KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Jiří Mihola napsal otevřený dopis ministrovi školství
Zpět

Jiří Mihola napsal otevřený dopis ministrovi školství

Přidáno 5. 5. 2020
Ilustrační foto
otevřený dopis

Vážený pane ministře,

chtěl bych Vás požádat o přehodnocení stanoviska k termínům jednotné přijímací zkoušky na střední školy a k možnosti odvolání.

Chápu, že zákon č. 135/2020 Sb. o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020 byl přijímán v určité fázi koronavirové pandemie, kdy bylo potřeba připravit řadu opatření, tedy byl připravován s dobrými úmysly. Jsem si však jist, že v otázce tak zásadních záležitostí v životě člověka, jako jsou přijímací zkoušky na střední školu, je zapotřebí udělat všechno pro maximální komfort žáků - uchazečů. O to víc, že v těchto týdnech nemají možnost navštěvovat různé přípravné kurzy, které jsou jinak hojně využívány. Stres z koronavirové pandemie a souvisejících problémů dopadá i na tyto žáky. Je zřejmé, že rozdíl mezi tím mít jeden nebo dva termíny je pro ně zásadní.

Zároveň se domnívám, že by rodiče v žádném případě neměli být připraveni o možnost odvolání. Tento institut do vyspělé demokratické společnosti patří a ani koronavirová pandemie není důvodem, aby byl odstraněn. Rodiče se s nevolí k tomuto novému opatření začínají obracet na Kancelář veřejného ochránce práv. Paní magistra Šimůnková, zástupkyně ombudsmana, která má tuto problematiku ve své gesci, již připravila k této věci právní vyjádření, které jasně podporuje zachování institutu odvolání.

Vážený pane ministře, v řadě diskutovaných témat, návrhů, Vás podporuji i jako opoziční politik (jako příklad uvádím trvalou podporu vládního návrhu zákona k povinné maturitě z matematiky). Věřím, že chcete, aby podmínky v českém školství byly co nejlepší pro všechny zúčastněné. Nejsem člověk, který by lacině kritizoval. Připravil jsem poslaneckou novelu, která by vrátila možnost dvou termínů přijímacích zkoušek i možnosti odvolání. Jsem si však vědom, že pouhá poslanecká novela to má o mnoho složitější než vládní návrh.

Chtěl bych Vás tedy požádat, abyste si tuto úpravu osvojil. Uděláte tím mnoho pro desetitisíce uchazečů o studium na střední škole a rodičům vrátíte jejich právo. V neposlední řadě tím zamezíte velké nespokojenosti, která naroste, až budou známy termíny přijímacích zkoušek a všichni zúčastnění si ještě více uvědomí změnu podmínek, která rozhodně není v jejich prospěch.

Přeji Vám pevné zdraví a dobré rozhodnutí v této záležitosti. Předem děkuji za Vaše vyjádření k mému návrhu.

S pozdravem

Mgr. Jiří Mihola, Ph.D.
místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu