KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - František John starosta města Zábřeh: Kandiduji, abych mohl pokračovat v započaté
Zpět

Lidovecké hovory - František John starosta města Zábřeh: Kandiduji, abych mohl pokračovat v započaté práci pro občany

Přidáno 16. 9. 2022
Ilustrační foto

Starosta Zábřeha František John je správný patriot a k jeho městu má velmi pozitivní vztah. Je za ním vidět spousta odvedené práce, kterou plánuje s dlouhodobou vizí. Důlěžitá je pro něj týmová a férová práce.

Začneme ohlédnutím za minulým volebním obdobím. Co se povedlo, co byste především zmínil?
Než bych se dostal k výčtu investic, na které se od začátku svého starostování velmi zaměřuji, musím připomenout občany, kteří žijí v Zábřeze, či kolegyně a kolegy z městského úřadu, rady a zastupitelstva. Sám člověk moc nezvládne, důležitá je týmová práce. V Zábřeze žijí patrioti, lidé, kteří mají pozitivní vztah k našemu městu a k sobě navzájem. Myslím, že to je pro život ve městě to nejdůležitější. Ke kvalitnímu životu mají napomoci realizované a probíhající investice, například cyklostezka do Leštiny, nové dopravní hřiště, zrekonstruovaný atletický stadion, další zateplená škola, zrekonstruované ulice, nové parkoviště u nádraží či park Knížecí sady. Velkou radost mám z kanalizace a vodovodu ve Václavově, i když tato investice za 86 mil. Kč moc není vidět. Nejen pro to, že je v zemi, ale i tím, že je v místní části Zábřeha. Nicméně je desítky let potřebná pro občany i přírodu. Velkým úspěchem je zajištění kvalitní pitné vody z nového vrtu, vlastní provozování vodohospodářské infrastruktury či zefektivnění odpadového hospodářství.Kandidujete letos znovu. Jaké budou vaše priority v dalším období, pokud ve volbách uspějete?
Kandiduji, abych mohl pokračovat v započaté práci pro občany. Už od začátku svého starostování v prosinci 2010 neuvažuji stylem od voleb do voleb, považuji za správné mít dlouhodobou vizi, soustředit se na projektovou přípravu a realizaci investic. Projektová příprava zabere roky a je čím dál náročnější a já považuji za úspěch i každý připravený projekt. Některé projekty ještě v přípravě hodně ú278197468_10159990951704655_2303005383775719301_n.jpgsilí zaberou, například výstavba cyklostezek či revitalizací veřejných prostranství. U rekonstrukce kulturního domu či vybudování domova s pečovatelskou službou sloužící jako zázemí pro domácí pečovatelskou službu Charitě plánujeme využít finanční zdroje z Národního plánu obnovy, starou radnici chceme zrekonstruovat pro potřeby inovačního centra. Tématem na cestě k udržitelnosti je komunitní energetika. Plánů je mnohou, trvalo by dlouho vše vyjmenovat.

Jak byste představil Vaše město? Co je pro něj charakteristické? 
Severomoravské město Zábřeh leží na rozhraní Hané a Jeseníků, v harmonické krajině. Na svazích a úpatí Zábřežské vrchoviny a částečně v nivě Moravy a Moravské Sázavy. Hodně lidí zná Zábřeh z vlaku, charakteristické panorama města nahlížené přes historický rybník Oborník.

Trápí vás ve vašem městě nedostatek míst ve školách a školkách, případně nízká nezaměstnanost? 
V případě školek bychom více místa přivítali, směřují k tomu chystané investice. Ve školách jsme se po zateplení úspěšně zaměřili na rekonstrukce učeben. Město samotné je připraveno pro investice do průmyslové zóny, hodně kvalifikovaných pracovníků dojíždí za prací jinam a práci v místě by přivítali.

214820456_10159460679684655_5304083890272358012_n.jpgCo lidovci u vás ve městě? 
Angažovanost motivovaná křesťanstvím má v Zábřeze dlouhodobou tradici, a to i politickou. Křesťansko-sociální spolek pomáhal před více než 100 lety čelit náporům germanizace, v Zábřeze vzniklo první slovanské gymnázium na severní Moravě. Na městě je poznat rozvinutá občanská společnost, nesmírně důležitý sociální kapitál, který tvoří tmel společnosti ohrožované současnými trendy včetně individualismu. A od občanské angažovanosti k politické službě často není daleko.

Jste již 12 let starostou města Zábřeh, od roku 2006 jeho zastupitelem. Co je klíčové pro dobrého a úspěšného starostu? 
Mít kolem sebe lidi, o které se může opřít. A samozřejmě vize pro rozvoj a odbornost, znalost města a jeho potřeb.

O koho se v životě můžete opřít? 
Na prvním místě důvěřuji Pánu Bohu. Z lidí je mi oporou manželka a děti, celá naše velká rodina. A samozřejmě, co bych byl bez řady přátel a spolupracovníků. Sám člověk mnoho nezmůže.

Co vám dodává motivaci a sílu do další práce?
To, že mám rád lidi, město Zábřeh a náš region, přírodu. A záleží mi na budoucnosti, odpovědné a udržitelné. Je pro mě důležité, aby v naší zemi dalo kvalitně žít i v budoucnu. A ohrožení a rizik je v současné civilizaci hodně, mnohé obavy z vývoje, které mě motivovaly se veřejně angažovat, se bohužel naplňují, byly politiky na národní a vyšší úrovni brány na lehkou váhu.

Jak trávíte svůj volný čas? Vaše koníčky?
Nejčastěji a nejraději s rodinou, máme celou řadu společných aktivit, a to včetně společné práce či výletů. Mám velkou šíři zájmů - včelaření a sadaření, zahrada. Cesty do přírody a fotografie. Zvlášť odborně se zajímám o dějiny zvonařství a uměleckého řemesla, působím jako kampanolog olomouckého arcibiskupství.

Odkaz na video o cyklostezce v Zábřehu
https://www.youtube.com/watch?v=9IGA3QrlujQ

Profil:

Pocházím ze čtyř dětí a čtyři syny s manželkou vychovávám. Studoval jsem ekologii v Olomouci a sociologii v Brně. Vysokoškolská studia jsem zakončil v Olomouci doktorátem v oboru ekologie, vzdělávám se ale neustále. V mládí mě velmi ovlivnil skauting. Zastupitelem města Zábřeh jsem již od roku 2006, od roku 2010 jeho starostou.