Oprav dům po babičce

Máte starý dům, který je energeticky neúsporný a potřebuje renovaci? Oprav dům po babičce je přesně pro vás. Jak celý program funguje?

Program Oprav dům po babičce je součástí úspěšné Nové zelené úsporám. Jeho cílem je podpora komplexních renovací rodinných domů. Hlavní výhodou tohoto programu je, že se podpora vyplácí zálohově předem, a na zbylou část výdajů je nově možné si vzít zvýhodněný úvěr s polovičním ručením. Nová zelená úsporám nabízí portfolio pomoci pro všechny – je určená jak na dílčí, tak na komplexní renovace, pro rodinné i bytové domy. 

Lidovci rozšiřují podporu energetických úspor

Skoro 400 tisíc domů v Česku je neobydlených. Takže každý šestý dům je prázdný. Nejspíš vás hned nějaký takový napadne, protože je potkáváte po cestě z práce, ze školy. Naproti tomu se ale vesnice a města stále rozrůstají. Vznikají nové ulice, k nim nové silnice, světla, kanály. Obce platí čím dál více, ale občané mají pořád stejně. Takže i stejný rozpočet.

Proto jsme program Nová zelená úsporám rozšířili i o komplexní opravu starých domů. Díky KDU-ČSL tak vznikl nový podprogram Oprav dům po babičce, který lidem usnadňuje opravu staršího rodinného domu a umožňuje jim vytvořit si energeticky úsporné bydlení. Neúsporné domy jsou zátěž pro peněženky a hlavně také pro přírodu. Klima kolem nás se zásadně mění a příroda nepočká. Jako lidovci myslíme na to, abychom naši Zemi zanechali v pořádku pro další generace. Investice do energetických úspor je jedna ze zásadních cest, která nám pomáhá klimatické změny zpomalovat. Pokud chceme být zodpovědní, tak to nejlepší, co pro svoje finance a svou budoucnost můžeme udělat, je investovat do energetické modernizace svého obydlí.

Na renovace budov máme finanční prostředky poskytované z fondů Evropské unie, které jsou financované z výnosů emisních povolenek a je možné je použít pouze na dekarbonizaci a na energetickou úsporu budov. Není pravda, jak je často jinými politiky zmiňováno, že tyto finance můžeme použít na zalepení státního dluhu a na financování jiných aktivit. Zároveň by bylo nerozumné peníze nevyužít, když nám je Evropská unie nabízí a když pomohou jak státu, tak především našim obyvatelům. 

Ať už je to dům, který lidé získají postoupením v rodině, nebo který si koupí, tohle je zásadní finanční pomoc do začátku. Základ podpory je úspora na energiích, a ta může být každy rok v řádu desetitisíců. A funguje to i naopak. Nešetří na tom jenom rodiny, ale i stát. Každý rok se v Česku vyplácí 18 miliard na příspěvky na bydlení – tyto peníze jdou právě do těch domácností, které nemohou utáhnout ceny za energie. Pokud rodiny zateplí dům, vymění kotel nebo okna, náklady na energie se jim sníží. A tím se uleví i státnímu rozpočtu. Děláme zodpovědnou politiku tak, abychom hospodařili efektivně s veřejnými penězi a zároveň pomáhali lidem i přírodě.

IMG02246-(1).jpg