KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Jindřich Kocour, starosta Kotvrdovic: Občas hraji i divadlo
Zpět

Lidovecké hovory - Jindřich Kocour, starosta Kotvrdovic: Občas hraji i divadlo

Přidáno 18. 9. 2022
Ilustrační foto
Obec Kotvrdovice se nachází v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, nedaleko Macochy. Žije zde něco přes 900 obyvatel, ovšem v této nevelké obci se toho děje dost. A dvěma klíčovými spolky jsou zde hasiči a Orel. A s oběma má hodně co do činění Jindřich Kocour, který v Kotvrdovicích starostuje první volební období.
 
 Začneme u projektů, které se vám v obci za poslední období povedly.
Těch projektů je celkem hodně, i když covid zbrzdil mnohé.  PoStavebni-kamen-byty-Copy.jpegdařila se nám také 2. etapa stavby obecních bytů. Už tam máme nájemníky – je to jeden dvojdomek se dvěma byty. V červnu roku 2020 obec Kotvrdovice zahájila stavbu druhého obecního dvojdomku. Na tuto stavbu obec získala dotaci z ministerstva financí ve výši 90 %. Pomáháme tím mladým lidem se osamostatnit, jsou to startovací byty. I díky tomu se nám daří počet obyvatel naší malé obce držet na stejné úrovni, nevymíráme. Rozvíjíme i naši školku, která je plná, dělali jsme v ní rekonstrukci sociálního zařízení.
 
Vím, že pro vaši obec jsou hodně důležití i hasiči.
Ano, letos dokonce slavíme výročí 120 let od založení Sboru dobrovolných hasičů Kotvrdovice. Naši hasiči udržují spolkový život, pořádají spolu s obcí masopust, rozloučení s prázdniny, hody nebo  dýňobraní  na Sv. Václava. Především jsou ti ale od toho, aby pomáhali lidem v nouzi – jen letos již jednotka má 18 ostrých výjezdů, a k tomu potřebují techniku a vybavení. Díky Kordovice-2-Copy.jpgdotacím státu a Jihomoravského kraje jsme našim hasičům pořídili nový zásahový dopravní automobil. Chystáme také projekt nové garáže pro hasičskou techniku a novou hasičskou zbrojnici. Nyní ji totiž nemáme kam pořádně dávat. Těší mě, že se nám podařilo místní hasiče pozvednout, jak co se týká materiálu a vybavení, tak fungování. U hasičů je už 26 dětí, což je skvělé.
 


Jak byste představil vaší obec Kotvrdovice? Co je pro ní charakteristické?
Ležíme na hranicích Moravského krasu, je tu nádherný kraj. Máme pěkně upravenou obec, funguje zde letiště Tři sudy, hrajeme divadlo. Skvělé je, že v naší obci máme velmi funkční tělovýchovnou jednotu Orel. Obec převzala provozování Orlovny - ta je hodně velká, vejde se tam i 500 lidi, najdeme v ní velké unikátní otočné jeviště. Orlovnu využívají místní sportovní spolky –  fotbalisté, ať již ženy, muži či dorost, dále florbal, ping pong nebo nohejbal. Pořádají se tam svatby, křtiny, plesy, den matek atd. V Orlovně je i skautská klubovHody-2022.jpegna.
 
S jakými problémy největšími se potýká vaše obec? Co třeba strmý růst cen energií?
Snažíme se nakupovat energií přes českomoravskou komoditní burzu v Kladně – přes obec Blatničku, která má odborníka-dohodce, který jedná na základě námi zadaných podmínek. Vždy to přineslo úsporu ceny. Blatnička dává dohromady obce a dohromady pak poptáváme na burze. Mohou se k přidat i obce z Čech a některé již této možnosti využily. Problém nyní ale je vůbec získat nový kontrakt. Přemýšlíme o soběstačnosti naší obce i energeticky. U nás hodně fouká, čili by přicházela do úvahy větrná elektrárna. Snažíme se ale i šetřit. Nyní například diskutujeme o tom, že omezíme veřejné svícení v noci.
 
Co ještě plánujete, když uspějete znovu ve volbách?
COOP u nás teď postavil nový obchod, obci se přitom podařilo odkoupit starý obchod. Plánujeme tam  vybudovat bezbariérovou obecní knihovnu, už je nachystaný projekt. Chceme také více zapojit občany formou pracovních komisí pro práci pro obec. Máme přátelskou družbu s německou obcí Ashaim  - snažíme si ji udržovat. Inspirujeme se v mnoha věcech. Naši vysokoškoláci tam jezdí i na letní brigády.  Začali jsme dělat také kulaté stoly s občany, zmapovali jsme si dlouhodobou koncepci, co občané chtějí a co je trápí. Snažili jsme se tím i zapojit občany do práce pro obec.

Jaká by podle vás měla být role lidovců ve společnosti?
Měli bychom říkat jasné a srozumitelné věty.  Musíme být rovní lidé, chovat se dle křesťanských hodnot pořád, každodenně.  Jsme založeni na křesťanských základech. Rodinu tvoří muž a žena, je to pro mě jasná věc. V tomto nejsme jako strana úplně jednotní.
 
Proč ty konkrétně vy jste Informace-o-nasi-obci-(1).jpeglidovcem?
Jsem věřící. Do KDU-ČSL mě přivedl můj otec. A já to beru jako odkaz po mém otci. Snažím se pomáhat lidem a tvořit srozumitelnější politiku. Někdy to opravdu není jednoduché, vysvětlovat některé kroky našich představitelů zde na malé obci. Ale snažím se, co to dá.
 

Jak během vašeho starostování/funkčního období komunikujete s občany? 
Zastupitelstvo se nesmí zapouzdřit. Snažíme se, aby všechny kroky byly transparentní, aby se měli lidé k čemu vyjádřit. Zřídili jsme například Facebook skupinu pro sdílení informací o chodu obce. Již jsem zmiňoval kulaté stoly s občany. 
 
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Nejprve je to zastupitelstvo, bez kterého starosta neudělá nic a je hlavním článkem cesty k úspěšným akcím. Právě zastupitelstvo seKampan.jpeg významnou měrou podílí na úspěchy starosty. Aby byl čestný, pracovitý, a dokázal přijmout i názory někoho jiného.
 
Co vám osobně dodává sílu nebo motivaci?
Mě ta práce hodně naplňuje. Je to práce všeho druhu. Jako starosta jste jednou právník, podruhé hasič, jindy policista nebo zase ekonom. Když se podaří dotáhnou něco do konce, tak vás to nabije. Nebo když dostanete upřímnou pochvalu. Myslím, že je zdravé, aby byl starosta maximálně 3 volební období, protože jinak hrozí zapouzdření a už jste moc velký suverén.  Už ztrácíte kontakt s realitou. Chce to soudnost včas odejít.
 
Jste aktivním členem Orla. Proč je tato tělovýchovná organizace důležitá?
Spojuje lidi, sbližuje je, nabízí kulturu v dané obci. Musím to zaklepat, v KPortret.jpegotvrdovicích se nám daří získávat i nové lidi, mladší. Jsme hodně aktivní v kulturní činnosti. Já jsem v roce 2005 znovuzakládal Orla v naší obci. Jako Orlové máme dokonce i divadelní soubor – Divadlo srdcem. Sem tam si v nějakých kusech zahraji i já sám. 

Za rozhovor děkuje Petr Kopáček

PROFIL: 
 
Jindřich Kocour (1974) je starostou Kotvrdovic 1. volební období. V obci znovuzakládal Orla a je i aktivní člen obecního hasičského sboru. S manželkou jsou spolu 26 let, vychovali 2 děti. Mezi jeho koníčky patří myslivost, hra na kytaru, práce s lidmi, hasiči, je i ochotnickým hercem.