KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovci podporují výstavbu větrných elektráren v Olomouckém kraji
Zpět

Lidovci podporují výstavbu větrných elektráren v Olomouckém kraji

Přidáno 20. 2. 2024
Ilustrační foto
MF DNES

V Olomouckém kraji chtějí investoři postavit desítky větrných elektráren, ze kterých můžou těžit i obce. Nabídky na výstavbu se v poslední době znásobují. Vliv má i postoj státu, který chce schvalovací procesy urychlit pomocí tzv. akceleračních zón. Nová výstavba ale naráží na odpor některých obyvatel a spolků a také porušování pravidel výstavby v CHKO.

Stát připravuje ve všech krajích akcelerační zóny, které mají odstranit bariéry brzdící výstavbu a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. „Zóny nebudou obcím a krajům v cestě k čisté a komunitní energetice zbytečně klást překážky v podobě přísných a nejasných pravidel," vzkázal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
„Podobný případ zatím nenastal, ale určitě se budou řešit například větrníky na Dlouhých stráních. Jsou tam nefunkční torza tří větrníků, ale investor by místo nich rád umístil jeden větší, výkonnější. Dle současných pravidel to není možné, protože by se jednalo o novou stavbu v CHKO. Ve střednědobém časovém horizontu se to bude diskutovat,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Šafařík (KDU-ČSL). 
 
Větrných parků se dotkne i připravovaná aktualizace krajského plánovacího dokumentu. „V zásadách územního rozvoje kraje je určitě budeme zohledňovat a vycházet jim vstříc. Samozřejmě jen tam, kde to dává smysl,“ zmínil Šafařík.
 
Více zde.