KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé 3 otázky pro 3 TOP kandidáty KDU-ČSL do voleb do Evropského parlament
Zpět

3 otázky pro 3 TOP kandidáty KDU-ČSL do voleb do Evropského parlament

Přidáno 20. 5. 2023
Ilustrační foto

Třem kandidátům, kteří v primárních volbách KDU-ČSL získali nejvíce hlasů a budou tak tvořit čelo lidovecké kandidátky, jsme položili 3 stručné otázky. 

 

Jste pro samostatnou kandidaturu KDU-ČSL do EP nebo kandidaturu v koalici?

Tomáš Zdechovský: Osobně jsem proto, aby předsednictvo zkusilo do konce září jednat s konečnými partnery a pak předložil výsledek jednání a my se rozhodli. Do té doby budeme připravovat samostatnou kampaň za KDU-ČSL.

František Talíř: Preferuji samostatnou kandidaturu, především kvůli hodnotám a naší značce KDU-ČSL. Ovšem jsem připraven hájit jakýkoliv formát, který z jednání vznikne, i ten případný koaliční.

Michaela Šojdrová: Eurovoleb se KDU-ČSL tradičně účastní samostatně. Důležité je, abychom se rozhodli včas, jestli do nich půjdeme opět sami anebo v koalici. V tuto chvíli je proto zásadní, že máme jasné čelo kandidátky. Je to tým odborníků, lidí připravených na evropskou politiku. Na volební kampaň jsme tedy už připraveni, ať bude konečné rozhodnutí jakékoliv.

 

Co se EU dařilo a co by se mělo zlepšit?

Tomáš Zdechovský: Fakt musíme makat na otázce bezpečnosti, zlepšení životního prostředí nebo ochrany spotřebitele. EU musím hrát daleko důležitější roli světového lídra.

František Talíř: EU určitě zvládla reakci na válku na Ukrajině, konali jsme jednotně a poměrně důsledně.  Naopak jako mínus vidím ideologizaci zejména bioetických témat, které by měla zůstat v kompetenci členských států.

Michaela Šojdrová: V krizové situaci se dokážeme vždycky sjednotit a jednat koordinovaně. Viděli jsme to během koronavirové pandemie, vidíme to i dnes v rámci pomoci Ukrajině v boji proti ruské přesile. Musíme ale posílit nezávislost EU ve strategických komoditách (včetně léků) a nezávislost na zemích s diktátorskými režimy, ať už je to Čína nebo Rusko. EU musí posílit i svou efektivitu v rozhodování – například zavést většinové rozhodování Rady v zásadních bezpečnostních otázkách. Návrhy, které přichází (například ukončení prodeje aut se spalovacími motory), musí brát v potaz naši evropskou prioritu. Ne každý člověk bude mít na drahé elektrické auto. Samozřejmě chceme snižovat emise, ale ne tak, abychom si zničili automobilový průmysl. Musíme také posilovat konkurenceschopnost evropského zemědělství.

 

Jaké budou vaše priority v dalším volebním období v EP?

Tomáš Zdechovský: Osobně se chci věnovat tématu bezpečnosti a migraci. Dále se věnovat kontrole evropského rozpočtu. A v neposlední řadě Tématu ochrany spotřebitele.

František Talíř: Moje hlavní témata jsou dvě. Životní prostředí, které mám na starost i nyní jako náměstek jihočeského hejtmana, a integrace Ukrajiny a dalších států do Evropské unie.

Michaela Šojdrová: Mou hlavní prioritou je dokončit práci, kterou mám v Evropském parlamentu rozdělanou – ať už v zemědělském výboru, ve výboru pro kulturu a vzdělávání nebo v oblasti lidských práv a práv dětí. Není toho málo: od změny legislativy v oblasti nových genomických technik ve šlechtění rostlin, přes implementaci vzájemného uznávání kvalifikací a diplomů až po pomoc dětem – těm, které v Evropě denně čelí kyberšikaně na internetu, i dětem z Ukrajiny, které byly násilně deportovány do Ruska


ac668081-e380-4c28-a41a-c840cb611e43.jpg