Letošní rok se nese ve znamení sv. Ludmily, poněvadž uplynulo právě 1100 let od její smrti. Celý rok tak má probíhat v duchu mezigenerační spolupráce. A právě o to se snaží také předsedkyně Sdružení křesťanských seniorů a místopředsedkyně Evropské seniorské unie Lidmila Němcová. V rozhovoru se rozpovídala o situaci českých seniorů. Co je trápí nejvíce? A co je naopak činí šťastné? Lidmila Němcová prozradila také to, jak s rodinou zvládli koronavirovou pandemii.
Co obnáší práce předsedkyně Sdružení křesťanských seniorů (SKS)?
Do funkce předsedkyně jsem byla zvolena před třemi lety na celostátním sjezdu SKS. Mým úkolem je koordinovat práci výboru a klubů SKS v České republice, dále organizaci zastupovat navenek. Během pandemie jsme se například vyjadřovali k důchodové reformě nebo k zákonu o eutanazii a podobně. Dnešní doba totiž vyžaduje větší angažovanost členů, aby mohli ovlivňovat ekonomickou, sociální i kulturní stránku ve svém prostředí. Je třeba vycházet z křesťanských principů a opravdu je používat v praktické činnosti. SKS zdůrazňuje význam tradiční rodiny, ochranu života od jeho početí, důstojnost člověka, dodržování lidských práv seniorů a propagujeme model mezigenerační solidarity.
A co práce místopředsedkyně Evropské unie seniorů (ESU)?
Před několika lety jsem byla zvolena do prezidia Evropské seniorské unie, která se řadí mezi největší seniorské organizace v Evropě. ESU zastupuje kolem 34 seniorských křesťanských organizací v Evropě a loni slavila 25. výročí svého založení. Moje funkce není nijak honorovaná, ale je o zodpovědnosti. Účastním se zasedání prezidia ESU, které se většinou koná v Belgii. V posledních letech jsem ale byla pověřena zorganizovat zasedání ESU v Praze. Krom těchto akcí jsme v Praze připravili také velkou celoevropskou konferenci na téma Kvalita života seniorů. Osobně se angažuji zejména v přípravě deklarací a různých vyjádření pro europoslance Evropské lidové strany k seniorským otázkám, zprostředkovávám dvoustranné vztahy mezi našimi seniorskými organizacemi, informuji české nevládní organizace a spřízněné politické strany.
Zdá se, že Evropská unie na seniory nezapomíná. Jak konkrétně s vámi spolupracuje?
Na půdě Evropského parlamentu vznikla Platforma seniorů z řad europoslanců, která by měla prosazovat zájmy seniorů v EP, především při projednávání a přijímání zákonů a doporučení. V současné době diskutujeme budoucnost digitalizace u seniorské populace, dále třeba sociální a zdravotní služby v období pandemie.
Více zde.