KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Jan Zámečník (KDU-ČSL): Nové průzkumné vrty po prvních testech zjistily dostatek podzemní vody
Zpět

Jan Zámečník (KDU-ČSL): Nové průzkumné vrty po prvních testech zjistily dostatek podzemní vody

Přidáno 19. 4. 2024
Ilustrační foto
Právo

Dva průzkumné vrty v Jihomoravském kraji poslouží k ověření kvality důlních vod v někdejší těžební oblasti černého uhlí. Jihomoravský kraj přispěl na tento projekt částkou ve výši 290 tisíc korun. Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL) sdělil, že je po prvních testech dostatek podzemní vody.

Vrty poblíž bývalého dolu Františka v lokalitě Padochov slouží k ověření potenciálu a kvality důlních vod v někdejší těžební oblasti černého uhlí. Tyto vodní zdroje mohou být významnou pomocí v období sucha. Jihomoravský kraj přispěl na tento projekt částkou ve výši 290 tisíc korun. Na konci loňského října bylo zahájeno zkoumání množství podzemní vody a jejího využití prostřednictvím dvou nových vrtů. Odborníci stanovili přípustný odběr vody pro zbudované vrty na 3,5 litru za sekundu u prvního a 2,6 litrů u druhého vrtu.

„První testy prokázaly, že podzemní vody je dostatek. V případě, že zkoušky potvrdí dostatek podzemní vody a odběr a úprava vody se ekonomicky vyplatí, budou následovat kolaudace průzkumných vrtů na trvalé vodní zdroje. Pokud by kvalita neumožňovala použít vodu jako pitnou, můžeme ji využít jako užitkovou,“ prohlásil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník.