KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Rozhovory NH: Mladí lidé u nás dostanou příležitost
Zpět

NH: Mladí lidé u nás dostanou příležitost

Přidáno 30. 7. 2021

Nově zvolený předseda Mladých lidovců Radovan Gaudyn (24) je lídrem KDU-ČSL v Ústeckém kraji pro podzimní parlamentní volby. Na kandidátce koalice SPOLU je na 4. místě. Pokud by byl v říjnu zvolen poslancem, stal by se historicky nejmladším poslancem za KDU-ČSL. Radovan poskytl Novému HLASu exkluzivní rozhovor.

Radovane, jednoduchá otázka: Kdo vlastně jste?
Jsem obyčejný kluk z Teplic v Ústeckém kraji, kde také v nadcházejících volbách kandiduju jako lídr lidovců. Vystudovaný právník, předseda Mladých lidovců a kurátor farního sboru Českobratrské církve evangelické v Teplicích. Do Mladých lidovců jsem vstoupil v prosinci 2014 a hned v lednu 2015 jsme založili krajskou organizace v Ústeckém kraji. Práce i společnost mladých lidí, kteří přemýšlí stejně o různých tématech, mě rychle začaly bavit. Na jaře 2016 jsem se stal celostátním místopředsedou, poté 1. místopředsedou ML a teď po dvouleté pauze jsem se stal prvním předsedou sjednocené lidovecké mládežnické organizace.
 
Jak jste si svou kandidaturu do Parlamentu odpracoval?
Řekl jsem našim volitelům hlavně svou vizi. Lidovecký program a jeho efektivní prosazování je moje srdeční záležitost. Mám v krajské organizaci i určitou historii. Začal jsem pomáhat na krajských výborech i s kampaněmi. Mé pracovitosti si všimli zkušenější straníci, jejichž podpory si nesmírně vážím. Doufám, že důvěru, kterou mi dali, nezklamu. Budu bojovat za lidovce a Ústecký kraj, co to jen půjde! 
 
Vedete sloučenou mládežnickou organizaci lidové strany. Co je pro Mladé lidovce specifické?
Nové vedení Mladých lidovců má tři hlavní priority: vzdělávání, propagaci a
profesionalizaci. Chceme každému mladému člověku něco nabídnout a je nám jedno, jestli směřuje do politiky, byznysu nebo neziskového sektoru. Strana nepotřebuje univerzální kandidáty na cokoli. Potřebuje odborníky na různá témata, podporu a zázemí pro fungující politiky, podnikatele a byznysmeny, kreativce a mnohé další profese. Mladí lidé u nás dostanou příležitost, stačí se jí chopit a využít. My jim dáme potřebné zázemí. Z obyčejných lidí z malé vesničky uděláme lidi, kteří jsou schopni vést mezinárodní organizaci. To je naše poslání a úloha. Víme, že to umíme.
 
Co chcete dát KDU-ČSL?
Chceme být pro mateřskou KDU-ČSL zrcadlem. Myslím si neskromně, že se od nás KDU-ČSL může už teď v něčem učit. Díky našim šikovným členům, kteří vytvořili speciální systém, hlasujeme na sjezdech digitálně. To ulehčí práci volební komisi a zefektivní náš čas. Pandemie nás donutila využívat na dálku i tajnou volbu.
Vytváříme své vlastní strategické plány, což naší straně chybí. Víme, co chceme, kdy a jak toho chceme dosáhnout. Díky tomu stále rosteme. Nechceme stát na místě! Vytvořili jsme soubor interních předpisů: dokument o 90 stranách, který upravuje fungování naší organizace včetně volebních a jednacích řádů. Každý člen může díky tomu zjistit fungování naší organizace do posledního detailu.
Stále hledáme nové a nové nástroje, jak zdokonalovat naše každodenní fungování. Jsme spolek na dobrovolnické bázi. Nikdo z nás to nemá jako zaměstnání, děláme to ve volném čase. Přesto jsme velmi efektivní a zachováváme si flexibilitu. Jsme rádi, že KDU-ČSL je nám nakloněna. Spolupráce mezi námi funguje. Do budoucna je mnoho výzev, které nás v našem vzájemném vztahu čekají. 
 
Říkáte, že kandidujete v blbým kraji. Proč to?
To mi v nadsázce říkají moji kamarádi (usmívá se). Vidí problémy Ústeckého kraje: kriminalitu, drancování přírody, nedostupné bydlení pro mladé. Já tady žiju a vím, že náš kraj je úžasný, plný krásné přírody, nádherné architektury a šikovných lidí. Ano, má své problémy, ale ty musíme řešit. Jsem mladý a chci v Ústeckém kraji žít. Jsou to i moje problémy. Nechceme sedět jenom s rukama v klíně a čekat na něčí pomoc. Tak jsem se rozhodl kandidovat, abych to mohl změnit. Bojovat za Ústecký kraj, za svůj domov, ve kterém jsem vyrostl. Jsem rád, že mi místní lidovci dali takovou důvěru, že mě do toho boje posílají jako svého lídra. Kdyby mi podobnou důvěru projevili voliči v říjnu, věřím, že se nám podaří náš kraj posunout k lepšímu. 
 
kategorie Nový hlas