích, kdy tady vznikla taková dobrá parta.
 
Jaké vlastnosti jsou podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Trpělivost a rozhodnost.
 
Co vám osobně dodává sílu/motivaci?
Když práce dává smysl. Nedělám věci, který nedávají smysl.

Za rozhovor děkuje Petr Kopáček298178702_187330373673897_5066687213891915061_n.jpg
 
Profil Ludmily Šimkové: V roce 2003 spoluzaložila spolek Maminky dětem, z.s., který od roku 2010 vedla jako ředitelka. Od roku 2010 je zastupitelkou Milovic, od roku 2018 pak místostarostkou. Má tři dcery. Ráda cestuje, chodí na túry.