KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Kandidát do Senátu Bohuslav Procházka (KDU-ČSL): Mluví za mě především odvedená p
Zpět

Lidovecké hovory - Kandidát do Senátu Bohuslav Procházka (KDU-ČSL): Mluví za mě především odvedená práce

Přidáno 18. 8. 2022
Ilustrační foto

Bohuslav Procházka již 36 let pečuje o zdraví dětí jako pediatr, ročně léčí tisíce pacientů. U lidí si nejvíce cení pravdomluvnosti a pracovitosti. Je členem KDU-ČSL a kandiduje do Senátu za obvod č. 40 Kutná Hora. 

Jak byste představil svoji osobu voličům?
Jsem 36 let pediatr, starám se o zdraví dětí i co se týče jejich srdce. Od narození jsem žil v Kutné Hoře, kde bydlím dodnes. Mám dvě děti a ženu, s kterou žiju velmi spokojený život. To beru jako své životní poslání. Jsou věci, které mě pomohly rozhodnout se kandidovat. Je to například to, že již 25 organizuji studie ohledně zdravotního stavu českých dětí, konkrétně ohledně výskytu tzv. rizikových faktorů civilizačních onemocnění. Sem patří vysoký tlak, vysoká hladina cukru, krev, obezita, pohybové aktivity a další věci. Tyto studie, které jsem v posledních letech publikoval u nás a v zahraničí, ukazují v posledních letech významný trend zhoršování zdravotního stavu, obzvlášť v době po pandemii Covid. Došlo k masivnímu nárůstu obezity v dětské populaci, zvýšení krevního tlaku a spousta dalších věcí. Minulý rok v září jsem se rozhodl, že se s tím něco dělat musí. Oficiálně jsme oslovovali ministerstvo zdravotnictví a školství. Ta odezva nebyla taková, jak jsem si představoval. Jako senátor si myslím, že bych mohl mít jiné možnosti, jak do této věci zasahovat. Ne jako člen výboru odborné společnosti, ale jako zákonodárce, protože ta politická role je důležitá a mohla by v tom mít efekt.

Co se vám za vaší profesní dobu povedlo v roli dětského lékaře?
Již 36 let pracuji jako dětský lékař. Myslím si, že je ta práce zajímavá a každý rok vyšetřím tisíce dětí. Práce je to krásná, tragických případů je málo. Věřím, že mám mezi obyvateli Kutné Hory dobrý ohlas. Za mě mluví především moje práce.

Kolik dětí jste odhadem vyléčil za celou svoji kariéru? 
To se dá pouze odhadem, každý rok dáváme hlášení pojíšťovně a jen v kardiologii to je okolo 5000 dětí za rok. V praxi je to jistě minimálně stejné. Některé děti přichází opakovaně, ta praxe, kterou máme je rozsáhlá a naplňující. Někdy jde člověk na hranu toho, co se dá udělat. 

Hlásí se k vám vaši bývalí dětští pacienti, které jste léčil a kteří již dospěli?
Ano, hlásí se ke mně strašně často. Jednak u mě registrují své potomky, za což jsem rád a beru to jako ocenění své práce. Pokud kdykoliv potkám někoho ze svých pacientů, ať už z bývalých nebo ze současných, tak se ke mně hlásí a je to příjemné.

Pokud uspějete ve volbách do Senátu, čemu se budete věnovat a jaké budou vaše priority?
Je to především organizace zdravotní péče pro děti v České republice. Jednak civilizační podoby a druhá věc je nedostatek pediatrů v Česku. Na něj upozorňujeme již dlouhodobě, minimálně 12 let. Nicméně ten stav se nezlepšuje, konkrétně v našem okrese chybí pediatr ve Zruči nad Sázavou. Po boji s dětskou obezitou to je druhý úkol, který před sebou vidím.

Jakou roli má podle vás Senát jako instituce?
Je to komora, která vyrovnává různé vlny vzepětí a je to stabilizační prvek demokracie. Když zde vidíme vlny populismu a další strany, které jsou postaveny na líbivých řečech a nemají jasný program, tak právě Senát může být jako ochrana před stranami s nepříliš demokratickým smýšlením. 

Jak bojovat proti nedostatku dětských lékařů v Česku?
To je otázka, kterou si pokládáme velmi často. Došlo u nás k velké chybě. Vnímám to také z pozice člena Akreditační komise ministerstva zdravotnictví, kdy ten zájem o dětské lékařství je malý. Je to i díky státním organizacím, kdy vzdělávací program byl velmi často měněn. Dokonce se zrušil obor pro praktického lékaře a dorost. Tím začínající lékaři šli do nejistoty, kterou před sebou viděli. Druhá věc, která nebyla rozumná, bylo zrušení Fakulty dětského lékařství. Zde se totiž dostávali studenti do kontaktu s dětmi během studií a nebyla u nich pak obava z práce s dětmi.

Dnes jsme na Lichnici na lidoveckém turistickém výšlapu. Je to důležitý krok pro zdraví. Jak často by se mělo dítě, ale i dospělý hýbat či vykonávat zdraví prospěšné aktivity?
Na to je spousta pouček. Já bych to viděl v průběhu každého dne okolo 45 minut. Nesmíme děti v pohybu omezovat, netrestat je například zákazem jít na hřiště. Dále do pohybu patří například chůze, kolo, vycházky a budování pohybu, který je nesmírně důležitý. Děti se během Covidu méně hýbaly. Pohybová aktivita dětí by měla být lehce intenzivní. Pokud lítá a běhá, mělo by být lehce zadýchané, ale mělo by přitom být schopno mluvit. To je naše lékařská poučka.

4.jpg

Čeho bychom se jako lidovci měli držet, jaké jsou naše hodnoty?
Jednak je to křesťanství, protože jsme křesťansko-demokratická strana, čili demokracie. To je zásada všeho. Další věc je rodina, historicky vidíme, že je to pilíř jistoty, který lidé mají. Systém je postavený na rodinách a v její šíři byl vždy nejstabilnější, když je pohromadě. To jsou ty hlavní jistoty, které by to mělo mít.


Jak vidíte roli lidovců ve společnosti a naši budoucnost? 
Lidová strana byla vždy spojována s katolickou církvi, ale to už dávno neplatí. Je potřeba bojovat s tím, aby nebyla spojována primárně s církví, což se už děje. Nicméně je dobré poukazovat na to, že křesťanství je důležité, především v současné době v Evropě, a toho se držet. Zároveň je potřeba být přístupný pro nevěřící populaci a ukazovat jim, že nejsme lidé, kteří žijí jiným způsobem. Naopak, je potřeba ukazovat svobodu a také to, co nám víra přináší.
 

O koho se můžete v životě opřít?
O svoji ženu, se kterou žiji 36 let spokojené manželství. Dále o děti a mám spoustu výborných přátel, kterých si velmi vážím a kteří mi cestu životem krášlí.


Které vlastnosti si u lidí vážíte nejvíc?
Je to pravdomluvnost, to je podle mě nejdůležitější, když se člověk nepřetváří. Dále pracovitost.


Jaké máte koníčky?
Jsou to památky. Na gymnáziu jsem se rozhodoval, zda nepůjdu studovat památkového architekta. S tatínkem jsme projezdili celé Čechy, všechny kostely a hrady. Myslím, že v této oblasti toho hodně vím. Nakonec jsem si ale vybral medicínu a jsem za to rád. Takže můj velký koníček jsou památky, jejich ochrana a starožitnosti.

Medailonek Bohuslava Procházky:
Jmenuji se Bohuslav Procházka. Jsem lékař, pediatr, kardiolog a nadšený dědeček.
Jsem 36 let šťastně ženatý a mám dvě dospělé děti. Narodil jsem se v Kutné Hoře, vystudoval jsem Fakultu dětského lékařství a s radostí se věnuji péči o děti.
Jsem rád, že mou kandidaturu do Senátu podporuje celá má rodina a především milovaná manželka.

Mí přátelé se mě ptají, proč jsem rozhodl kromě medicíny věnovat „velké politice“. Ten hlavní důvod je pro mě jasný, chci pomoci nastavit společenské klima pro zlepšení životního stylu našich rodin a především dětí, aby bylo možné obrátit trend zhoršování zdravotního stavu naší dětské populace. Dále bych rád pomohl navýšit počet dětských lékařů, aby byla všem dětem zajištěna kvalitní lékařská péče.

Děti jsou naše budoucnost.