KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé David Šimek (za KDU-ČSL): Svitavy rozdávají zdarma kompostéry
Zpět

David Šimek (za KDU-ČSL): Svitavy rozdávají zdarma kompostéry

Přidáno 26. 3. 2024
Ilustrační foto
Právo

Odpad má mizet tam, kde vzniká. Tuto tezi razí také starosta Svitav David Šimek (za KDU-ČSL). I proto při hledání cest, jak snížit množství komunálního odpadu, odstartovali projekt Kompostér. Obyvatelé s trvalým pobytem ve Svitavách a se zahradou mohou získat do bezplatné výpůjčky kompostéry. Po pěti letech přejdou do jejich vlastnictví.

„Kompostéry jsou z tvrzeného recyklovaného plastu. Jsou ve dvou velikostech devět set padesát a tisíc čtyři sta litrů. Přitom pořizovací náklady na větší je sedm a půl tisíce korun. Celý projekt přišel na víc než sedm milionů korun, ale získali jsme osmdesátiprocentní dotaci,“ uvedl starosta David Šimek. K rozdávaným kompostérům zájemci dostanou i překopávač a brožurku, jak správně kompostovat. Větší kompostéry budou i u škol. 

Kompostéry se po předchozí registraci na internetu vydávají ve sběrném dvoře. „Z tisícovky pořízených kusů jich zbývá posledních sto padesát,“ pochlubil se Šimek a slíbil, že v případě dalšího zájmu připraví radnice druhou etapu a pořídí další kompostéry. Pro třídění biologického odpadu obyvateli bytových domů bez zahrad ale podle radnice nebyla nalezena vhodná koncovka, kam by se tento odpad mohl vyvážet.

Více zde