KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Dopis premiérovi Andreji Babišovi k masivnější podpoře lidí a firem
Zpět

Dopis premiérovi Andreji Babišovi k masivnější podpoře lidí a firem

Přidáno 20. 4. 2020
Ilustrační foto
Dopis

Vážený pane premiére,

obracím se na Vás s žádostí o rychlejší a plošnější řešení pomoci lidem a firmám, kterým kvůli pandemii COVID-19 výrazně poklesly nebo zcela ustaly příjmy. Stát musí v situaci, která je nejhorší od 2. světové války, vytvořit přímo záchrannou plachtu a nenechat tak české občany bez pomoci. Naši lidé a podnikatelé samozřejmě sledují, jaké podpory se dostává občanům a firmám v Rakousku, Německu nebo třeba Anglii, přitom sami čekají na podporu, která stále k většině z nich nedorazila.

KDU-ČSL proto opakovaně přichází s balíčkem legislativních opatření, který mimo jiné podporuje lidi pracující na DPP a DPČ, OSVČ na vedlejší činnost nebo pendlery, kteří nyní nemohou jet do zahraničí a vydělat si na své hypotéky, nájmy, energie nebo na jídlo.

Je zapotřebí urgentně se zabývat otázkou rychlejšího vyřizování finanční pomoci zasaženým lidem a firmám. Účinný model pomoci má například zmiňovaná Velká Británie, která poskytuje peníze na základě žádostí z minulých daňových přiznání. Zde do tří dnů poskytnou úvěr do výše jednoho kvartálního obratu a až následně řeší další administrativní kroky, jestli to bude pomoc dotační, trvalá nebo forma bezúročného úvěru. Obdobně jsou na tom podnikatelé z Německa, kteří obratem dostávají vyplacenou nemalou částku pomoci na svůj účet.

U nás pak naopak víme o celé řadě podnikatelů, kteří zažádali o pomoc stát v rámci vyhlášených programů, ale do této chvíle se nedočkali odpovědi nebo jim už pomoc byla odmítnuta. Musíme si uvědomit, že tito lidé musí platit své závazky a samozřejmě nejde jen o ně, ale živí také své děti, které na současnou situaci nesmí doplácet. Nemůžeme dopustit, aby především ony současnou situací jakkoliv trpěly, proto apeluji na vládu, aby přístup k pomoci zjednodušila a výrazně zrychlila.

Připravili jsme proto balíček legislativních opatření, který myslí na nejvíce ohrožené skupiny lidí. Řadu z těchto opatření jsme navrhovali už na minulých jednáních Poslanecké sněmovny. Vedle návrhu na navýšení ošetřovného na 80 procent vyměřovacího základu, který nyní Ministerstvo práce a sociálních věcí akceptovalo, chceme pomoci lidem na DPP a DPČ, OSVČ na vedlejší činnost a je zapotřebí myslet i na malé firmy především s.r.o., která Často nemají zaměstnance, ale pro majitele a jednatele v jedné osobě se jejich podnikání stalo jediným zdrojem obživy a na ty stát vůbec nepamatuje. Také mnoho pendlerů, kteří jsou nyní ze dne na den také bez jakýchkoliv příjmů, navrhujeme stejnou podporu jako pro OSVČ.

Navrhujeme i kompenzaci nákladů na nájemné ve výši 70 procent subjektům, které musely zavřít z důvodu koronavirových opatřeníJedná se především o firmy z oblasti obchodu, služeb, gastrosektoru, které už nyní vědí, že vytrvají v podnikatelské činnosti podle toho, jestli jim stát pomůže s kompenzací nákladů na nájemném. Platba nájmu je v momentální situaci už nad jejich možnosti.

A co víc, aktuálně stanovenou délku kurzarbeitu je zapotřebí prodloužit na šest měsíců. Firmy obvykle nedokážou obnovit výrobu během dvou měsíců, mnoho z nich ztratilo nebo brzy ztratí zakázky. Proto je zapotřebí, aby stát vytvořil záchrannou plachtu. Tito lidé nesmí přijít o svoji práci! Navíc by měl stát garantovat dostatečné finanční kompenzace i živnostníkům, kteří musí mít zavřené své podniky i po 30. dubnu 2020. 

Navíc je zapotřebí, aby vláda co nejdříve představila konkrétní plán masivních konkrétních investic do nových oborů, které mohou naši ekonomiku rychle a zásadně nastartovat. Jedním z perspektivních oborů jsou například nanotechnologie, ve kterých je náš stát na špici, zároveň bychom se tím zbavili závislosti na dodávkách ze zahraničí a naopak bychom to byli my, kdo by v současné době exportoval.
 
Děkuji Vám za podporu a pochopení mého apelu.
S pozdravem

Ing. Marian Jurečka 
poslanec, předseda KDU-ČSL