KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Proběhlo jednání s ministrem kultury o opravě morového sloupu
Zpět

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Proběhlo jednání s ministrem kultury o opravě morového sloupu

Přidáno 15. 9. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Minulý týden se senátorka Ing. Jaromíra Vítková sešla na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s ministrem kultury Mgr. Martinem Baxou. Společně se starostkou Lomnice u Tišnova Mgr. Marií Brázdovou, Ph.D. jednala o možnosti získat dotace na restaurování morového sloupu na náměstí v Lomnici.

Morový sloup v Lomnici patří mezi významné a cenné kulturní památky, jejíž oprava je finančně náročná,“ přiblížila situaci senátorka Vítková. „Pan ministr Baxa vyjádřil souhlas s mým návrhem, podle něhož je vhodným programem Ministerstva kultury na obnovu morového sloupu Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.“

Barokní sloup byl vztyčen v roce 1710 jako vyjádření vděku za odvrácení morové epidemie, která se v letech 1679–1680 vyhnula lomnickému panství. Svou mohutností, náročným provedením a bohatostí sochařské výzdoby se řadí k nejvýznamnějším památkám svého druhu v celém jihomoravském regionu. 

Ministerstvo kultury disponuje dotačním titulem Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, kam by mohl projekt rekonstrukce morového sloupu spadat. Pokud bude podána žádost o dotaci, odborná komise ji pečlivě posoudí,“ řekl ministr kultury Martin Baxa. 

„Projednala jsem věc znovu s Mgr. Zojou Matulíkovou z Národního památkového ústavu ČR. Možnosti získání dotace jsou z programu regenerace Ministerstva kultury ČR a z Jihomoravského kraje. Pozitivní je, že bychom příští rok mohli žádat z rezervy z programu regenerace, jak uvedl pan ministr,“informovala starostka Lomnice u Tišnova Mgr. Marie Brázdová, Ph.D.

„Ministerstvo kultury posoudí žádost o dotaci a snad bude památka restaurována k radosti místních i turistů,“ vyjádřila naději senátorka Ing. Jaromíra Vítková.