KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Díky návrhu lidoveckých poslanců prezident vyznamenal hudebníka Miloše Štědroně
Zpět

Díky návrhu lidoveckých poslanců prezident vyznamenal hudebníka Miloše Štědroně

Přidáno 28. 10. 2022
Ilustrační foto

Profesora Miloše Štědroně, hudebníka a pedagoga, kterého veřejnost zná například jako autora hudby k představení Balada pro banditu, prezident Miloš Zeman v Den vzniku samostatného československého státu vyznamenal na návrh lidoveckých poslanců Marie Jílkové a Miroslava Zborovského.

Hudební skladatel, pedagog a brněnská legenda Miloš Štědroň letos oslavil 80. narozeniny. Do povědomí veřejnosti se dostal například autorstvím hudby k písním z muzikálu Balada pro banditu divadla Husa na provázku, z nichž mnoho zlidovělo. Refrén „Zabili, zabili, chlapa z Koločavy…“ se od vydání na konci 70. let zapsal do paměti mnoha žáků lidových škol umění.
 
Jeho práci se rozhodli ocenit lidovečtí poslanci z Brna Marie Jílková a Miroslav Zborovský. Konkrétně Jílková na podvýboru pro státní vyznamenání navrhla, aby 28. října obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. „Jako poslanci máme možnost navrhovat významné osobnosti na státní vyznamenání a Miloš Štědroň mě bez váhání napadl jako první. Moje radost je o to větší, že s potěšením s nominací souhlasil a pan prezident mu vyznamenání udělil,“ říká poslankyně.