KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Jako křesťané máme povinnost se angažovat, říká předseda lidovců Jurečka
Zpět

Jako křesťané máme povinnost se angažovat, říká předseda lidovců Jurečka

Přidáno 29. 9. 2021
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Otec pěti synů, zemědělec, poslanec a v neposlední řadě předseda KDU-ČSL MARIAN JUREČKA je aktuálně lídrem koalice SPOLU na Olomoucku. Jak zvládá skloubit vrcholnou politiku a rodinný život, proč je správné stavět politiku na křesťanských zásadách a co mají politické strany koalice SPOLU společného, vysvětluje v rozhovoru.

Jak jste se dostal k víře v Boha?
Měl jsem obrovskou startovací výhodu v tom, že jsem vyrůstal v tradiční katolické věřící rodině. Nezávisle na tom si však stejně člověk musí v období dospívání najít vztah k Bohu sám a následně si ho vnitřně vydiskutovat.

Nyní opravdu osobní otázka. Chodíte ke zpovědi?
Chodím. Myslím, že kdyby člověk ke zpovědi nechodil, tak se zblázní. Jednou jsem dostal otázku, proč jsem věřící. K čemu je to dobré. Řekl jsem: „Víte, když si koupíte auto, tak vám bude sloužit poměrně dlouho. Ale když si u auta přečtete návod a budete jezdit pravidelně do servisu, tak vám bude sloužit daleko déle a komfortněji. Když potom my jako křesťané využíváme eucharistického servisu a toho, co můžeme pro lepší správu svých duší udělat, tak je náš život kvalitnější.“ Přestože mám jako politik někdy těžkou hlavu, mohu díky víře a svátostem lépe fungovat a tyto věci unést.

Který svatý je vám nejbližší?
Svatý Izidor. Je to patron rolníků. Velmi sympatický je mi ale také svatý Václav.

Jak jste se jako zemědělec vůbec dostal do politiky?
Já jsem to nikdy neplánoval. Kdyby se mě na to někdo zeptal před deseti lety, tak mu řeknu, že je blázen. Nijak jsem o to neusiloval a nepodnikal jsem žádné konkrétní kroky, aby se ze mě stal politik. Beru to tak, že je to životní plán a ideál, který pro nás Pán Bůh na věčnosti má, a nějakým způsobem mě k tomu nasměroval. Když se mě lidé ptají, zda se stresuji, tak říkám, že zpravidla ne. Přistupuji k tomu tak, že mě do toho poslal Pán Bůh. Někdy mám dokonce tak odvážné střelné modlitby, že říkám: „Hele, Pane Bože, ty jsi mě sem do toho nastrčil a já se snažím, ale nevím, co mám říct za 10 minut při tom složitém jednání. Tak se taky trošku postarej o to, aby teďka Jurečka neřekl úplnou blbost, a dej mi nějaké vnuknutí Ducha svatého.“ Možná je to až moc odvážná mladická konverzace, ale v tomhle duchu se to snažím vést. Vždy s duchovní oporou.

Opravdu může být český politik křesťanem? Musí tam být přece obrovské pnutí. Je vhodné, aby se křesťanství přichylovalo k politice?
Podle mě to vůbec není protichůdné. Bereme-li naše křesťanství a naši víru vážně, tak je tam jasné sdělení: „Jděte do celého světa a hlásejte evangelium.“ Máme tu odpovědnost nejen za sebe, za svou duši a spásu, ale také za své rodiny, blízké, společnost, kraj a zemi. Myslím, že by se každý měl angažovat podle hřiven, které mu byly dány. Nemáme sedět doma, mít hřivnu zakopanou pod sebou a čekat, až ten život odžijeme. Politika je správou věcí veřejných a jako křesťané máme určitou povinnost se angažovat, ať už v různých spolcích, nebo přímo v politických stranách. Jinak za sebe říkám, že potkávám křesťany i v jiných politických uskupeních. Na druhou stranu si rozhodně nemyslím, že bych měl být tím, kdo posuzuje jejich chování. To bych nechal na Pravdě Boží.

Zanedlouho proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Co mají politické strany koalice SPOLU společného?
Naším cílem je, aby tu nebyla vláda, která funguje jako one-man show, ale abychom vytvořili dobrý tým lidí, kteří rozumí svým oborům, nesou za ně plnou odpovědnost a chtějí naši společnost nějakým způsobem posunout.

Shodnete se s lídry ODS a TOP 09 po lidské stránce?
Já jsem Petra Fialu a Markétu Pekarovou Adamovou předtím zase tolik neznal. Nyní se potkáváme pravidelně a opravdu mě příjemně překvapili. Jsou to čestní lidé a vzájemně si rozumíme.

Jakým způsobem se dá skloubit role předsedy politické strany, poslance a tatínka pěti dětí? Máte na ně čas?
Čas je. Je ho samozřejmě málo, ale když jsem například o víkendu doma, tak se ho opravdu snažím využít. Máme s dětmi spoustu společných zálib. Jsme hudební rodinou, takže spolu hráváme na různých akcích, dále nás zajímá třeba zemědělská technika. Se staršími kluky pak máme rádi motorky.

Jak vnímají Vaše děti Vaši práci poslance?
Zvykli si a dnes už to nijak zvlášť neprožívají. Když jsem ale vstoupil do politiky, neslo to různé poznámky ze strany spolužáků a občas i učitelů. Já jsem se však vždycky snažil klukům vysvětlit, že práce jejich tatínka je rozhodně neopravňuje k tomu, aby si například dovolovali něco k ostatním nebo něčeho zneužívali. Proto jsem i rád, že všichni pracujeme manuálně na statku. Ať už pak budou kluci jednou dělat cokoli, budou vědět, že lidská manuální práce je pro život důležitá.

Celostátní politika vyžaduje spoustu práce v Praze. Jak to máte časově vy jako Moravan? Jak se stíháte s rodinou dělit o domácí práce?
My jsme se jako rodina do Prahy nikdy neodstěhovali. Bydlíme na vsi u Olomouce. Když jsem byl ministrem, bylo to náročnější, protože jsem byl v Praze od pondělí do pátku. Dnes jsem alespoň pondělky ještě v Olomouci. Je samozřejmě hodně věcí, které leží na manželce, ale když jsem doma o víkendu, snažím se toho udělat hodně. Jinak nemáme paní na hlídání ani k nám nechodí nikdo uklízet. Máme doma rozpis s domácími pracemi a všichni se pravidelně střídáme.

Jste známý také pro svou hru na tubu. Jak dlouho se muzice věnujete? A proč zrovna tuba?
Na hudební nástroje hraji od první třídy. Začínal jsem na housle, ze kterých jsem přešel na kontrabas, a v deseti letech jsem začal hrát na tubu. Roku 2010 jsem to skoro pověsil na hřebík, ale v roce 2016 jsem hrál na jednom benefičním koncertu, z něhož se pak stala šňůra trvající dodnes. Na tubu pak hraji proto, že jim tehdy na ZUŠ chyběl do orchestru tubista a sháněli někoho, kdo umí hrát podle basového klíče. A vzhledem k tomu, že jsem v té době hrál na ten kontrabas, si řekli, že mě to rychle naučí. Takže vlastně z nouze ctnost.

Celou přílohu si můžete přečíst zde. 
Dočetete se o tom, co ve víře nachází předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo co rozhodne volby podle předsedy ODS Petra Fialy.