KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Za český Senát mohu přislíbit, že v podpoře Tibetu a lidských práv setrvám
Zpět

Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Za český Senát mohu přislíbit, že v podpoře Tibetu a lidských práv setrváme

Přidáno 22. 11. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Pod záštitou místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL) se v minulém týdnu uskutečnila konference o řešení krize v Tibetu. Celodenní konference, kterou Senát zařadil mezi akce českého předsednictví Radě EU, se zúčastnili členové tibetského exilového parlamentu a zástupkyně Jeho Svatosti dalajlámy. Společně s českými a zahraničními politiky jednali o tom, jak mohou Česká republika i Evropská unie přispět k zabránění tamnímu porušování lidských práv či náboženských represí.

„Šest milionů Tibeťanů žije již sedm desetiletí pod okupací čínské komunistické vlády. Je obdivuhodné, jak se jim přes všechny útrapy, vězněči omezení informací, daří. Obdivuji jejich vytrvalost, jak nadále bojují a usilují o svoji svobodu,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová.

Podle Jitky Seitlové není zcela běžné, aby se předsednická země zabývala řešením situace v Tibetu. Otevíráním tohoto tématu se však dle jejích slov Česká republika vrací mezi lídry mezinárodní lidskoprávní politiky. „V Senátu k tomu myslím dosti přispíváme. Ruská okupace Ukrajiny nám ukázala, že není rozumné přehlížet agresorské chování nedemokratických režimů. Tibet je okupovaným územím, jsou tu porušována základní lidská práva a řešením je získání autonomie – to by mělo jasně zaznívat z celého demokratického světa. Za český Senát mohu přislíbit, že v podpoře Tibetu a obecně lidských práv setrváme,“ okomentovala.