KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory – Kandidátka do Senátu Ivana Váňová (KDU-ČSL): Vážím si takových lidí, kteří jsou o
Zpět

Lidovecké hovory – Kandidátka do Senátu Ivana Váňová (KDU-ČSL): Vážím si takových lidí, kteří jsou ochotni svou prací přispět ku prospěchu všech

Přidáno 8. 8. 2022
Ilustrační foto

Ivana Váňová je již třináct let úspěšnou starostou Mořkova za KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji. Za tuto dobu se jí podařilo úspěšně zrealizovat hned několik projektů, které zvelebily život v obci. Letos se utká o přízeň voličů nejen ve své obci, ale také ve volbách do Senátu. 

Proč kandidujete do Senátu? 

Do Senátu chci přinést názory komunálního politika. Proto jsem se rozhodla ke své kandidatuře. Chci ještě více spolupracovat se starosty měst a obcí z mého volebního obvodu č. 67 Novojičínsko a podílet se na intenzivním rozvoji našeho obvodu, kde žijeme.
 
V komunální politice se pohybujete již dlouho. Co byste z mnoha vašich projektů, které zvelebily Mořkov, vyzdvihla?  

Již třináct let působím díky podpoře voličů jako starostka obce Mořkov. Profesí jsem stavební technička. Za mého působení na obci jsme zvládli mnohdy velmi náročné projekty a úspěšně jsme je zrealizovali. Uvedu například výstavbu dětského vyhřívaného brouzdaliště, výstavbu různých typů hřišť, tři etapy oprav základní školy, přístavba mateřské školy, oprava hasičské zbrojnice či zdravotního střediska, vybudování kanalizace a mnoho dalšího.
 
Pokud uspějete ve volbách do Senátu, jaké oblasti se budete věnovat? 

V Senátu bych se zaměřila na životní prostředí, sociální oblast a rozvoj území volebního obvodu č.67 Novojičínsko. Za velmi podstatné považuji zahájení komunikace se státními organizacemi, např. s povodím Odry, Českými dráhami a ministerstvy.
 
Jste členkou Orla, dobrovolných hasičů a také tělovýchovné jednoty. Stíháte se při své náročné politické práci účastnit aktivit těchto organizací? 

Vzhledem k tomu, že mám již dospělé děti, mohu svůj čas věnovat i výše zmíněným spolkům a organizacím. A dělám to ráda a s chutí, protože se tam setkávám s lidmi, kteří se také aktivně zapojují do činnosti obce a jejich aktivity jsou pro mnohé přínosem. Vážím si takových lidí, kteří jsou ochotni svou prací přispět ku prospěchu všech.

s-rodinou.JPG
Jak můžete z politické pozice podpořit aktivity těchto organizací? 

Jako starostka předkládám do rady obce návrhy na dotace pro různé zájmové organizace. Pravidelně jejich činnost každoročně podporujeme. Navíc spolkům pomáháme i se zajištěním akce. Jsme vděční za jejich činnost, protože tyto aktivity patří do naší obce po mnoho let. Bez jejich přispění by byl kulturní a společenský život ochuzen. A to nechceme.
 
Jste členkou KDU-ČSL. Jak dlouho a co pro vás lidová strana znamená? 

Od roku 2002 jsem členkou KDU-ČSL. Pro mě je velmi důležitá demokracie. Potřebuji svobodu pro své rozhodování a beru ji jako samozřejmou součást svého života. Lidovci toto respektují, protože patří mezi demokratické strany. Program, který tato strana prosazuje v politickém životě, je mi blízký. Nejsem člověk, který převléká kabát podle toho, jaký vítr zrovna fouká. Já lidovcem jsem a lidovcem zůstanu. Manžel, syn, dcera a snacha jsou také členy KDU-ČSL a jsem hrdá za to, že jdou v tradici naší rodiny. Vždyť už moje babička a dědeček byli aktivními členy ČSL. Na lidovce se mohu prostě spolehnout.
 
Jaké jsou vaše koníčky, případně jak trávíte nejraději volný čas? 

Miluju hudbu a sport. V minulosti jsem vedla chrámový pěvecký sbor a teď si ráda odpočinu u hry na klavír nebo u knížky některého ze současných českých autorů.
 
O koho se v životě můžete opřít? 

Určitě o manžela a své děti s rodinami. Mám také dvě kamarádky ze střední školy, se kterými se občas vídám, a i na ty se mohu kdykoli obrátit. Pak mám skvělého kamaráda Jirku, na kterého se mohu ve všem na 100 % spolehnout a se kterým jsem v pravidelném kontaktu. Je to rodinný přítel.

Jste také krajskou manažerkou KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji. Co Vám tato funkce dala?

Díky funkci krajské manažerky mám možnost neustálého setkávání s lidmi nejen členské základny, ale i s příznivci. Účastním se všech okresních konferencí a občas i schůzí okresních výborů, často rozšířených o schůze s předsedy místních organizací. Od roku 2017 jsem tudíž poznala spoustu nových lidí a pochopila jsem, že jim velmi záleží, kam lidovci názorově směřují. Debaty na schůzích jsou mnohdy velmi živé, ale v podstatě nám všem jde o to, abychom mohli pozitivně s našim přesvědčením ovlivňovat politický vývoj naší země. Mezi lidovci mám mnoho přátel, se kterými spolupracuji a na které se mohu kdykoliv spolehnout. Jsem mezi lidovci ráda a spokojená.

Kandidujete letos také v komunálních volbách? 

Letos opět kandiduji v komunálních volbách. Díky podpoře voličů působím jako starostka již 13 let. Kontakt se starosty okolních obcí a měst je pro mě velmi důležitý, ráda s nimi spolupracuji a předáváme si vzájemně cenné rady a zkušenosti. Těší mě, když se nám práce daří a občané z ní mají prospěch a užitek.


Děkuji moc za rozhovor a přeji, ať se ve vašem městě i nadále dobře žije a ať se vám opět zadaří pěkný úspěch ve volbách.

Ivana Váňová - má vystudovanou stavební průmyslovou školu a MBA - management a právo. Před 33 lety se provdala za skvělého může, který ji celý život podporuje v jejich snech. Z Kopřivnice se společně s dětmi přestěhovali do Mořkova a tam se hned zapojila do zdejšího společenského a politického života. Nedávno se jim narodila vnučka Helenka, která je pro celou rodinu obrovským štěstím a radostí, stejně jako další vnoučata Marianka, Štěpánek a Vojtíšek. Je na všechny z nich moc pyšná. Čas strávený s nimi je zkrátka nenahraditelný! Dále má Ivana ráda čerstvý vzduch, klid, zvuky zvířat a nádherné výhledy. Do Beskyd chodí odpočívat a čerpat další sílu, aby mohla bojovat za své občany. S manželem ji pojí společný koníček, a to hasiči. On vedl mladé hasiče a pravidelně objížděl o víkendech soutěže a Ivana se stala členkou a hrdě je podporovala. Vztah k hasičům, jak dobrovolným, tak i profesionálním, má dodnes a z jejich obětavosti a hrdinství bychom si mohli vzít všichni příklad.