KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Jiří Horák (KDU-ČSL): NATO musí být silné a připravené
Zpět

Jiří Horák (KDU-ČSL): NATO musí být silné a připravené

Přidáno 31. 5. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Ve dnech 24. – 27. května 2024 se zástupci stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO zúčastnili jarního zasedání v Sofii, Bulharsko. Poslaneckou sněmovnu zde reprezentovali vedoucí delegace Jiří Horák, Robert Králíček, Jarmila Levko a Pavel Žáček.

Parlamentáři přijali doporučení pro účastníky summitu NATO ve Washingtonu a doporučili se zabývat vytvořením komprehensivní strategie pro dlouhodobou a stabilní pomoc Ukrajině.
 
Obě rezoluce doporučily vytvoření dlouhodobé strategie zadržení proti agresivní politice Ruska. Dalším společným bodem pak byla důležitost udržení jednoty mezi aliančními spojenci a dlouhodobým plánováním. Deklarace zasvěcená podpoře Ukrajině apeluje na uvolnění restrikcí některých zemí, které neumožňují Ukrajincům cílit na vojenskou techniku na území Ruska. Dosavadní omezení přirovnal ve svém vystoupení generální tajemník Stoltenberg k bojování s jednou rukou svázanou za zády.
 
NATO je historicky nejúspěšnější obrannou aliancí, a to díky jeho schopnosti adaptace na měnící se mezinárodní prostředí. „Souhlasím se Stoltenbergem, že důvod existence NATO je udržení míru. K tomu však musí být silné a připravené," řekl vedoucí delegace Jiří Horák po diskuzi s generálním tajemníkem. „Zatímco v minulém roce investovala do obrany 2 % HDP pouze jedna třetina členů, v tomto roce se předpokládá, že během následujících měsíců stoupne jejich počet na dvě třetiny," doplnil Horák.
 
Parlamentní shromáždění NATO je partnerská instituce Severoatlantické aliance. Jejím hlavním účelem je posílení hlasu občanů členských zemí v rámci rozhodovacích procesů NATO. Česká republika má ve Shromáždění celkem 7 míst, která jsou rozdělena mezi pět poslanců a dva senátory.

Snimek-obrazovky-2024-05-31-131422.png

Snimek-obrazovky-2024-05-31-131349.png