KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovci se neradují z volby nového ombudsmana, kterým se stal Stanislav Křeček. Rozhodnutí ale respe
Zpět

Lidovci se neradují z volby nového ombudsmana, kterým se stal Stanislav Křeček. Rozhodnutí ale respektují

Přidáno 13. 2. 2020
Ilustrační foto
Sociální sítě

Reakce po oznámení výsledků ve volbě Veřejného ochránce práv, ve které nakonec ve druhém kole uspěl s 91 hlasy nominant prezidenta Miloše Zemana Stanislav Křeček, nebyla v lidoveckém táboře pozitivní. Poslanci z KDU-ČSL podporovali kandidáta Víta Alexandra Schorma, jenž měl podle nich nejlepší kvality a doporučení. Sněmovna ale rozhodla jinak a v úřadu tak vystřídá Annu Šabatovou bývalý poslanec ČSSD Stanislav Křeček, který letos oslaví 82. narozeniny.

Předseda lidovců Marian Jurečka okomentoval výsledek na svém Twitteru. "Na ombudsmana nebyl vybrán nejlepší kandidát, ale kandidát, který měl správnou stranickou knížku ČSSD. Škoda, že nerozhodovala kvalitativní kritéria, ale stranické tričko a koaliční dohoda," neváhal s kritikou Jurečka.

Kritický komentář přidal také bývalý šéf KDU-ČSL Marek Výborný. "Toto není dobrá zpráva z Poslanecké sněmovny. Respektuji tuto volbu. Svědčí ale o preferencích hnutí ANO, SPD, KSČM a části ČSSD. Přesně tito zvolili do čela sněmovny T. Okamuru a V. Filipa. To je současná vládnoucí koalice. Někdo se diví?" napsal na své sociální sítí.

Celou situaci sledoval z Bruselu také europoslanec Tomáš Zdechovský. "Asi hodně lidí čekalo, že se stane zázrak a Stanislav Křeček nebude zvolen. Byl, protože na tom byla dohoda ANO2011, ČSSD a KSČM s hradem. To je realná politika. A prestože to nebyl oficialni kandidat KDU-ČSL, musim mu pogratulovat a věřit v dobrou spolupráci," uvedl na síti Zdechovský.