KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Téma čísla NH: Téma čísla: Vít Kaňkovský: Poučme se propříště!
Zpět

NH: Téma čísla: Vít Kaňkovský: Poučme se propříště!

Přidáno 24. 7. 2020
Jakých zkušeností jsme nabyli během nouzového stavu

Po třech měsících krizové situace, jakou jsme předtím znali jen ze sci-fi filmů, můžeme přistoupit k analýze, jak se Česku podařilo zvládnout 1. vlnu boje s nákazou novým koronavirem SARS-CoV-2. Díky práci v Ústředním krizovém štábu jsem mohl hlouběji poznat management boje s touto nákazou.

Aktivní přístup
Od první chvíle jsem se do práce štábu zapojil aktivně. Dal jsem impuls k většímu zapojení českých firem do dodávek ochranných pomůcek i dalšího materiálu. Činil jsem konkrétní kroky k tomu, abychom při testování potenciálně nakažených (metodou PCR) využili akademické laboratoře. Opakovaně jsem žádal o stanovení mechanismu odměn medikům a dalším studentům, kteří se zapojili do boje proti nákaze v nemocnicích, domovech pro seniory, odběrových centrech i jinde. Společně s docentem Matějkou jsme otevřeli diskusi o systému testování potenciálně nakažených i metodiku testování zdravotníků, pracovníků a klientů sociálních služeb.
 
Jak předejít zmatkům
Nejspornější věcí, hlavně v prvních týdnech epidemie, byl nedostatek ochranných pomůcek, chaos kolem jejich nákupu i distribuce. Ano, s nedostatkem ochranných pomůcek bojovala celá Evropa, přesto vidím jako zásadní, abychom se z chyb, které se v této oblasti staly, poučili a pro případnou další vlnu jakékoli nákazy se jich vyvarovali. Je podle mne nutné změnit systém nákupů a distribuce ochranných pomůcek, stejně jako dalšího strategického zdravotnického materiálu v době pandemie. Jako vyloženě špatný se ukázal systém nákupů a distribuce skrze dva resorty – Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo vnitra. Navrhl jsem proto do budoucna, aby v podobných krizích zajišťovalo krizové nákupy a distribuci jen Ministerstvo vnitra (s podporou Správy státních hmotných rezerv). Jen jedna hlava, jen jeden systém nákupů a distribuce může zabránit chaosu a dohadům kolem ceny pomůcek. A hlavně – jen tak můžeme dosáhnout toho, aby zdravotníci ve všech typech zdravotní péče, hasiči, policisté i všechny další profese kritické infrastruktury dostaly ochranné prostředky zavčas, v potřebném množství i kvalitě. Když jsem to na mimořádné schůzi Sněmovny navrhl závaznou formou (usnesením), zabránili tomu o jeden hlas poslanci ANO, ČSSD a SPD. Snad se nad tím vláda při analýze boje s novým koronavirem zamyslí sama…
 
Odměny jsou zasloužené
Stejně tak apeluji na vládu, aby co nejdříve vyplatila zdravotníkům i medikům slíbené odměny. Zaslouží si je! Nesouhlasím s principem, který prosazuje vláda, aby odměny dostali jen ti, kdo pracovali přímo s nakaženými pacienty. Ti si zaslouží nejvyšší odměny. Naše ocenění si ovšem zaslouží i další zdravotníci a pracovníci kritické infrastruktury. Všichni pracovali s velkým nasazením a pod silným tlakem. Každý přitom pochopí, že výše odměn bude různá.


Vít Kaňkovský
poslanec, lídr KDU-ČSL do krajských voleb na Vysočině

kategorie Nový hlas