KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Rozhovory NH: Oživme principy křesťanské demokracie
Zpět

NH: Oživme principy křesťanské demokracie

Přidáno 4. 6. 2021
Rozhovor Marka Hannibala s François-Xavier Bellamy

François-Xavier Bellamy (* 1985) je předsedou francouzských europoslanců v rámci Evropské lidové strany, univerzitní učitel, filozof a autor tří knih. V exkluzivním rozhovoru pro Nový HLAS vysvětluje, jakým výzvám dnes čelí křesťanská demokracie.

Proč je nutné vést debatu o budoucnosti křesťanské demokracie právě teď?

Prožíváme globální krizi a Evropa stojí na křižovatce. Jako hlavní politická síla v Evropě musíme být ve středu dění. Musíme jasně vysvětlovat svou politickou vizi, přizpůsobovat ji novým výzvám a oživit základní principy křesťanské demokracie. Evropa křesťanskou demokracii potřebuje, o tom jsem bytostně přesvědčen.


Křesťanští demokraté stáli za vznikem EU a za nastolením míru a prosperity v Evropě. V posledních letech ale při volbách do Evropského parlamentu dochází k jejich pozvolnému úpadku. Dá se tento nepříznivý trend zvrátit?

Ano, evropská pravice má důležitou úlohu – zachovat důvěru většiny občanů v evropský projekt. Chceme-li občany zastupovat poctivě, musíme se na věci dívat správně. Vidíme nedůvěru mnoha občanů k EU a chceme napravit některé její nedostatky? Pak nesmíme lidem vnucovat centralizaci shora, ale respektovat subsidiaritu a suverenitu. Zároveň bychom se měli snažit posílit naši strategickou autonomii. Křesťanští demokraté mohou Evropě pomoci prosadit hlas civilizace, která ji formovala, a najít pro Evropu místo ve světě, který se závratnou rychlostí mění.


Pro běžné občany je stále obtížnější pochopit současné diskuse v západní Evropě: kulturu zákazů (cancel culture), hnutí Black Lives Matter, radikální feminismus nebo vzestup LGBT hnutí. Jak na to reagovat?

Musíme se postavit proti smyslu sdělení těchto militantních skupin a jejich destruktivních snah. Nesmíme se na minulost a přítomnost dívat na základě anachronických a společnost rozdělujících měřítek. Začněme tím, že se budeme chápat jako dědici historie a kultury, která dala vzniknout umění žít a která má pozitivní vizi člověka i světa. Čeká nás samozřejmě dlouhá cesta k tomu, aby se naše společnosti staly spravedlivějšími. Opravdového pokroku však nedosáhneme rozbitím našich společností a zvyšováním společenského napětí.


Co byste rád vzkázal křesťanským demokratům v České republice?

Byl to český král Jiří z Poděbrad, který jako první představil myšlenku evropské aliance. Jejím smyslem bylo především spolupracovat na dosažení míru v Evropě. Vaše země tedy měla intuici spojení Evropy už před mnoha staletími... Dnes je důležité, aby čeští křesťanští demokraté, kteří bojovali za svobodu proti komunistické totalitě, i nadále uměli řešit problémy, jimž všichni společně čelíme.

Děkujeme za rozhovor.
kategorie Nový hlas