KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Jan Tourek (KDU-ČSL): V Sociálním centru Kraje Vysočina v Jihlavě se otevře bezplatná poradna pro pe
Zpět

Jan Tourek (KDU-ČSL): V Sociálním centru Kraje Vysočina v Jihlavě se otevře bezplatná poradna pro pečující

Přidáno 5. 2. 2024
Ilustrační foto
Okrisky.cz

V jihlavském Sociálním centru Kraje Vysočina v Jihlavě se v únoru otevře poradna pro pečující. Poradna s názvem „Vysočina pečuje“ bude otevřena v únoru 2024 a bude nabízet podporu všem, kteří pečují o své blízké v domácím prostředí, na péči se připravují nebo sami potřebují péči zajistit.

„Těmto osobám budeme poskytovat individuální sociální poradenství, podporu při sociálním začleňování, pomoc s výběrem a zajištěním kompenzačních pomůcek či informace o sociálních dávkách, které mohou na péči čerpat.  Fungovat zde budou i tzv. svépomocné skupiny pod dohledem zkušeného odborníka. Na nich se budou pravidelně setkávat lidé s podobnou zkušeností a věřím, že zde najdou bezpečné místo pro otevřenou komunikaci a řešení svých problémů,“ popisuje fungování svépomocných skupin radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.
 
Cílem poradny je pomoc snížit psychickou i fyzickou zátěž, vedoucí ke zlepšení kvality života neformálně pečujících i osob, které péči potřebují. Velice často se tito lidé potýkají se stresem, vyčerpáním, příjmovou chudobou, omezeným sociálním kontaktem i nedostatkem volného času. „Neformální pečující pro nás představují velice významnou a početnou skupinu lidí, kteří se dokáží postarat o závislé osoby v domácím prostředí. Uvědomuji si však náročnost této péče, která je někdy rodinným příslušníkům či blízkým poskytována jednou osobou i 24 hodin denně. Je pak lehké bez podpory a pomoci sklouznout do úplného vyčerpání. A tomu bychom chtěli předejít,“ zdůraznil poslání poradny radní Tourek.
 
Více zde.