KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Jiří Horák (KDU-ČSL): Nedostupné bydlení je celospolečenským problémem a musíme ho řešit
Zpět

Jiří Horák (KDU-ČSL): Nedostupné bydlení je celospolečenským problémem a musíme ho řešit

Přidáno 1. 11. 2024
Ilustrační foto

Česká republika čelí vážným problémům s dostupností bydlení, zejména pro nové zájemce. Česko patří v rámci celé EU mezi státy s nejméně dostupným vlastnickým bydlením, protože ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy domácností. Nabídka dlouhodobého nájemního bydlení je navíc značně omezená a situaci zhoršuje například migrace do aglomerací nebo využívání bytů pro turismus. Náklady na bydlení zvyšuje i vysoká energetická náročnost budov. Problém představuje také nedostatečná nabídka sociálního bydlení, která neodpovídá potřebám nízkopříjmových a zranitelných domácností. Jedná se o problematiku, která musí být řešena. O dostupné bydlení se dlouhodobě zajímá místopředseda strany a poslanec KDU-ČSL Jiří Horák, který kvituje program Dostupné nájemní bydlení od Státního fondu podpory investic (dále SFPI). Právě tento dotační program by mohl výrazně pomoci s řešením situace nedostupného bydlení.

„Nedostupnost bydlení považuji za největší celospolečenský problém dnešního Česka. Po mnoha letech, kdy byl tento problém přehlížen a ignorován, představuje program Dostupné nájemní bydlení důležitý první krok v jeho řešení. Klíčové však je, aby se tento program stal trvalým a každoročně do něj plynulo alespoň 10 miliard korun,“ okomentoval problematiku místopředseda strany a poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL).

Program Dostupné nájemní bydlení umožňuje čerpat finanční prostředky formou dotace v kombinaci s výhodným úvěrem ke krytí části nákladů spojených s výstavbou, rekonstrukcí nebo pořízením dostupného nájemního bydlení. O finanční podporu mohou žádat obce, kraje, neziskové organizace a další právnické osoby. Zapojit se tak mohou veřejné i soukromé subjekty a rozšiřuje se tím dostupnost celého programu.

Příjem žádostí do programu Dostupné nájemní bydlení byl zahájen 1. 10. 2024 a měl by končit 31. 5. 2026. Na dotační program je nyní alokováno 7 miliard korun formou dotací a výhodných úvěrů s tím, že další investiční nástroje budou následovat.

Zásadním rozdílem oproti programům podporující sociální bydlení je, že Dostupné nájemní bydlení cílí na tzv. střední třídu, na mladé domácnosti osob do 35 let a na osoby vykonávající např. profese v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, složek integrovaného záchranného systému, zajišťování veřejné bezpečnosti nebo v oblasti výkonu veřejné správy.
 
Výhody programu:

  • SFPI přijímá žádosti do programu kontinuálně

  • program platí pro celé území ČR

  • mimořádné splátky a předčasné splacení úvěru je bez poplatků

 
Finanční prostředky z programu lze využít na:

  • novostavbu bytového domu

  • stavební úpravu, kterou vznikne byt, s výjimkou stavebních úprav v rodinném domě, pokud nevznikne z rodinného domu bytový dům

  • nástavbu nebo přístavbu, kterou vznikne byt, s výjimkou nástavby nebo přístavby v rodinném domě, pokud nevznikne z rodinného domu bytový dům

  • stavební úpravu rodinného domu, pokud vznikne bytový dům

  • stavební úpravu bytu

  • nákup bytu nebo bytového domu (s výjimkou nákupu bytu v rodinném domě)

 
Co je potřeba k žádosti?

  • stavební povolení s nabytou platností

  • projektová dokumentace ve stupni pro stavební povolení či ohlášení stavby

  • položkový rozpočet stavby

  • doklady o ekonomické situaci žadatele

  • průkaz energetické náročnosti budovy

 
Žádost o podporu je možné podat pouze elektronicky přes Klientský portál SFPI. Pro přihlášení je potřeba ověřit uživatele prostřednictvím elektronické identifikace. Podrobné informace, další dokumenty a metodické pokyny k výzvě naleznete zde. Přesné podmínky pro poskytnutí podpory, výši dotace a další informace jsou k dispozici na webu Dostupné nájemní bydlení - SFPI.