KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): V Černé Hoře se již posedmé hovořilo o přípravě nové kapacitní komunikac
Zpět

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): V Černé Hoře se již posedmé hovořilo o přípravě nové kapacitní komunikace I/73

Přidáno 18. 10. 2023
Ilustrační foto
Senát

V Černé Hoře se konala beseda na téma nové kapacitní komunikace I/73, kterou pravidelně organizuje senátorka Jaromíra Vítková společně s městysem Černá Hora a spolkem Naše voda, z.s. Besedy, která se konala 16. října 2023 v sále na Zámečku v Černé Hoře, se účastnila více než šedesátka posluchačů. Zájem projevila nejen široká veřejnost, ale i zástupci samospráv a další.

„Beseda se koná již posedmé. První byla uspořádána v roce 2017, kdy jsem sbírala podpisy pod Petici na podporu přípravy a realizaci dálnice D43. Od té doby proběhlo mnoho jednání, která nebyla jednoduchá a stála spoustu času a energie, ale postupně jsme došli k prvním úspěchům,“ uvedla besedu senátorka Vítková.

Zástupci z ŘSD prezentovali aktuální průběh přípravných a stavebních prací na jednotlivých úsecích a řeč byla také o předpokládaném harmonogramu prací, dle kterých je realizace úseku D1-Bořitov plánována na rok 2030 až 2034, úsek Bořitov-Svitávka na rok 2026 až 2029 a Svitávka-Staré město na rok 2028 až 2032.

„Podařilo se vyjednat, že úsek od Svitávky po Staré město bude pokračovat jako čtyřpruh, stejně jako celá I/73. Staví se okružní křižovatka na výjezdu do Boskovic, která je součástí budoucího křížení I/73 a I/43 a která by měla být začátkem listopadu otevřena. Na Krajský úřad Jihomoravského kraje byla podána žádost o zahájení územního řízení, jehož výsledkem by mělo být územní rozhodnutí na stavbu Bořitov – Svitávka,“ doplnila senátorka.

V druhé části besedy hovořili zástupci ŘSD o aktuálním stavu odstraňování bodových závad na silnici I/43 na území Jihomoravského kraje, a to o mimoúrovňové křižovatce Podlesí a mimoúrovňové křižovatce Kuřim východ, Lipůvce, Závist stoupací pruh, Lom Černá Hora, Perná-Krhov, Krhov-Voděrady, Svitávka – odbočovací pruh, Letovice-Rozhraní. Ze strany ŘSD také zaznělo, že i s ohledem na bezpečnost je třeba do stávajícího stavu I/43 při čekání na konečnou podobu silnice I/73 investovat, což potvrdil i zástupce PČR. Ke zvýšení bezpečnosti přispělo například i zdrsnění vrcholového oblouku nebo snížení počtu jízdních pruhů před horizontem na trase Perná-Krhov.

Závěrem senátorka Vítková poděkovala všem posluchačům za zájem o problematiku a taktéž vyjádřila poděkování zástupcům ŘSD ČR, Policie ČR a projekčních kanceláří, kteří přijali pozvání na besedu a snažili se problematiku vysvětlit široké veřejnosti. „Současně bych chtěla poděkovat všem, že se snaží věc posouvat, ale bohužel to nejde tak rychle, jak bychom chtěli," ukončila Vítková.