Co aktuálně řešíte? Kromě toho, že jsou volby a kampaň.
Dokončujeme kultivaci a rekonstrukci dvorních traktů jedné z našich ulic. Dále budujeme mlhoviště. Byl to původně nevzhledný plácek v blízkosti stávajících dětských hřišť. My jsme zde doplnili další herní prvky a zastínění pískoviště.
Nedávno jste u vás otevřeli nový polyfunkční dům, ten je svým způsobem unikátní místo setkávání více generací. Jak funguje?
Šlo o rekonstrukci staré budovy, ve které jsme zřídili novou školku. Nad ní ve stejné budově 16 bytů pro seniory a hendikepované. Součástí polyfunkční budovy je také komunitní centrum, které slouží všem generacím nejen pro vzdělávání, ale také pro zpestření dlouhých chvil. Toto komunitní centrum je srdcem budovy a je určené pro všechny, kdo se chtějí setkávat, vzdělávat se nebo se bavit. Dveře jsou otevřeny rodinám, mládeži i seniorům. Vznikl tu sál, kde se dají pořádat koncerty, besedy nebo divadelní představení.
Kdybyste se měl ohlédnout za uplynulé volební období, jaké další projekty byste vyzdvihnul?
Hodně jsme se zaměřovali na školství. Rekonstruovali jsme kompletně školní bazén, kde jsme nahradili starý keramický obklad nerezovou vanou. Je to luxusní – jednak vzhledem, ale důležitější je to mnohem delší životnost a také nedochází k úniku vody. Ten bazén slouží nejen školákům, ale i veřejnosti.
Rekonstruovali jsme také školní kuchyň, kompletně včetně gastro vybavení, zázemí a vzduchotechniky. V současnosti nabízí obědy pro veřejnost, například pro senior
y, kteří si sami nedokážou uvařit nebo to využívají jako vhodný prostor pro sociální kontakty.
Na naší druhé základní škole jsme zase rekonstruovali několik odborných učeben. Úroveň předmětů díky tomu výrazně stoupla, např. chemická laboratoř, fyzikální, přírodovědná.
Rekonstruovali jsme u nás dvě velká dětská hřiště. Staré dosluhující dřevěné herní prvky jsme nahradili úplně novými inovativními hřišti. Projektanti měli za úkol vymyslet něco co v okolí není. Vzniklo tak hřiště typ letadlo – soubor prolézaček. Letos jsme otevřeli unikátní 3D hřiště. Je tam soubor speciálních děr do země a kopců s gumovým povrchem, trampolínami, ve velké barevné pestrosti. Skoro si troufnu říci, že je to nejhezčí hřiště v Brně. Otevření byl přítomen náměstek Brna Petr Hladík, který nás výrazně podpořil, a také asi se stovka našich dětí.
To jsou všechno projekty pro děti. A další oblasti?
Obnovili jsme také postupně většinu kontejnerových stání, tj. buď rozšířili, nebo rekonstruovali. Vybudovali jsme „hnízda“ pro tříděný odpad, kde jsou soustředěné všechny typy barevných kontejnerů, včetně BIO, elektroodpadu a textilu. Zřídili jsme 25m
2 rezervoár na vodu s více jak 100m podzemním vrtem. Vodu využíváme na zalévání stromů a při čištění komunikací. A v případě havarijního nedostatku vody by byla nouzově využitelná i pití.
Jak byste představil vaší obec? Co je pro ní charakteristické?
Zajímavé je, že mnohé naše ulice nesou názvy zemí bývalého sovětského bloku. Naše sídliště se totiž budovalo jako Sídliště ČS-sovětského přátelství.
Oficiální statistiky hovoří o cca 14 000 obyvatel, ale fakticky zde žije mezi 18 a 20 000 obyvateli. Rozdíl činí podnájemníci, protože mnoho bytů je pořizováno jako investice.
Dominantou Bohunic je fakultní nemocnice a velký univerzitní kampus. Kromě medicíny jsou tu sportovní fakulty, bio obory laboratoře. Pro naši městskou část je to zajímavá nabídka pracovních příležitostí, na druhou stranou to nese i mnohá negativa, jako třeba velký provoz. Tomu by měla odlehčit nová tramvajová trasa, která se dokončuje a vede z hlavního nádraží ke kampusu. Převážná část je zahloubena v zemi v tunelu. Máme tu velkou vazební věznici. Ale tam by asi nikdo dobrovolně nechtěl :-)
Náš obecní minigolf a má ho v podnájmu Marián Straško, který v tomto sportu opakovaně vyhrává titul mistra ČR a získal i bronz na Mistrovství Evropy.
Suma sumárum jsme tedy komplexní městská část. Máme porodnici, máme mateřské školy, střední. vysoké školy, je možné tady pracovat, je možné být uvězněn :-) , být hospitalizován
v nemocnici a máme tu i hřbitov a krematorium.
S jakými problémy největšími se potýká vaše obec?
Jsme transitní městská část a křižovatka tří směrů - od Vídně, od Prahy a od Olomouce. Lidé z okolních obcí přes nás jezdí do centra za prací. V ranních a odpoledních špičkách máme totálně ucpané silnice. A když je zablokována dálnice, která vede kolem nás, tak je veškerá doprava přes nás přesměrována. Máme tu dvě rozvojová území, kde se připravují velké stavby pro bydlení, které by mohou zvětšit Bohunice až o 10 000 lidí. Ale na to už silnice stačit nebudou. A nové průtahy obcí tu není kde vybudovat. Jinak i nás trápí nedostatek parkovacích míst.
Co ještě v obci plánujete, když uspějete znovu ve volbách?
Plánujeme další rekonstrukce školních učeben a venkovních prostor.
Rádi bychom vybudovali nová dětská hřiště, nebo přeměnili dosud nevyužité asfaltové plácky na místo sportovního vyžití pro děti, nebo na cvičiště pro seniory. Chtěli bychom se také
věnovat kultivaci zeleně, obnovit staré dožívající stromy. Stromů tu mámo hodně a je to naše priorita. Rád bych zřídil i komunitní ovocnou zahradu.
Mezi naše priority určitě patří podpora spolků a kultury. Před 6 lety jsme založili tradici Bohunického hudební podzimu. Vždy v září po dva čtvrtky probíhají na náměstí koncerty tří kapel. Máme tu i malou Orlovnu, dobrovolné hasiče, velkou tělovýchovnou jednotu provozující fotbal a házenou na vysoké úrovni, a pak asi 12 menších spolků.
V Bohunicích fungují tři centra volného času, které nabízejí komplexní službu pro veřejnost – od hlídání dětí až po kontakty se seniory a knihovnu.
Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
KDU-ČSL by měla být stranou, která umí s lidmi komunikovat. Přijít za nimi odpovídat na otázky, být jim nablízku. Když někdo pošle dotaz, tak odpovím do 24 hodin. Měli bychom komunikovat pozitivně, musíme signalizovat, že jsme pozitivní strana.
Jak jste se dostal vy k lidovcům a co pro vás lidovci představují?
Moji rodiče nebyli lidovci, ale byli věřící. Pracoval jsem jako stolař - mistr odborného výcviku na odborném učilišti. Do lidové strany jsem vstoupil již v roce 1984. Jedním z motivů bylo i to, že mě nutili stát se členem KSČ.
Na čem jste postavili komunikaci s voliči v rámci kampaně?
Hodně pracuji s Facebookem, je to pro mě prioritní informační kanál. Jen přes tuto sociální síť jsem získal stovky voličských hlasů. Na Facebooku, ve své skupině Naše Bohunice, která čítá přes 5 000 lidí, trpělivě odpovídám na dotazy, postřehy a připomínky. Lidé o mě vědí, a tak vlastně vedu něco jako permanentní volební kampaň.
Při minulých volbách se mi i díky tomu povedlo získat 38 % hlasů, což je v panelákovém městě, kde se lidé neznají, myslím celkem unikát.
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Já jsem pochopil jednu věc – úkol starosty je dávat lidem naději, být pozitivní. Ukázat jim, že je člověk má rád, že se stará a že je připraven udělat to, co potřebují. Lidé nechtějí slyšet, že na radnici je vše špatně, potřebují naději, že život se dá zvládnout.
Co vám osobně dodává motivaci?
Vždy jsem se snažil najít a pochopit, jaké je mé poslání a úkol zde na zemi mám. Sílu mi dodá to, že dělám to, co dělat skutečně mám. Jsem tam, kde mám být. Svou práci dělám rád a vykonávám ji jako službu.
Profil Antonína Crhy:
Starostou Brna-Bohunice je od roku 2014, předtím byl 3 volební období místostarosta. Mezi jeho koníčky patří nohejbal, šipky, minigolf. Za jeden ze svých největších úspěchů považuje to, že s manželkou 3x po sobě vyhráli tzv. Laďův sportovní pětiboj smíšených párů (fotbálek, šipky, střelba na koš, ping pong a šprtec), pořádaný v místní Orlovně, přičemž porazili daleko mladší páry. Intenzivně se také zajímá o historii Bohunic, napsal o ní 2 knížky. Vlastní největší sbírku bohunických pohlednic na světě.
Za rozhovor děkuje Petr Kopáček