KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) vyjednala výhodné dotace na čistírny odpadních vod pro obce v CHKO Moravs
Zpět

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) vyjednala výhodné dotace na čistírny odpadních vod pro obce v CHKO Moravský kras

Přidáno 14. 9. 2022
Ilustrační foto
Listy regionů

Dlouhodobá snaha senátorky Jaromíry Vítkové pomoci obcím v oblasti čistíren odpadních vod se vyplatila. Připravují se dotace, které obcím pomohou.

„Problematika nakládání s odpadními vodami a budování nebo intenzifikace čistíren odpadních vod je mi blízká. Zabývala jsem se touto problematikou na úrovni města a získávala jsem finanční prostředky z různých zdrojů, například SFŽP, EU a JMK. Řešila jsem intenzifikaci městské ČOV a ČOV Nemocnice Boskovice, kanalizace výtlak Mladkov, Boskovice Podhradí, Podlesí, Dukelská a další. Z mé dlouholeté zkušenosti s Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací Jihomoravského kraje vím, že v řadě obcí senátního obvodu nemají čistírny odpadních vod, nemají oddílnou kanalizaci," sděluje senátorka Vítková.

„CHKO Moravský kras je chráněno na základě zákona o ochraně přírody. Je tedy víc než nutné řešit i čistotu vod, které tímto územím protékají a ovlivňují systém jeskyní. Pro obce je obtížné získat finanční prostředky na ČOV. V roce 2021 proběhlo speciální setkání obcí Moravského krasu se zainteresovanými zástupci. Po dlouhodobém úsilí se nyní rýsuje dotační možnost pro tyto obce a za to jsem velmi ráda,“ dodává.

Díky dlouhodobému úsilí senátorky Vítkové nyní ministerstvo životního prostředí připravilo dotační výzvu. Do regionu přijela ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ředitel SFŽP Petr Valdman na setkání starostů obcí v CHKO Moravský kras, které se uskutečnilo v pondělí 8. 8. 2022 v Kotvrdovicích.

„Jedná se o dvě výzvy. Průběžná a kolová, které jsou spuštěny vedle sebe. Průběžná výzva je určena pro jednodušší typy projektů na výstavbu/dostavbu kanalizace, výstavbu ČOV, výstavbu/dostavbu vodovodu za účelem nového napojení obyvatel. Zde je minimální bodový standard za oblasti ekologické relevance a technickou kvalitu. Pokud si obec spočítá, že se nevleze do bodového standardu, tak je zde kolová výzva, která je určena pro všechny typy projektů. Způsobilost výdajů na kanalizaci není omezena,“ sdělil ředitel SFŽP Petr Valdman.

Na setkání proběhla diskuze a starostové se mohli zeptat na konkrétní podmínky v jejich obcích. Zmiňovaná půjčka, kde je úroková sazba 1%, se týká obcí do 2000 obyvatel. Splatnost je nastavena na 10 let. Navíc obce v této oblasti dostanou o 10% dotace navíc k podpoře v rámci výzvy 70%, takže se dostanou na podporu 80%.