KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Rozhovory NH: Většina lidí je konzervativní. Rozhovor s Janem Gregorem, předsedou Mladých křesťanských demokra
Zpět

NH: Většina lidí je konzervativní. Rozhovor s Janem Gregorem, předsedou Mladých křesťanských demokratů

Přidáno 1. 6. 2017 (Administrátor)
„Většina společnosti má zdravé instinkty. Stačí to jen dobře pojmenovat,“ říká v rozhovoru s šéfredaktorem Nového HLASu Pavlem Marešem Jan Gregor, nový předseda Mladých křesťanských demokratů (MKD).
Co je hlavním cílem aktivit MKD?
Jednoznačně snaha motivovat mladé lidi k zapojení do politického života – což není legrace. Politika má špatný zvuk a prakticky všechny strany se potýkají s klesajícím zájmem o členství i s nižší aktivitou členů. Pro nás je politika spjata s křesťanskými hodnotami. Jak řekl svatý Tomáš More: „Člověk se nesmí odloučit od Boha a politika se nesmí odloučit od morálky.“ Spíš než v sekretariátu ministra nás proto uvidíte v první řadě Pochodu pro život, Dne pro rodinu nebo při jednání Aliance pro rodinu. Anebo u málo viditelných, vyčerpávajících, ale důležitých činností, jako je psaní připomínek k zákonům, které křesťanské hodnoty ohrožují. Zároveň jsme kvalitním podhoubím pro formování politických osobností (P. Bělobrádek aj.).
Jaký máte vztah k Mladým lidovcům? A jak těsně spolupracujete s KDU-ČSL?
Existence dvou mládežnických organizací u jedné politické strany je trochu bizarní. Výzvou a jediným logickým vyústěním je sjednocení, o něž usilujeme. KDU-ČSL se snažíme co nejvíce pomáhat ve volbách, při kampani i v každodenní činnosti. Mnoho z nás je zároveň členy (sám jsem byl například členem krajského vedení v Praze).
Kolik máte členů a kde se organizujete? Jaké akce pořádáte?
Máme kolem 600 členů. Nyní nastává generační výměna. Někde se nové lidi najít daří (Plzeňský a Pardubický kraj, Vysočina, Praha), jinde zatím ne (Liberecký kraj). Naší největší akcí je Pochod pro rodinu, pořádaný s řadou křesťansky zaměřených organizací všech denominací. Debaty a semináře mají spíš lokální charakter. S podporou Nadace Hannse Seidela se snažíme propojit politiky KDU-ČSL s konzervativními novináři, akademiky a experty. Spousta aktivit funguje neformálně. Např. Konzervativní salonky, kam zveme přátele na setkání se zajímavým hostem.
Co je přidanou hodnotou MKD?
Širší záběr, než jaký má strana. Chceme zaujmout konzervativně smýšlející mladé lidi, jimž jsou blízké hodnoty západní civilizace, založené na tradici Golgoty, Akropole a Říma, tedy na židovsko-křesťanském základu, řecké filozofii a římském právu.
Kolik z vás je členy KDU-ČSL?
V současnosti asi polovina. Oproti minulým letům tento počet spíše narůstá.
Co je dnes podle Vás nejdůležitější politickou výzvou?
Vyprázdněnost politiky. Roste moc úředníků, kteří jsou obtížně politicky kontrolovatelní, neboť se skrývají za svou odborností. Dnes svádíte nejtěžší boj s tunami dokumentů, jež se na vás na ministerstvu valí v rámci různých agend. Rezignovalo se také na uplatňování hodnotového systému při politickém rozhodování. Ustupujeme nové levici, která na vymáhání svých hodnot nikdy nerezignovala (viz nová koncepce rodinné politiky, jež chce zničit privilegia manželství). Někteří tento zápas s levicí nevnímají vážně, a tak e složité tuto bitvu zvrátit. Pak je tu oligarchizace České republiky Andrejem Babišem. Silné propojení politické, mediální a obchodní moci Agrofertu rozkládá naše politické prostředí.
Pomáhá Vám v politické práci studium a profesní zkušenosti?
Studium práv mi pomohlo k lepší orientaci v legislativě a zároveň mne přivedlo k úskalím systému. Zákonů je víc, než je třeba. Ocitáme se v právní džungli. Lidé mají velká očekávání a pocit, že zákony něco změní. Podstatnější je přitom svědomí každého jednotlivce a jiné normativní systémy, např. morálka.
O co by politika, jaká má být a kterou chcete reprezentovat, měla usilovat?
Líbí se mi text kardinála Ratzingera z roku 2003 o chování katolíků v politickém životě. Budoucí papež upozornil na odpovědnost při konfrontaci s „morálními principy, které nepřipouštějí žádné odchylky, výjimky nebo kompromisy jakéhokoliv druhu“. Zákony týkající se potratu a eutanazie „musejí chránit prvořadé právo člověka na život od jeho početí až po jeho přirozený konec“. Zdůrazňuje i ochranu a podporu rodiny, „která se zakládá na monogamním manželství mezi osobami odlišného pohlaví a jejíž jednotu a stabilitu je třeba chránit před moderními rozvodovými zákony“. Co dodat? Musíme se mít na pozoru před těmi, kdo proti těmto postulátům vystupují. Musíme tyto hodnoty dostatečně bránit. Většina společnosti je konzervativní, se zdravými instinkty. Stačí to jen dobře pojmenovat.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdaru!
kategorie Nový hlas