KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Slovo předsedy NH: Slovo předsedy: JSME SILNÍ. A SPOLEČNĚ BUDEME JEŠTĚ SILNĚJŠÍ
Zpět

NH: Slovo předsedy: JSME SILNÍ. A SPOLEČNĚ BUDEME JEŠTĚ SILNĚJŠÍ

Přidáno 1. 6. 2017 (Administrátor)
Slovo předsedy ke sjezdu a ke koalici KDU-ČSL a STAN. Opět přichází náš sjezd. Přichází v době, kdy jsme v dobré kondici. V dobré kondici je i česká ekonomika a společnost. To, o co nám musí jít, je, aby to tak zůstalo. Musí nám záležet na tom, aby naše republika nepromarnila šanci nejen vykročit v příštím volebním období k prosperitě, ale také si udržet svobodu, pluralitní demokracii a příslušnost k Západu. Ukažme, že jsme zodpovědnou silou, která se o to zaslouží.

Naše účast ve vládě měla smysl

Naší straně i České republice se uplynulé dva roky dařilo. Zároveň cítíme, že tento nadějný vývoj může být ohrožen. Máme možnost – a tím i povinnost – tomuto zabránit. V tomto smyslu je letošní sjezd důležitým mezníkem. V roce 2010 nás čekaly roky obnovy. V roce 2013 boj o návrat do Sněmovny. V roce 2015 jsme bilancovali náš úspěšný vstup do vlády. Letos nás čeká připravit se na bitvu o to, aby naše, ale hlavně celonárodní snahy a naděje nepřišly vniveč. Tématem voleb roku 2013 byla změna. I my jsme byli jejím nositelem. Jenže nestačí odstranit to staré špatné a nahradit ho novým. Nové musí být také skutečně dobré.

Je pravdou, že ve vládě s ČSSD a ANO jsme dokázali mnoho dobrých věcí, posílili jsme důvěru v politiku a ekonomiku, prosadili jsme náš program a úspěšně zabojovali se strachem lidí z budoucnosti i s korupcí. K tomu se hrdě hlásíme. Kritika ODS a TOP 09, že vládneme s ANO, je pokrytecká. To oni vládly s VV, a tak legitimizovali ANO. To my jsme po jejich vládnutí museli dávat zemi do pořádku a podařilo se nám to. Naše účast v kabinetu měla pro občany smysl.

Konkurujme ANO a ČSSD i svojí silou

Ale stejně jako musíme odrazit kritiku těch, kdo zavinili pád České republiky na politické dno, musíme odmítnout i možnost, že by volby dominantně vyhrálo hnutí ANO. Pochybnosti kolem finančních operací jeho předsedy, který navíc sní o tom, že by vládl zcela sám a nejlépe se ani nemusel podřídit kontrole parlamentu, to nás nemůže nechat klidnými. Nemohou nás nechat klidnými ani náznaky, že by se do vlády mohli dostat extrémisté, nebo zpochybňování naší evropské, prozápadní orientace a podléhání ruské propagandě.

Rolí KDU-ČSL je už sto let vyvažovat a stabilizovat politické spektrum a bránit všem extrémům. V dnešní době to znamená být dost silní a vytvořit formaci, která dokáže konkurovat jak socialistům, tak hnutí ANO. Která nedopustí monopolizaci moci, například vznik menšinové jednobarevné vlády s podporou extrémistů. Uskupení, které dokáže zabránit nástupu populismu, nacionalismu a udržet hodnoty západní, křesťansko-židovské civilizace.

Držíme se tradice a směřujeme do budoucnosti

My jsme v uplynulých letech dokázali, že jsme stranou, která se ani v těžké situaci nevzdává svých hodnot křesťanskodemokratické politiky, drží se své tradice a zároveň je schopna své neměnné hodnoty ve změněné situaci vždy nově interpretovat, vnitřně se obrodit a nabídnout nové tváře nezatížené minulostí. To, co u nás proběhlo po roce 2010, nebyla revoluce, ale evoluce. Nastoupila nová politická generace, ale ta se učila od té předchozí – a to v dobrém i zlém. V tom je naše síla. Jsme stranou, která se drží tradice a směřuje k budoucnosti.
Od roku 2010 se nám mnohé povedlo. Zachránili jsme sami sebe a stali jsme se silnějšími. Nyní podle mého nejlepšího přesvědčení musíme učinit další krok. Je třeba zachránit Českou republiku – před autoritářstvím, extrémismem, ztrátou hodnot. Před návratem starých šíbrů či jejich nahrazení novými. Musíme být ještě silnější. Proto jdeme do voleb v koalici s hnutím STAN, které s námi sdílí naše hodnoty. Společně budeme ještě silnější. Ne kvůli nám. Kvůli naší zemi, jejím pilným občanům a hodnotám, v něž věříme.


Pavel Bělobrádek
kategorie Nový hlas