KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Jiří Růžička: Ve Vsetíně se nám daří udržovat vyrovnaný městský rozpočet
Zpět

Lidovecké hovory - Jiří Růžička: Ve Vsetíně se nám daří udržovat vyrovnaný městský rozpočet

Přidáno 12. 9. 2022
Ilustrační foto

Starosta Vsetína Jiří Růžička se prakticky nezastaví. Ve svém městě započal dlouho plánovanou opravu autobusového a vlakového nádraží. I přes tuto významnou a rozsáhlou investici se mu daří rozpočet města udržet vyrovnaný. Vsetín za jeho působení také získal ocenění,,ekologický oscar”.

Co je pro Vsetín charakteristické? Na co byste do Vsetína pozval turisty? 
Vsetín leží v samém srdci Valašska, v krásné přírodě a je ze všech stran obklopen kopci. Proto bych všechny rád pozval za turistikou, máme takéhustou síť cyklostezek, tudíž spoustu příležitostí ke kvalitně strávenémučasu v horách. Návštěvníky bych rád pozval i na náš stadion Na Lapači na některé z hokejových utkání, která mají vždy úžasnou atmosféru. Z kulturních akcí stojí za to festivaly UNITED nebo Valašské záření.

Co se vám za poslední volební období povedlo?
Zásadní pro mě je, že se podařilo odstartovat dlouho připravovanou investiční akci – rekonstrukci vlakového a autobusového nádraží, přednádražního a zanádražního prostoru, která bude probíhat několik dalších let. Tato významná investice nabídne nejen cestujícím komfort, který si zaslouží – včetně nových, bezpečných zastřešených nástupišť, dopravního terminálu, nového podchodu a parkovacího domu. Mezi úspěchy řadím rovněž výstavbu podzemního parkoviště pod nákupnígalerií u vlakového nádraží, které město realizovalo ve spolupráci se soukromým investorem. Byl to první dílek do mozaiky rekonstrukce nádraží a celkové přestavby přednádražního prostoru. Za zdařilou investiční akci minulých let považuji také například postupnou rekonstrukci zimního stadionu Na Lapači a rekonstrukci městských lázní,či městských bytů se zvláštním určením. Moc mě těší výstavba novéhasičské zbrojnice pro dobrovolné hasiče v Rokytnici a rekonstrukce dětských hřišť. Významná je i modernizace vybavení a budov našich škol, které jsou na vysoké úrovni. Na řadu těchto investic se nám podařilo získat nemalé dotační prostředky. Po celou dobu našeho působení na radnici postupně opravujeme komunikace, chodníky a mosty. Řízení města však nejsou jen investice, daří se nám pomáhat rodinám a seniorům, dotacemi podporujeme činnost kulturních, sportovních a sociálních organizací ve městě. Přese všechno se nám daří držet vyrovnaný městský rozpočet a město nezadlužovat, to považuji v této těžké době za velký úspěch. Velkou radost nám přinesl „ekologický oscar“, ocenění E.ON Energy Globe v roce 2019, které se týkalo předcházení vzniku jednorázových plastů pomocí vratných kelímků, které organizace města také půjčují a ručně šitých plátěných pytlíků na pečivo a zeleninu, které šijí maminky z azylového domu.

287012414_154464090454847_4496947251956665077_n-(1).jpg

Jaké problémy trápí Vaši obec?
V poslední době je to soužití s nepřizpůsobivými spoluobčany, také jejich dluhy za nájemné vůči městu, což poměrně intenzivně řešíme. Jako problém vnímám také parkování ve městě a na sídlištích. 

Máte u vás v obci problém s nedostatkem míst na školách a školkách?
Kapacitu škol a školek máme dostačující.

Netrápí Vaši obec nezaměstnanost?
Nezaměstnanost má Vsetín srovnatelnou s republikovým průměrem. 

Co lidovci u vás v obci? A co pro vás znamenají lidovecké hodnoty?
Lidovecká témata jsou mi velmi blízká, zejména lidskost, rodinné vazby, serióznost, pracovitost a slušnost. Na lidovcích u nás ve Vsetíně se mi libízapojení a spolupráce všech generací od středoškoláků až po seniory. Každá skupina má co nabídnout a je to u nás pěkně vyvážené. 
287012414_154464090454847_4496947251956665077_n.jpg
Jak trávíte volný čas? Co jsou vaše koníčky?

Volný čas nejraději trávím s rodinou a přáteli. Mými koníčky jsou hudba –hraju na klavír, rekreačně sportuju -volejbal, florbal, cyklistika. 

Co Vám dodává sílu a motivaci do další práce?
Sílu a motivaci mi dodává víra v Boha, sílu čerpám také v církevním společenství a v Bibli. Motivuje mě spousta rozpracovaných projektů, které naše město posunou dál. Je to velká výzva. 

Budete letos znovu kandidovat? Pokud ano, jaké jsou vaše priority na dalšívolební období? 
Ano, letos opět kandiduji jako lídr vsetínské kandidátky. Prioritou je dokončit modernizaci přednádražního a zanádražního prostoru a výstavbu okružní křižovatky, takzvané Rampy Mostecká a také zajistit hladkýprůběh souvisejících stavebních prací. V modernizaci našeho města chceme pokračovat i nadále, a to jak v samotném centru, tak i v prostoru Nádražní ulice směrem k poliklinice, kde po dokončení modernizace nádraží vzniknou nové plochy k rozvoji. V příštím volebním obdobízahájíme regeneraci sídliště Rybníky a chceme upravit systém parkováníve městě tak, aby byl pro občany Vsetína, zejména pro ty z centra a ze sídlišť, přívětivější. Zaměříme se na získání dotace na obnovu atletického stadionu na Ohradě, kterou máme projekčně připravenu. Budeme pokračovat v budování cyklostezek. 


Profil

Jiří Růžička (27. 8. 1977) je český politik, starosta Vsetína (od dubna 2017)

Život:
Narodil se ve Vsetíně, absolvoval Střední průmyslovou škola stavení ve Valašském Meziříčí. Je absolventem Vysokého učení technického, Fakulty stavební v Brně (2001, titul Ing.) a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, obor sociální politika a sociální práce (2015, titul Mgr.).

Od roku 2004 do roku 2017 pracoval jako ředitel azylového domu Elim. V letech 2015-2017 byl předsedou Potravinové banky ve Zlínském kraji, jejímž je zakladatel.

Je ženatý, má dvě děti. Je členem Sboru Církve bratrské ve Vsetíně. Koníčky: hudba, rekreační sport – florbal, cyklistika, volejbal.

Politické působení

Člen KDU-ČSL od r. 2017, předseda MO KDU-ČSL ve Vsetíně, člen krajského výboru KDU-ČSL ve Zlínském kraji.

Starostou Vsetína byl zvolen zastupiteli v roce 2017 po odchodu jeho předchůdce Jiřího Čunka na pozici hejtmana Zlínského kraje. V komunálních volbách v roce 2018 vedl jako lídr kandidátku KDU-ČSL, po volebním vítězství pozici starosty Vsetína obhájil.