KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Lidovecké hovory - František Horák, starosta Kostelce na Hané: Kdybych měl vypsat vše, co se v obci
Zpět

Lidovecké hovory - František Horák, starosta Kostelce na Hané: Kdybych měl vypsat vše, co se v obci podařilo, bylo by to na 10 stran formátu A4

Přidáno 21. 9. 2022
Ilustrační foto

Když jsem se mu dovolal, tak se omlouval, že zrovna řeší problém s místní omladinou. Vrátila se zdivočelá z prázdnin a ničila zeleň ve městě. A on jako správný starosta se do toho vložil a šel to vyřešit osobně, došel si pro chlapce domů a na férovku jako chlap s chlapem se s nimi domluvil na nápravě.  A tak to má být, správný starosta, 7 dní v týdnu, jako ombudsman a rozhodčí soudce v jednom. Čili je vidět, že ho nadcházející volby moc neznervózňují. A má k tomu důvod.

Jak jste to s těmi chlapci nakonec vyřešil a řešíte něco podobného často?
S chlapci jsem se domluvil, že se omluví paní, které poničili keře a že tam vysadí nové, na své náklady.  Ty lidi tady dobře znám, domluva a osobní náprava je mnohdy lepší než pokuty.  Funguji jako takový ombudsman poměrně často, jde například o sousedské spory, které se snažíme urovnat. To je výhoda menšího městečka, že se to dá.
 
Na obci působíte již dlouho. Ale když se ohlédnete třeba jen za poslední období, co se vám Kostelci hodně povedlo?
Největší akcí je asi vybudování nové hasičské zbrojnice, a to po 140 letech od založení208083969_2994817874177325_3334361218752882203_n_zbrojnice.jpg hasičů v naší obci.  Hasiči jsou u nás hodně funkční, máme jednotku kategorie JPO II, která má až 70 výjezdů ročně, od dopravních nehod, přes požáry až po technické zásahy. Přesto doteď naši hasiči neměli vlastní garáž ani zázemí a jsem hrozně rád, že se to teď změnilo. Jinak se snažíme systematicky investovat do oprav našich komunikací, každoročně na to dáváme 7-8 milionů Kč.
Budujeme také chodníky kvůli bezpečnosti i parkovací stání, která kvůli obřímu nárůstu počtu aut stále chybí. Revitalizovali jsme také naše malé sídliště – vybudovali nové parkovací stání, chodníky, nové veřejné osvětlení, nové dětské hřiště, nasázeli zeleň. Všechno tak, abychom z toho vybudovali příjemnější místo pro život.
 
Všiml jsem si, že jste nedávno dělali komunitní výsadbu zeleně. Co to znamená?
Ano. Po dokončené nového chodníku na ulici Palacká mě oslovilo několik občanů z této 10-7-Vysadba-stromu-pece-o-verejnou-zelen.jpglokality, kteří si mezi silnici a nový chodníkem přáli podílet na výsadbě nízkých keřů. Je to dobrá věc, dělali jsme to už podruhé. Jde o to, že když si místní sami keře, kytky či další rostliny zasadí sami, mají k tomu hezčí vztah, udělají si to přesně tak, jak chtějí a berou to pak jako vlastní a pečují o to, což de facto je, když to vlastní obec. Výborně se to osvědčilo.
 
A co spolkový život u vás v obci? Přeci jen, úrodná Haná je oblastí s mnoha tradicemi, určitě u vás máte hodně kulturních akcí.
Náš hanácký folklórní soubor Kosíř nedávno oslavil 40. výročí znovuobnovení činnosti souboru. Máme tu hodové slavnosti.  Jinak jsme i dost sportovní město a máme hodně spolků. U nás se sdružují fotbalisté, házenkáři, lukostřelci, Sokol a samozřejmě hasiči, kteří jsou hlavní držáci a organizátoři místních akcí.
Pravidelně jako město organizujeme i dětský den, pozveme všechny spolky, aby si každý udělal jedno stanoviště a ukázal své činnosti.  Každý rok také na konci října pro děti organizujeme lampionový průvod. Zapojují se i dospělí, včetně mě. Jsme přestrojeni za strašidla.
 
Jaké problémy v obci řešíte?
Máme problém s bezdomovectvím, pár lidí, přespávají, obtěžují, žebrají, ale nechtějí, jim to vyhovuje. Bohužel, obecním samosprávám chybí nějaké větší pravomoci v této oblasti. V podstatě se s tím nedá nic moc dělat. Člověka až bolí, jak někdo plýtvá svým lidstvím.
 
Jak byste představil vaši obec? Co je pro ni charakteristické?
Kostelec na Hané leží u Prostějova v tradiční zemědělské oblasti. Kousek za námi se tyčíIMG_0630-(2).JPEG „hanácký Mt. Blanc“ – vrch Kosíř. My jako město ale vlastně nemáme nic speciálního co bychom turistům mohli nabídnout. Kromě našich akcí, samozřejmě. Většina občanů dojíždí za prací do Olomouce a do Prostějova. Jsme takové předměstí Prostějova, kam vede pěkná cyklostezka. Podařilo se nám zachovat a rozšířit prakticky kompletní občanskou vybavenost.
Máme tady školku, školu, domov pro seniory, lékárnu, zdravotní středisko, zubní ordinaci. Schází nám tady snad jen bankomat. A pak nám tady chybí hospoda, máme jen letní zahrádku a malinko hospůdku, jinak se tady hosté nemají kde najíst, což je velká škoda.
 
A co otázka bydlení?
Zájem o bydlení a pozemky je u nás velký. Jako město máme celkem 62 bytů, na které jsou pořadníky. Zohledníme třeba učitele, obecní policisty. Lidi by je chtěli odkoupit, ale já toho nejsem zastáncem, je to majetek města, takže je chceme spíše zvelebovat. Jinak naše město 7-1-Revitalizace-Sidliste-Sport.jpgvlastní 10 stavebních parcel, ty jsme kompletně zasíťovali. Jakmile to dokončíme, tak bychom je rádi prodali za tržní ceny.  
 
Teď všechny trápí cena energií, připravili jste se jako město nějak na tuto situaci?  
Jako město máme hodně historických budov, ty pak kvůli ozdobným fasádám nelze zateplit.  Zatím topíme všude plynem. Máme ale projekt na novou úspornou kotelnu v mateřské školce. Jinak už máme projekt na umístění fotovoltaiky na naší čistírně odpadních vod, která pracuje nepřetržitě, a proto má smysl tam panely dávat – pokryje nám to 1/3 spotřeby tamní elektřiny. Návratnost jsme spočítali na 4-5 let, uděláme to bez dotace. Jinak teď plánujeme rekonstrukci domova pro seniory, který tam bude výrazně energetiky úspornější. Kompletně ho zateplíme, dáme tam nová okna, fotovoltaiku. Jsem také velkým zastáncem výsadby zeleně do města, které se snažíme co nejvíce ozelenit a vysázet maximum stromů.
 
Co ještě plánujete, když uspějete znovu ve volbách?
Už jsem zmiňoval domov pro seniory. Chceme také výrazně rekonstruovat budovu základní školy, dát tam novou střechu, vybudovat nové učebny, novou tělocvičnu. Je to pro nás velká investice za 50 mil. Kč, na což chceme využít EU dotací z IROP.  Plánujeme také postupně obnovit veřejné osvětlení, které je již staré 50 let, hlavně kabeláže v zemi. Když zaprší, tak někdy zkratuje a osvětlení zhasne.
 
Maskarni-karneval.JPGCo to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Jsou to určitě rodina a lidské vztahy, lidé spolu nekomunikují a závidí si. Chybí často pozitivní přístup i média tu negaci přiživují. A rolí lidovců je to zmírňovat, aby se lidé chovali k sobě lépe, aby z toho měli radost.
 
Jak jste se dostal vy k lidovcům?  
Nejsem z lidovecké rodiny. V Kostelci jsem začínal jako nezávislý, ale postupně mně vyšlo nejlépe KDU-ČSL a její hodnoty. Strana si nevybrala mě, ale já stranu. Jsem doklad, že lidovci nejsou jen kostelníci.
 
Na čem jste postavili volební komunikaci?
Udělali jsme volební leták, co se povedlo. Kdybych tam dal ale vše, tak by to bylo na 10 papírů formátu A4. Když nás navštěvují kolegové z kraje, tak se diví a ptají se: „To jste všechno dělali pane starosto? Zvolněte, nebo se zblázníte.“
 
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Umět komunikovat s lidmi a říkat pravdu. Ne to, co lidi chtějí slyšet, ale říci, jak to je, neslibovat planě, lidi to pak snáze přijmou.
 
Co vám dodává sílu?
Jsou dny, kdy bych to nejradši položil. Každá investiční akce má porodní bolesti. Lidé často kritizují, všichni tomu rozumí. Když se to udělá, postaví, tak člověk z toho má skvělý pocit, že se to povedlo. Že po mě tady něco zůstane. Když procházím městem a vidím zde jsme udělali to, tam zas ono.  To mě dobijí.
 
Děkuji za rozhovporttret_2.jpgor Petr Kopáček

Profil Františka Horáka, starosty Kostelce na Hané:
Vyučil se původně elektromechanikem. V tomto oboru si udělat maturitní zkoušku a následně studoval na Fakultě tělesné kultury na Univerzitě Palackého v Olomouci. Starostou zhruba 3 000 města je od roku 2016, předtím byl místostarostou. Jeho koníčkem je zahrada, příroda a také běhání – běhá půlmaratony.  
 

štítky HorákKostelec