KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Hladík a Výborný (KDU-ČSL): Nový plán pomůže zemědělcům a zahrádkářům v období sucha
Zpět

Hladík a Výborný (KDU-ČSL): Nový plán pomůže zemědělcům a zahrádkářům v období sucha

Přidáno 6. 2. 2024
Ilustrační foto
Naše voda

Česko má od loňského léta „aktualizovanou“ preventivní Koncepci ochrany před následky sucha a nyní i svůj Plán pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody. Plán dle vodního zákona představuje legislativní nastavení operativního řízení v období sucha a stavu nedostatku vody. Vznikl na základě plánů pro sucho pro území jednotlivých krajů České republiky.

„Nyní se může každý, kdo je na odběrech vody závislý, například zemědělci nebo zahrádkáři, ve veřejné části plánu informovat o opatřeních, která budou zvažována při vyhlášeném celostátním suchu. Druhá, neveřejná část našeho plánu pro zvládání sucha, je takovými žlutými stránkami s manuálem pro všechny členy suchých komisí na národní i krajské úrovni. Najdou v něm podrobné informace o významných uživatelích vody včetně kontaktů, velikosti a míst odběrů a vypouštění,“ vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
Koncepci projednalo Ministerstvo životního prostředí i s dalšími resorty, včetně Ministerstva zemědělství. „Plán obsahuje řadu doporučení a nástrojů pro konkrétní území republiky, včetně široké škály opatření k úsporám vody, jako jsou například převody vody mezi vodárenskými soustavami, úpravy manipulačních řádů, omezení nakládání s vodami apod. Součástí plánu je i systém výstrahy, ve kterém hraje hlavní roli Český hydrometeorologický ústav. Pro vyhlášení výstrahy jsou rozhodující nově stanovené místní směrodatné limity sucha pro včasné varování ve vztahu k jednotlivým zdrojům vody,“ dodal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
 
Více zde.