KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Rozhovory NH: Vzkaz Petra Pitharta na Sjezdu KDU-ČSL v Ostravě
Zpět

NH: Vzkaz Petra Pitharta na Sjezdu KDU-ČSL v Ostravě

Přidáno 10. 6. 2022

Sjezd v Ostravě pozdravil hned dvakrát Petr Pithart. Kvůli velké vzdálenosti i zdravotním důvodům se nemohl zúčastnit osobně, ale poslal jednak videoposelství delegátům a mladé lidovkyni Anežce Fuchsové z IKDP poskytl interview. Poselství přinášíme exkluzivně celé, z interview pak důležitá místa

Moji milí křesťanští demokraté!
Všechno je jakoby skvělé. Uspěli jsme ve volbách. Náš předseda dokázal získat skvělé rezorty. Máme v Parlamentu nejsilnější kluby, jaké jsme kdy měly. A hlavně, milí přátelé, nemáme žádné skandály. Ani staré, ani nové. To si, prosím, střežme jako oko v hlavě. Od voleb se mnoho změnilo. Globalizace končí v nečekaných karambolech. Jsme uprostřed globálních kulturních válek. A ty války jsou mezi národy, mezi regiony, mezi rodinami, mezi spolupracovníky. Všichni tu zkušenost máme. Je strašně důležité, abychom se tomu snažili porozumět a snažili se to z našich vládních pozic (a nejen vládních) lidem vysvětlovat.
 
Musíme se víc drát do médií
Musíme být mnohem víc vidět. Máme dva rezorty, které jako by byly ušity na naši míru. Úzce spolu souvisejí, ale také budou první na ráně. Až dále porostou ceny potravin, lidé od nás budou čekat činy a vysvětlování, co se děje. To, jak srozumitelně mluvíme k lidem, je dnes ze všeho nejdůležitější.
Musíme se víc drát do médií, vnucovat se jim. Zejména z vládních míst – lidé nejvíc pozorují vládu. Myslím si, že se ještě máme hodně co učit. Neodpustím si jednu radu. Všichni mluví o hodnotách, o hodnotovém zakotvení, o křesťanských hodnotách, o evropských hodnotách. Ale to je, přátelé, prázdné šuple. Pod tím si každý může představit, co chce.
Vždycky mluvme o našich prioritách, o žebříčku hodnot: co je nejdůležitější, co je důležité, co je méně důležité, co méně důležitého musíme obětovat ve prospěch důležitějšího. Jedině tak nám lidé porozumí. Prázdné slovo „hodnoty“ má v ústech úplně každý. Myslím si, že to lidi spíše dráždí jako fráze. Žebříčku hodnot rozumí každý. Každý má nějaký. My ho máme taky – tak se k němu přiznejme, hlasme se k němu. Buďme srozumitelní.
 
Aby nás lidi nevymetli za fráze
Máme skvěle připravený sjezd, jsme v nejlepší formě, ale není čas na slávořečnění, chvalořečnění, standing ovation. Tomu by nikdo nerozuměl, kdybychom pořád jenom chválili sebe, jak jsme dopadli. Poslouchejme spíše proroky. Já nevím, kdo je dnes prorok, ale všichni víte, kdo byli proroci za biblických časů. To byli ti, kteří varovali, to byli skeptici. A to je přece podstatná část konzervativního pohledu na svět. Opatrnost, skepse, ne panika. Prostě vidět svět, jaký je. Tak se to učme říkat lidem, abychom byli srozumitelní, abychom byli věrohodní.
 
Krize, které jsou před námi, zvládneme
Nestačí říkat, co jsme udělali na ministerstvu. Musíme umět tu globální kulturní válku lidem vysvětlit. Tak se jim možná uleví a budou nám věřit. A já si strašně přeju, aby se nám to povedlo, aby nás lidi jednou nevymetli za fráze. Za to, že neumíme srozumitelně mluvit. Prosím vás, toto se učme. (...)
Všechny vás zdravím a přeju vám, aby byl váš – náš sněm – v duchu kritickém, skeptickém, ale ne poraženeckém. Myslím, že to zvládneme, jsme na začátku, nic není ztraceno. Naše strana má něco, co žádná jiná nemá: přes sto let zkušeností, vzestupů i pádů, úspěchů i hanby. To všechno jsme překonali. Jediní fungujeme a žijeme v této zemi a s touto zemí přes sto let. To nás strašně zavazuje, abychom zvládli nejtěžší krize, které jsou před námi, a já v nás pevně věřím.
 
 
Máme v rukou korektury trhu
Rozhovor Anežky Fuchsové s Petrem Pithartem o válce na Ukrajině a lidoveckých šancích.
 
Co říkáte situaci na Ukrajině?
Mnozí předpokládali, že Putin bude útočit na ty dvě oblasti na východě. Možná mysleli pobřeží Černého moře, ale tohle nepředpokládal nikdo. Z velikých událostí poválečné Evropy a světa ale bylo všechno překvapením. (...) Žijeme ve světě, který je nesrozumitelný a o to víc musíme být bdělí. Musíme být strašně obezřetní. Teď jsme všichni blažení, celá Evropa nás chválí. Nejenže jsme přijali nejvíc uprchlíků na počet obyvatel, ale dobře to organizačně zvládáme. Všichni nás dávají za vzor. Počítejme ale s tím, že přijde únava, deziluze, začnou mocně pracovat dezinformační weby – a nebude to taková nádhera jako teď. Připravme se na to, abychom se nehroutili, že už lidé nebudou tak obětaví a nadšení. To musí přijít.... Člověk není ani dobrý, ani zlý, ale může být velmi dobrý, anebo může být velmi zlý a s tím musíme počítat. Člověk je bytost hříšná, ale může se napravit, může mu být odpuštěno. Je namístě namíchat idealismus dobrovolníků a skepsi nás, kteří žijeme v této části Evropy a budeme se muset vyrovnat s nečekaným problémem.

Co říkáte historickému úspěchu KDU-ČSL a 23 poslancům?
A navíc se podařilo našemu předsedovi vyjednat úžasné rezorty. Je to přesně to, co lidovcům sedí, Sjako byste jim ušili kabát na míru. Sociální otázky a životní prostředí mají vyrovnávat krutosti trhu. Trh nemůžeme zrušit, ale musí mít korektivy. Už na začátku 90. let, kdy jsme se potýkali s Klausem, jsme říkali sociálně-tržní hospodářství ohleduplné k životnímu prostředí. A tyto dvě korektury trhu máme teď v rukou. Teď to ještě náležitě předvést... Musí naši ministři být mnohem víc vidět. Musí se to naučit. Nesmí se žinýrovat, a musí si najmout lidi, kteří to umí. To, že ministři jsou pracovití a dělají dobře svou agendu, je jedna věc, ale lidé to musí taky vnímat, vidět.
 

kategorie Nový hlas