KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Jan Bartošek: Jak KDU-ČSL přistupuje k ukrajinské otázce
Zpět

Jan Bartošek: Jak KDU-ČSL přistupuje k ukrajinské otázce

Přidáno 15. 2. 2022
Ilustrační foto

Dovolte mi milé sestry a bratři se trochu obšírněji vyjádřit k otázce, která v posledních týdnech dominuje nejen českému zpravodajství, tedy k otázce a bezpečnosti Ukrajiny. Proč se tím vůbec my zde, ve střední Evropě máme trápit? Proč se angažovat v této velké východoevropské zemi a nenechat Ukrajinu a Rusko, aby si to nevyřídili sami?

Vyjádřím se příběhem. Představte si, že máte dlouholetého souseda, který vás soustavně pomlouvá a nevynechá jedinou příležitost, jak vám zkomplikovat život. Jednou vám zabere roh zahrady s tím, že přeci historicky to bylo jeho, podruhé vám vysadí na zahradu potkany, jindy vám zahradí potůček, který z jeho pozemku teče k vám. 

Jednou se milý soused rozhodne zajít ještě o krok dál. Na svém pozemku si u vašeho plotu postaví terč a sousedům začne vykládat, že tam začne trénovat střelbu ze vzduchovky. Vy se přirozeně bojíte, že vás diabolky zraní, že zraní i vaše děti, protože tam máte plot, ne zeď. Soused s vámi nemluví, nereaguje na vaše žádosti, jen se vám směje a hlasitě sousedům kolem vykládá, že na svém pozemku si může dělat co chce, mít tam zbraň i terč, a že tak reaguje na vaše aktivity na zahradě, které ho ohrožují. Vadí mu například to, že jste si na zahradě vyrobili altánek, který vás chrání před ořechy, které padají z jeho stromu, který stojí těsně u plotu a který nechce ořezat. 

A když se potkáte s takovým „sousedem“ a řešíte podobnou situaci, máte pak několik možností. Nereagovat a tiše doufat, že nakonec vzduchovkou směrem k vaší zahradě střílet nezačne, i když vám i jinými způsoby dlouhodobě dělá ze života peklo. Nebo zavolat policii, jenže ta prostě ve vaší obci zřízena není a starosta má velmi omezený mandát a do takovýchto sporů mluvit nemůže. A nebo se to snažíte aktivně řešit a obrátíte se s prosbou o pomoc na své další sousedy, přátele z blízka i daleka, aby dotyčnému sousedovi domluvili. A raději preventivně na zahradě vybudujete plechovou hradbu, aby vás diabolky ze vzduchovky případně nezranily. Hradba souseda naštve a je ještě agresivnější, protože přeci není estetická a ruší mu výhled. 

Dosaďte si místo dotyčného nešťastníka Ukrajinu, místo agresivního souseda Rusko, místo vzduchovky více než 130 000 po zuby ozbrojených vojáků a tisíce kusů vojenské techniky, které Rusko rozmístilo těsně u hranic s Ukrajinou na svém území i v Bělorusku, místo zabraného rohu zahrady si představte okupovaný Krym a za přátele a sousedy přirozeně považuji Polsko, Slovensko a další země NATO a EU, včetně naší země. 

Konstatuji naprosto jasně. Nikdo z nás nechce válku, já o to méně. Nechceme, aby došlo k ozbrojenému konfliktu, na něj vždy nejvíce doplatí ti nejslabší. Ale pokud Rusko Ukrajině nedává na výběr, pokud převrací příčinu a následek, a nestydatě lže v tom, že přeci více než 130 000 vojáků u ukrajinských hranic nikoho neohrožuje a že jsou tam jen na cvičení, tak musíme reagovat a namalovat Rusku červené čáry. Protože požadavky, které Rusko předložilo, de facto znamenají požadavek na ukončení funkčního členství Česka a dalších zemí střední a východní Evropy v NATO. To musíme jasně a důrazně odmítnout, Rusko na to nemá absolutně právo nám do toho mluvit a je to neskutečná drzost. 

Vzpomeňte si, jakým sousedem pro celou EU Rusko dlouhodobě je. Vysílá agenty vraždit nepohodlné osoby v různých evropských státech, vysílá agenty, aby odpálili muniční sklad v Česku i za cenu lidských životů, hraje hry a uměle navyšuje ceny plynu a dalších surovin, permanentně podporuje hackerské skupiny, aby útočily a ochromovaly kritickou infrastrukturu v různých evropských zemích včetně Česka atd. Nevzpomínám si na jedinou podstatnou aktivitu Ruska, kdy by tato země ve vztahu k EU sehrála v posledních letech pozitivní úlohu. Dlouhodobým cílem Vladimíra Putina je evidentně obnovit někdejší Sovětský svaz, v jeho bývalé rozloze i se silou ovládanými a ze strany SSSR vykořisťovanými satelitními státy. 

Já nemám nic proti ruskému národu a ruské zemi. Ale mám toho opravdu hodně vůči soudruhu Putinovi a celé současné ruské vládě a administrativě. Ať prosím nikdo nepochybuje, že my lidovci i tato vláda bude vždy a všude hájit zájmy České republiky, zájmy našich přátel a spojenců. Teď žijeme rok 2022. Ale vzpomínky na léta 1938 a 1968 jsou stále v nás a to je ten důvod, proč nesmíme dovolit opakování těchto tragédií.  U nás, nebo kdekoliv, kde si přejí svobodu a demokracii – či kde je ohrožuje agresor. A my lidovci uděláme vše pro to, aby se již tato historická selhání neopakovala. 

Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL,  předseda odborné komise Obrana a bezpečnost