KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Rozhovory NH: Vítězit, to chce odvahu!
Zpět

NH: Vítězit, to chce odvahu!

Přidáno 1. 6. 2017 (Administrátor)
Komentář Jaroslava Klašky o důležitém aspektu koalice KDU-ČSL a STAN
Dlouho a často si lámu hlavu, jak to, že německá CDU v různých volbách, a to i parlamentních, často vítězí. Mají přes 40 %, zatímco my stabilně „těch našich“ šest až sedm. Loni jsem na toto téma hovořil s poradcem CDU, který měl na starosti poslední německé parlamentní volby. A ten mi položil dvě otázky: „Jak jednou větou charakterizujete svoji politickou stranu? A čeho chcete jako politická strana dosáhnout?“ Schválně: co myslíte vy? Odložte na chvilku Nový HLAS a zkuste si v duchu odpovědět... Poradce pokračoval: „Víte, co říkáme my? Že chceme vyhrávat a chceme vládnout. Protože jsme politická strana a jen tak se dá něco ovlivnit.“
Jako vedení politické strany děláme pro dobrý výsledek ve sněmovních volbách, co můžeme. Máme volební tým, ten pracuje, volební kampaň je připravená. Často se setkáváme s německými poslanci a s poradci z CDU a CSU. Sešli jsme se i s poradci naší sesterské křesťanskodemokratické strany HDZ, která loni „zázračně“ vyhrála v Chorvatsku. A ti radí: „Nehádejte se ani se příliš proti druhým nevymezujte. Buďte svoji. Nabízejte řešení skutečných problémů, které lidi trápí a čím žijí. To voliči ocení. Hašteřivce potrestají. Kampaň končí až otevřením volebních místností. V posledních dvaasedmdesáti hodinách se rozhoduje až celá jedna třetina voličů! Naslouchejte maminkám a babičkám. Volí optikou svých dětí, chtějí skutečná řešení a rozhodují volby. Nejlepší volební kampaň je ta osobní.“ A radili i leccos dalšího.
Novým prvkem letošních voleb je naše koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Důvodů je víc a určitě je znáte. Nabídka „nového“ politického proudu voličům. Spojení naší síly na Moravě a síly STANu v Čechách. Větší atraktivnost koalice i pro slušné liberálnější voliče. D´Hondtova metoda přepočítávání hlasů zvýhodňující silnější subjekty. V KDU-ČSL však začala vzrušená debata, hnaná obavou o překročení 10% hranice pro vstup do Sněmovny.
A tak prvním vítězstvím na cestě za volebním vítězstvím nebo výtečným výsledkem je vyhrát nad sebou samými. Přestat se bát. Strach ničemu neprospívá. Mějme odvahu a nebojme se. Přestaňme se bát a sjednoťme se v odvážné vůli vyhrávat. Bez tohoto odhodlání v našich hlavách se nám to nikdy nepodaří. Příští dva roky přinesou troje důležité volby. Letos na podzim parlamentní, v lednu prezidentské a příští rok na podzim komunální. Rád bych, abychom mnoho z těchto voleb vyhráli. V některých volbách poprvé, v jiných opakovaně. Mějme chuť vítězit a mějme odvahu vítězit! Zdař Bůh!
Jaroslav Klaška, místopředseda poslaneckého klubu a člen Celostátního výboru KDU-ČSL
kategorie Nový hlas