KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Rozhovory NH: "Budu pořád v kontaktu s lidmi“
Zpět

NH: "Budu pořád v kontaktu s lidmi“

Přidáno 17. 12. 2020
Rozhovor Pavla Mareše s hejtmanem Janem Grolichem

V čem jsou lidovci špička? Co mají odžité? Jak podle něj může staletá strana oslovit nové voliče? Proč klást důraz na životní prostředí? A jaký recept má proti zblbnutí z funkce?
 
O VOLBÁCH

Nový HLAS: Lidovci v Jihomoravském kraji skončili druzí a mají hejtmana. Jak to hodnotíte?
Jan Grolich: Je to obrovský úspěch. Vrátit lidovcům na jižní Moravě hejtmana vypadalo zezačátku jako zbožné přání. Ale podařilo se: získali jsme víc hlasů než v roce 2016 a dokázali jsme přitáhnout voliče z jiných stran. Zlomili jsme sestupný trend posledních šesti let, dokonce i v Brně. Pozitivní impuls pro KDU-ČSL nejen na jižní Moravě!

Jaké předsevzetí jste před volbami měli? A co se podařilo naplnit? Jak může stoletá konzervativní strana oslovit nové voliče?

Nechtěli jsme skončit na čtvrtém místě s 10–12 %, jak předpovídal náš interní průzkum, a tak jsme to riskli. Připravili jsme křesťanskodemokratický konzervativní program, ale prezentovali jsme se úplně jinak. Ve volebním týmu jsme si zakázali pouštět ven cokoliv, co by připomínalo klasickou kampaň. Ať už se to týkalo volební grafiky, videí nebo rozhovorů. Nejvíc mě překvapilo, jak pozitivně na to reagovali starší voliči. Jedna starší paní mě zastavila na ulici: „Já se ptala vnuků, koho budou volit. Myslela jsem, že Piráty – a oni že prý Grolicha. Tak já vám to hodím taky.“

Proč jste o koalici nejednali s hnutím ANO? Není hejtman a jen jeden další radní hubený výsledek? ODS s méně hlasy než KDU má radní čtyři.
Díky schopnostem vyjednávacího týmu se nám podařilo získat hejtmana a vrátit se po osmi letech do čela kraje. Až zpětně jsme si uvědomili, jak důležité bylo nedat prostor oficiálně jednat o jiné koalici, která byla v záloze připravená – a bez lidovců... V něčem jsme ustoupili, získali jsme ale předsednictví silných výborů a komisí, jež pokryjí v podstatě všechny resorty v kraji. Prosadili jsme do koaliční smlouvy i drtivou většinu priorit z našeho programu.
 
O SOBĚ

Jak jste se k politice dostal? A jakých zásad se od té doby držíte?
Začalo to ve Velaticích založením ochotnického divadelního spolku. Pořádali jsme kulturní akce, obnovovali některé tradice. Po pár letech jsem kandidoval za lidovce. Zvolili mě starostou, myslel jsem, že jen na čtyři roky a pak se vrátím k advokacii, jenže mi to začalo dávat větší smysl než právničina. Zlatým pravidlem na dědině je, že nemůžete dělat prázdné sliby. Když za vámi není vidět práce, lidi vám to hned řeknou. Pořád věřím, že se politika dá dělat poctivě. Nemusíme si zvykat na špínu, korupci a kšefty.

Není přechod od starosty k hejtmanovi příliš ostrý?
Rozdíl to velký určitě je, ale nejdu do toho nepřipravený. Starostou jsem deset let, krajským zastupitelem čtyři roky. Starosta na malé obci dělá všechno sám, bez aparátu úředníků. Budu muset práci delegovat. Výhodou je, že už vím, co po lidech můžu chtít.

Hejtman má velkou moc. Máte recept proti zblbnutí z funkce?
Mám kolem sebe opravdu dobré lidi, přátele i rodinu, a vím, že mě vždycky vrátí nohama pevně na zem. Ať už mi funkce „poleze na mozek“ nebo když si budu práci tahat domů. Pořád zůstávám aktivní na obci , takže běžné problémy lidí budu dál řešit. Nejdu se na kraj zavřít do kanceláře. Budu pořád v kontaktu s lidmi. Už proto, že mě kontakt s lidmi baví.
 
O KDU-ČSL a trojkoalici

V čem je podle Vás KDU-ČSL silná a nepostradatelná?
Jsme jediná hodnotová strana v Česku. Bydlím ve Velaticích stejně jako mí rodiče a nemůžu prostě udělat nějakou levárnu. Protože pak bych se musel odstěhovat. A podobný základ máme jako lidovci všichni. Žijeme uprostřed sousedů, mezi přáteli. Tohle na nás mám rád: jsme lidoví v tom pravém slova smyslu. Z toho pramení náš důraz na životní prostředí, pomoc potřebným, spravedlnost a podporu rodin a spolků. Máme to odžité.

Co jsou pomyslné vavříny, na kterých KDU-ČSL usíná? A co šance, které nevyužívá?
Nesmíme se spoléhat na to, že nám to naši voliči hodí a že to bude stačit. Abychom uspěli, musíme být sebevědomí a odvážní. Pořád se bojíme, abychom někoho neodradili. Chybí nám profesionalita v tom, jak se prezentujeme. Řešíme každé téma, které se objeví na politické scéně, a lidé si nás pak nespojí s žádným silným tématem. Chodil jsem celou kampaň v tričku s nějakým vtipným sloganem o přírodě. Všichni pak věděli, že: Grolich = příroda. A upřímně: kandidují za nás skoro ve všech volbách stejné tváře. Máme přitom opravdu spoustu lidí 30+, kteří jsou kvalifikování, mají zkušenosti, ale my je nepouštíme dopředu. Já byl nejmladší z reálných kandidátů na hejtmana. A jsem hejtman. Lidem mládí nevadí – naopak.

Předsedové Jurečka, Fiala a Pekarová uzavřeli 28. října pod sochou hodonínského rodáka T. G. Masaryka memorandum o společném postupu ODS, KDU-ČSL a TOP09 do voleb 2021. Co Vy na to?
Je to jediné možné řešení v současné situaci. Rozhodně ale nebude stačit, že jsme se spojili. Musíme dát lidem naději a důvod jít volit tuto koalici.

Jaká rizika identifikujete?
Největší je to, že tomu sami nebudeme věřit. Musíme za tím projektem stát a necuknout jako minule. To byla velká chyba. V těchto volbách nepůjde jen o naši značku, ale o změnu v celé společnosti.

Na čem musíme trvat v zájmu svých voličů, jichž máme hodně hlavně na Moravě?
Co je náš cíl, co chceme prosadit – tak se ptejme. Za mě je to jednoznačně odpovědná péče o životní prostředí a změna přístupu k sociálním službám.

Má podle Vás smysl jít do politiky?
Když to řekl papež Františku Talířovi a ten je teď 1. náměstkem hejtmana – kdo jsem já, abych to rozporoval?

Děkujeme za rozhovor a hodně štěstí ve Vaší práci!
 
Jan Grolich (* 1984) je advokát a politik KDU-ČSL. Od r. 2010 starosta obce Velatice (okr. Brno-venkov), od r. 2016 zastupitel Jihomoravského kraje. V krajských volbách 2020 třetí nejvíce kroužkovaný politik v zemi. V kampani vystupoval jako „cool starosta“, z žánru stand up komedií ho znají i televizní diváci.
 
kategorie Nový hlas