KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Co nás čeká tento týden v Evropském parlamentu?
Zpět

Co nás čeká tento týden v Evropském parlamentu?

Přidáno 12. 9. 2023
Ilustrační foto

Tento týden pokračuje plenární zasedání Evropského parlamentu v Štrasburku. A europoslanci za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová budou každé zasedání vybírat své tři nejdůležitější body, které budou poslanci v Europarlamentu projednávat. První výběr je od Tomáše Zdechovského

1) Zajistíme přístup ke kritickým surovinám pro Evropu (měď, kobalt, platina, …)

2) Posílíme obranu EU - EDIRPA

3) Spolupracujme s Tuniskem na zastavení nelegální migrace


Europoslanci budou hlasovat o směrnici, která počítá s tím, že do roku 2030 bude podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v EU činit 42,5 procenta. Vyzývá navíc státy EU, aby usilovaly o dosažení 45procentního podílu. Současný cíl činí 32 procent.

Evropský parlament bude rozhodovat také o nových pravidlech, která mají podpořit společné nákupy zbraní členskými zeměmi. Toto opatření je jednou z reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu a jeho cílem je zefektivnit zbrojní nákupy a posílit obranný průmysl v EU. Jednat budou europoslanci rovněž o vývozu ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře poté, co Rusko odmítlo v červenci prodloužit dohody, které to navzdory válce umožňovaly.

Jedním z dalších bodů na programu plenární schůze bude debata o dohodě s Tuniskem. Jejím cílem je omezit migraci výměnou za finanční pomoc této severoafrické zemi. Centrální Středomoří zažívá letos silný nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají z Tuniska hlavně do Itálie a na Maltu.