KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé František Talíř (KDU-ČSL): Spolupráce Jihočeského kraje a EU je pro region klíčová
Zpět

František Talíř (KDU-ČSL): Spolupráce Jihočeského kraje a EU je pro region klíčová

Přidáno 16. 4. 2024
Ilustrační foto
ŽivotvČesku.cz

Lidovecký kandidát do Evropského parlamentu František Talíř (KDU-ČSL) označil spolupráci Jihočeského kraje a EU za naprosto klíčovou pro rozvoj celého regionu. Díky dotacím z unie se podařilo investovat do důležitých infrastrukturních staveb. Pět set milionů korun putovalo například do nemocnice v Českých Budějovicích.

Podle Františka Talíře je velmi výhodné, aby Jihočeský kraj spolupracoval s EU, a to nejen kvůli financím. „Nemyslím tím jenom konkrétní finance, které k nám plynou a jsou opravdu značné. Ale také ta možnost spolupracovat úžeji s Dolním Bavorskem, Dolním Rakouskem, Horním Rakouskem, tedy se všemi regiony, které s námi sousedí,“ vysvětlil Talíř. 

Za základní otázky pro jakékoli rozpravy o EU považuje náměstek tyto: Proč tady EU vlastně je? Proč ji zde máme? K čemu má sloužit? Zdůraznil, že unie stojí na vzájemné solidaritě a prosperitě, přičemž její dotace nejsou cílem, ale nástrojem k tomu, aby se život v členských státech postupně zlepšoval.  

„Do jižních Čech připlulo jen za poslední programovací období 55 miliard korun z evropských fondů. To znamená i na různé infrastrukturní stavby, které zaštiťuje kraj. Například 500 milionů do nemocnice v Českých Budějovicích, 300 milionů na jižní tangentu, což je dopravní stavba, nebo třeba 100 milionů tady do knihovny,“
 vypočetl František Talíř, náměstek hejtmana Jihočeského kraje. 

Více zde.