KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Rozhovory NH: Chci prezidenta pro všední den
Zpět

NH: Chci prezidenta pro všední den

Přidáno 1. 6. 2017 (Administrátor)
Komentář Jana Matějů o alternativě k současné hlavě státu
Miloš Zeman oznámil, že bude znovu kandidovat na prezidenta. A nastal čas hledání alternativy. Mladší, fyzicky zdatnější, méně holdující alkoholu, inteligentnější, pravdomluvnější, méně obhroublý, méně egoistický, méně intrikující, bez podivných postav ve svém okolí. Zatím taková alternativa není. Možná je to tím, že hledáme minimálně nového Havla nebo dokonce Masaryka. Přesněji řečeno: Hledáme mýtický obraz obou velikých českých a československých prezidentů.

Velké postavy se obvykle objevují ve zlomových dějinných chvílích. Jestliže momentálně takové osobnosti chybí, klíčové historické události nás patrně nečekají. Jenže s tím se asi my Češi nedokážeme smířit. To je pro nás příliš obyčejné! Náš problém je v tom, že do prezidenta si promítáme krále. Jak jinak, když už sedí na tom Hradě... Asi i proto padají vážně míněné návrhy na kandidáty zcela mimo dosavadní politický život. A jejich šance jsou poměřovány pouze jejich mediální známostí a mediálním obrazem. Čím dál od politiky, tím lépe. To už je vůbec kombinace průšvihů: hledá se polobůh a nepolitik.

Já hledám prezidenta pro všední den. Mým favoritem bude ten kandidát, který prezidentství odmytizuje a zcivilní. Chci prezidenta takříkajíc z oboru. Spíše notáře než stařičkého mocnáře. Občas se říká, že máme příliš mnoho poslanců, senátorů, hejtmanů a starostů. Co kdybychom toho tedy využili? Věřím, že mezi nimi je osobnost, která dokáže kompetentně vykonávat prezidentský úřad coby reprezentanta státu navenek a moderátora politického života uvnitř státu. Nezačne-li většina společnosti chápat roli prezidenta především jako úřad, jsme na nejkratší cestě k znovuzvolení Miloše Zemana. Nebo jemu podobné postavy.

Jan Matějů, předseda MO KDU-ČSL v Pelhřimově
kategorie Nový hlas