Oprav dům po babičce

Máte starý dům, který je energeticky neúsporný a potřebuje renovaci? Oprav dům po babičce je přesně pro vás. Jak celý program funguje?

Program Oprav dům po babičce je součástí úspěšné Nové zelené úsporám. Jeho cílem je podpora komplexních renovací rodinných domů. Hlavní výhodou tohoto programu je, že se podpora vyplácí zálohově předem, a na zbylou část výdajů je nově možné si vzít zvýhodněný úvěr s polovičním ručením. Nová zelená úsporám nabízí portfolio pomoci pro všechny – je určená jak na dílčí, tak na komplexní renovace, pro rodinné i bytové domy. 

Jak na "Oprav dům po babičce"

 

-> Přečtěte si podmínky programu
-> Připravte si projekt/posudek a vyčíslení nákladů
-> Zažádejte o dotaci (+ možnost požádat o zvýhodný úvěr)
-> Vyplacení dotace
-> Realizace renovace
-> Doložte dokumenty o provedených opatřeních

Vzorový příklad:
Rodina s dvěma dětmi zdědí nebo koupí starý dům, platí vysoké částky za energie a potřebuje tak dům komplexně zrenovovat 
Rodina nemá našetřeno, aby mohla financovat opravy sama nebo aby si mohla požádat o klasickou NZÚ a dotaci si nechat vyplatit až zpětně. Na hypotéku nedosáhne. Díky Oprav dům po babičce mohou dům komplexně zateplit, vytvořit si úsporné bydlení a nemusí k tomu mít našetřeny statisíce dopředu. 
 
Náklady na rekonstrukce budou v celkové výši 1 702 000 Kč a zahrnují komplexní zateplení, fotovoltaiku a stínicí techniku. Zálohově bude rodině vyplaceno 50 % z této částky, a navíc dostanou ještě bonus 2 x 50 000 Kč za dvě děti do 18 let a bonus za kombinaci opatření a za znevýhodněný region ve výši 123 308 korun. Celkem jim tak bude vyplaceno 1 075 726 korun, tedy 63 % z celkové částky. Navíc na doplacení zbylé částky, či případnou rekonstrukci kuchyně nebo koupelny, si mohou vzít zvýhodněný úvěr s polovičním úrokem a dlouhodobou splatností. Po renovaci rodina ročně ušetří 39 000 Kč na vytápění a 21 000 Kč za energie.
 
Náklady na rekonstrukci: 1 702 000 Kč
Dotace NZÚ Oprav dům po babičce: 1 074 726 Kč
Podpora celkem: 63,1 %