KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Společnost tvoříme všichni a každý má příležitosti pozitivního působení
Zpět

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Společnost tvoříme všichni a každý má příležitosti pozitivního působení

Přidáno 31. 10. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

V pondělí 24. října jsme si s Klubem přátel Boskovic připomněli kruté osudy obětí heydrichiády. Rodina MUDr. Karla Svěráka, která je spojena s Boskovicemi, byla popravena 24. října 1942 v Mauthausenu za pomoc parašutistům při atentátu na R. Heydricha. Heydrich začal s vyhlazováním židovských obyvatel a hodlal pokračovat s vyhlazením Čechů. Vidíme i dnes, že jsou jedinci, kteří útočí nejen na demokracii, ale i životy lidí, kteří nikomu nic neudělali.

O pár dní později slavíme státní svátek, a to 28. října. Společně si připomínáme významné události, které se odehrály v našich zemích před sto čtyřmi roky. Tyto události se týkaly všech obcí a měst a všeho obyvatelstva. A také Boskovic. Samostatný československý stát vznikl 28. října 1918, tedy téměř 300 let po tragické porážce českých stavů na Bílé Hoře v roce 1620. Vznikem Československé republiky bylo dovršeno dílo obrozenců v Čechách, ale také slovenských buditelů. Nově vzniklý stát se opíral o demokratickou koncepci Tomáše Garrigua Masaryka, která určovala našemu národu, aby byl nositelem humanistických a demokratických tradic.
 
Minulé sto čtyři roky přinesly nejen radostné události, ale i řadu tragických zvratů v roce 1938, 1948 a 1968. Tyto tragické roky stály naše předky mnoho bolesti a utrpení.  Mnoho z nich za boj o samostatnost a demokracii zaplatilo pronásledováním, bídou i životem. Na to musíme pamatovat i dnes, musíme připomínat naše historické kořeny, odkaz našich rodičů a prarodičů, kteří pracovali ve prospěch naší společnosti. I my musíme napnout síly, aby naši potomci mohli říci, že jejich předkové, tedy my, jim nejen zachovali dědictví předků, ale vytvořili také nové hodnoty, a to nejen materiální, ale i duchovní.
 
Dnes žijeme ve svobodné společnosti s možnostmi, o kterých se nikomu před sto lety ani nesnilo. Avšak musíme čelit výzvám. Některé se již v historii udály… válka, nárůst cen, hospodářská nejistota a můžeme využít znalostí z minulosti. Jsou však i výzvy zcela nové – oteplování, kybernetické útoky, a další. To se nám může v našem krásném městě zdát vzdálené, ale to je lichá představa. Toto jsou změny, které musíme společně vnímat a připravovat řešení. Ne každá změna musí být k dobru a ku prospěchu. Jak řekl prezident Masaryk, vše se musí odpracovat, a tím odpírat zlému. Věřím, že se nám společně bude dále dařit, společnost tvoříme všichni a každý má příležitosti pozitivního působení.